Zły stan powietrza w Ząbkowicach - co planują z tym zrobić kandydaci?

czwartek, 18.10.2018 11:09 3149 5

Ząbkowicki Alarm Smogowy zadał kilka pytań trójce kandydatów ubiegających się o fotel burmistrza Ząbkowic Śląskich.

- W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, tydzień temu zapytaliśmy kandydatów na urząd Burmistrza Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie, jakie planują podjąć działania po objęciu urzędu, w celu poprawy jakości powietrza w mieście. 

Oto treść pytań:

1. Jak ocenia Pan/Pani jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich?

2. Czy będzie Pan/Pani wnioskował o zwiększenie środków z budżetu miasta na walkę ze smogiem? Ile według Pana/Pani miasto powinno przeznaczyć na ten cel? Na jakie konkretne działania powinny te środki zostać rozdysponowane?

3. Czy powoła Pan/Pani pełnomocnika ds. zanieczyszczenia powietrza, który będzie koordynował działania miasta w tym zakresie oraz konsultował je z organizacjami społecznymi i mieszkańcami?

4. Czy według Pana/Pani powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w mieście? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób może ona zostać zrealizowana?

5. W zasobach miasta znajduje się wiele palenisk, które według zapisów uchwały antysmogowej, muszą zostać wygaszone lub zmodernizowane do końca 2021 roku. W jaki sposób miasto wywiąże się z tego zobowiązania?

6. W jaki sposób poinformuje Pan/Pani mieszkańców o konieczności modernizacji starych instalacji grzewczych i jak dopilnuje Pan/Pani, że zapisy uchwały antysmogowej w tym zakresie będą przestrzegane?

7. W jaki sposób usprawni Pan/Pani działalność Straży Miejskiej w zakresie kontroli spalania odpadów oraz paliw stałych, których stosowania nie dopuszcza uchwała antysmogowa? Czy uważa Pan, że skuteczność obecnych kontroli jest wystarczająca?

8. Czy uważa Pan/Pani, że obecny sposób informowania mieszkańców o stanie powietrza w mieście jest wystarczający? Czy wprowadzi Pan/Pani bardziej bezpośredni system informowania, na przykład w postaci wyświetlania aktualnego poziomu stężenia PM10 na miejskich tablicach LED lub w inny sposób?

  1. Jakie inne działania podejmie Pan/Pani w najbliższych latach, aby poprawić jakość powietrza i ograniczyć tzw. niską emisję?

    W dniu wczorajszym otrzymaliśmy następujące odpowiedzi: 

 

 

DARIUSZ JAGIEŁA

 

MARCIN ORZESZEK

W imieniu burmistrza Marcina Orzeszka poniżej przesyłam odpowiedzi na zadane pytania: 

1. Jak ocenia Pan jakość powietrza w Ząbkowicach Śląskich? 

Jakość powietrza jest określana przez stację pomiarową zlokalizowaną przy ul. Powstańców Warszawy w Ząbkowicach Śląskich. W zależności od okresu – w szczególności w okresie grzewczym – w niektóre dni występują przekroczenia normy. 

2. Czy będzie Pan wnioskował o zwiększenie środków z budżetu miasta na walkę ze smogiem? Ile według Pana miasto powinno przeznaczyć na ten cel? Na jakie konkretne działania powinny te środki zostać rozdysponowane? 

Gmina Ząbkowice Śląskie jako jeden z pierwszych samorządów na terenie Województwa Dolnośląskiego przystąpiła do programu ograniczania niskiej emisji. Dzięki podjętej w dniu 31 maja 2017 roku uchwale Rady Miejskiej nr XLVI/273/2017 określono zasady udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Ząbkowice Śląskie na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza. Przyznane dotacje mieszkańcom opiewają na kwotę około 1,5 mln złotych 

3. Czy powoła Pan pełnomocnika ds. zanieczyszczenia powietrza, który będzie koordynował działania miasta w tym zakresie oraz konsultował je z organizacjami społecznymi i mieszkańcami?

Zadania związane z ochroną powietrza podlegają Zastępcy Burmistrza. Nie będziemy tworzyć dodatkowego etatu pełnomocnika. 

4. Czy według Pana powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja źródeł ciepła w mieście? Jeśli tak, to kiedy i w jaki sposób może ona zostać zrealizowana?

Po Nowym Roku wśród Mieszkańców zostanie uruchomiona ankietyzacja, jakimi źródłami ciepła ogrzewają swoje nieruchomości. 

5. W zasobach miasta znajduje się wiele palenisk, które według zapisów uchwały antysmogowej, muszą zostać wygaszone lub zmodernizowane do końca 2021 roku. W jaki sposób miasto wywiąże się z tego zobowiązania? 

Sukcesywnie wymieniamy nieekologiczne źródła ciepła w budynkach będących w zasobach Gminy Ząbkowice Śląskie. W 2018 roku zmodernizowano kotłownię węglową w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Ząbkowicach Śląskich przechodząc na ogrzewanie gazowe. Na ten cel pozyskano 100 tysięcy złotych z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Gmina Ząbkowice Śląskie wymieni swoje źródła ogrzewania na ekologiczne do 2021 r. 

