Ziębickie Koło Towarzystwo Pomocy: prawie 40 ton żywności dla 420 rodzin

środa, 16.6.2021 09:10 1300 2

Ziębickie koło towarzystwa pomocy im. Św. Brata Alberta z kolejnym dofinansowaniem - ok. 200 000 złotych w programie dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Ziębice.

fot. ilustracyjne

 

W styczniu 2021 r. Ziębickie Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta działające przy Parafii Św. Jerzego w Ziębicach po podpisaniu umowy z Bankiem Żywności we Wrocławiu rozpoczęło akcję dystrybucji artykułów spożywczych do najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy Ziębice w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym realizowanego w Podprogramie 2020. Akcja zakończona została pod koniec kwietnia 2021r.

Każdy zakwalifikowany przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej mieszkaniec naszej Gminy mógł otrzymać prawie 50 kg artykułów spożywczych w tym: makaron jajeczny, buraczki wiórki, fasolka po bretońsku, olej rzepakowy, ryż biały, herbatniki maślane, mleko UHT, ser żółty podpuszczkowy dojrzewający, groszek z marchewką, olej rzepakowy, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, filet z makreli w oleju, szynkę drobiową, szynkę wieprzową mielona, pasztet drobiowy, cukier biały, płatki owsiane i miód nektarowy. W ramach akcji Ziębickie Koło wydało prawie 40 ton żywności dla 420 rodzin, tj. 897 mieszkańców.  W sumie do Gminy Ziębice trafiła żywności o wartości ok. 200 000 zł.

Podczas rozładunku żywności Koło Ziębickie wspomagała po raz kolejny po podpisaniu umowy o wolonatriat młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach. W związku z tym szczególne podziękowania za pomoc należą się również Joannie Smętkiewicz – dyrektor ZSP w Ziębicach, nauczycielom, a przede wszystkim uczniom „Ceglaka”.

Należy podkreślić, że sam proces wydawania artykułów żywnościowych trwał w sumie 9 dni, po co najmniej 2,5 godziny dziennie, t.j. ok. 25 godzin. Wymagał on zdyscyplinowania oraz poświęcenia, ponieważ przez ponad 2 miesiące w każdą środę niezbędna była obecność co najmniej 9 osób w magazynie żywnościowym, aby wydać dziennie żywność dla ponad 100 rodzin. Wśród najbardziej zaangażowanych w procesie rozładunku i wydawania żywności należy wymienić następujących mieszkańców Ziębic:

 1. Marię Gąsior
 2. Danutę Skrzypiec
 3. Grażynę Skibińską
 4. Dorotę Wańczyk
 5. Halinę Wapniewską
 6. Helenę Emerling
 7. Halinę Sawicką
 8. Eleonorę Tatarską
 9. Marię Klimowicz
 10. Grażynę Moczarną
 11. Danutę Kudryńską
 12. Boguslawę Załoba
 13. Marię Dąbrowską
 14. Zofię Walerian
 15. Grażynę Pelc
 16. Zdzisławę Siwik
 17. Ks. Bogusława Konopkę
 18. Mariusza Szczepanowskiego
 19. Ks. Stanisława Wróblewskiego
 20. Andrzeja Gąsiora
 21. Jerzego Koprowskiego
 22. Mariana Gębkę
 23. Andrzeja Regnera

Wielkie podziękowania za pomoc w realizacji programu należą się także Kamili Cisakowskie-Brożek – kierownikowi MGOPS w Ziębicach oraz wszystkim pracownikom socjalnym, w szczególności Dorocie Gremplewicz, bez pracy których nie byłoby możliwości przeprowadzenia akcji na terenie naszej gminy. Dziękujemy także Radosławowi Wolnemu - komendantowi Straży Miejskiej oraz wszystkim funkcjonariuszom tej jednostki.

Dziękujemy także Państwu Firgang za bezpłatne użyczenie sprzętu niezbędnego przy rozładunku żywności. W niezwykle długotrwałym i pracochłonnym procesie sprawozdawczości oraz rozliczenia Programu wspomagała Koło Pani Jolanta Janik.  Osobą odpowiedzialną za realizację programu i koordynatorem akcji na terenie gminy Ziębice był  Andrzej Regner. Prezesem Ziębickiego Koła jest ks. Bogusław Konopka – proboszcz Parafii Św. Jerzego w Ziębicach.

-  Należy podkreślić, że w latach 2017-2021 Ziębickie Koło Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta pozyskało i przekazało mieszkańcom Gminy Ziębice ponad 270 ton żywności o wartości ponad 1 400 000 zł. Dziękujemy wymienionym powyżej z imienia i nazwiska, jak również wszystkim pozostałym, którzy wspierali nas w miarę swoich możliwości czasowych w okresie od lutego do kwietnia i bez których nie moglibyśmy zrealizować Programu, a tym samym wesprzeć najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy - dziękuje Zarząd Ziębickiego Koła

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Krajan środa, 16.06.2021 14:09
Aż 420 rodzin? Z tego to max 50 potrzebne tej...
Uczeń środa, 16.06.2021 11:56
Wymieniono wszystkich uczniów. Dziękuję. Dyro się narobiła, aż odcisków dostała.