„Złodzieje sklepowi” kradli na wykroczenie, a odpowiedzą za przestępstwo
Kilku „złodziei sklepowych” kradnących w Ząbkowicach Śląskich było zdziwionych, że ich czyny zostały zakwalifikowane jako przestępstwo. Uznali, że jeżeli skradzione rzeczy nie przekroczą wartości 500 złotych, to odpowiadają tylko za wykroczenie. Nie wzięli pod uwagę, że zgodnie z art. 12 kodeksu karnego krótkie odstępy czasu pomiędzy kradzieżami i podobny sposób działania powodują połączenie spraw a tym samym sumowanie kwot skradzionych rzeczy i odpowiedzialność z art. 278 kodeksu karnego.
Art.12 kk par. 2 mówi: „odpowiada za popełniony czyn zabroniony, wyczerpujący znamiona przestępstwa ten, kto w krótkich odstępach czasu, przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób, popełnia dwa lub lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo”.
Przekonał się o tym 35-latek z Ząbkowic Śląskich, który dokonał kradzieży w jednym z marketów. Mężczyzna ukradł 2 butelki whisky o łącznej wartości niemal 200 zł. Odpowiadałby jedynie za wykroczenie, gdyby nie to, że w ciągu jednego miesiąca taka sytuacja przydarzyła mu się kilkukrotnie.
- W krótkim odstępie czasu dokonał kradzieży alkoholu w kilku ząbkowickich marketach na łącznie ponad 700 zł. I to nie jedyny taki przypadek w naszym powiecie. Kradzieże alkoholu zdarzają się nadzwyczaj często i nie dotyczą jedynie osób uzależnionych. Drogi alkohol często jest sprzedawany po „okazyjnej” cenie innym osobom. Tacy „przedsiębiorczy złodzieje” mogą działać na terenie jednego lub kilku powiatów, a nawet sąsiadujących ze sobą województw. Równie często zdarzają się kradzieże kosmetyków, perfum, jak również paliwa - wyjaśnia st.asp. Katarzyna Mazurek z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.
Pamiętajmy, że kupowanie produktów po „okazyjne” cenie z niewiadomego źródła może się wiązać z zarzutami również po stronie nabywcy. Paserstwo zarówno umyślne jak i nieumyślne jest karane. Może być wykroczeniem ale również przestępstwem w zależności o wartości nabytej rzeczy (art 122 kw , art. 291-294 kk)
Przeczytaj komentarze (2)
Komentarze (2)