6. W jaki sposób poinformuje Pan mieszkańców o konieczności modernizacji starych instalacji grzewczych i jak dopilnuje Pan, że zapisy uchwały antysmogowej w tym zakresie będą przestrzegane? 

W pierwsze kolejności zależy mi na przeprowadzeniu akcji edukacyjnej mieszkańców, aby poinformować ich o zapisach uchwał antysmogowych, zwłaszcza osoby starsze, które często nie korzystają z internetu. Planuję zorganizować szereg spotkań edukacyjno-informacyjnych dla Mieszkańców, które odbędą się na terenie Gminy Ząbkowice Śląskie. 

7. W jaki sposób usprawni Pan działalność Straży Miejskiej w zakresie kontroli spalania odpadów oraz paliw stałych, których stosowania nie dopuszcza uchwała antysmogowa? Czy uważa Pan, że skuteczność obecnych kontroli jest wystarczająca?

Skuteczność obecnych kontroli jest wystarczająca, niemniej jednak Straż Miejska w okresie ogrzewczym te kontrole będzie nasilać. W listopadzie Straż Miejska przeprowadzi też w ramach służb patrolowych akcję informacyjną wśród Mieszkańców – będą to rozdawane ulotki, z których będzie można się dowiedzieć czym można, a czym nie można palić w piecu. 

8. Czy uważa Pan, że obecny sposób informowania mieszkańców o stanie powietrza w mieście jest wystarczający? Czy wprowadzi Pan bardziej bezpośredni system informowania, na przykład w postaci wyświetlania aktualnego poziomu stężenia PM10 na miejskich tablicach LED lub w inny sposób?

W ramach projektu Human Smart Cities w przypadku otrzymania dofinansowania Gmina Ząbkowice Śląskie zaplanowała podjęcie działań mających na celu minimalizację negatywnego oddziaływania zanieczyszczeń powietrza (PM2,5, PM10, gazy szkodliwe). Planuje się montaż pięciu czujników na terenie miasta, z których pozyskane zostaną dane do celów edukacyjno-prewencyjnych. W ramach upowszechniania informacji planuje się wdrożenie aplikacji mobilnej dla mieszkańców i monitorów wyświetlających informacje o zanieczyszczeniu w miejscach publicznych. 

9. Jakie inne działania podejmie Pan w najbliższych latach, aby poprawić jakość powietrza i ograniczyć tzw. niską emisję? 

Od 2017 roku Gmina Ząbkowice Śląskie prowadzi program ograniczania niskiej emisji. Do tej pory podpisano 166 umów z mieszkańcami na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne. Przyznane dotacje mieszkańcom opiewają na kwotę około 1,5 mln złotych. Nadal prowadzić będziemy działania na rzecz ograniczania niskiej emisji. Dlatego też w dniu 12 października 2018 roku Rada Miejska Ząbkowic Śląskich podjęła uchwałę nr LXXIV/400/2018 w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Ząbkowice Śląskie na dofinansowanie przedsięwzięć służących ochronie powietrza, która ma uzupełniać realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu program Czyste Powietrze. Dodatkowo planujemy skorzystać z dofinansowania na wymianę źródeł ciepła ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

  

Pozdrawiam,

Stanisław Moderski

 

GRAŻYNA SOBÓR

Przesyłam odpowiedzi na Państwa pytania w sprawie alarmu smogowego. 

1. Jakość powietrza w Ząbkowicach Śl oceniam negatywnie.

2. Będę wnioskowała o zwiększenie środków z budżetu gminy na walkę ze smogiem.Na ten cel miasto w skali roku powinno przeznaczać     ok. 600 tysięcy zł (kontrola, dopłaty dla mieszkańców, stworzenie komisji anty smogowej, kontrola pomiaru zanieczyszczeń, poprawa     świadomości mieszkańców).

3. Powołanie pełnomocnika do spraw zanieczyszczeń powietrza powinno być priorytetem dla naszej gminy.

4. Inwentaryzacja źródeł ciepła powinna być przeprowadzana w regularnych okresach czasu np. wiosna i jesień poprzez komisję powołaną do tego     celu.

5. W związku z zapisem uchwały anty smogowej miasto powinno skorzystać z dopłat rządowych programu antysmogowego i zwiększenie kontroli     do 2024 roku.

6. Informacja o konieczności modernizacji starych instalacji grzewczych będzie podawana w mediach lokalnych, na stronie internetowej gminy     i informowanie poprzez straż miejską. Kontrola utworzonej komisji antysmogowej przy wsparciu straży miejskiej.

7. Na chwilę obecną w naszej gminie skuteczność kontroli straży miejskiej jest w słabym stopniu realizowana. Planuję możliwość zwiększenia              etatu dla realizacji tego celu.

8. Obecny sposób informowania jest mało dostępny, na obszarze gminy powinny być ustawione tablice z aktualnym pomiarem jakości powietrza,    utworzenie strony internetowej o tematyce jakości powietrza, informacje na bieżąco powinny być przekazywane do szkół.

9. Aby poprawić jakość powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji w naszej gminie, zostanie zwiększona kontrola poprzez osoby do tego powołane,      sprawdzanie jakości opału i rodzaju palenisk. Priorytetem w naszej gminie powinny być dopłaty związane z wymianą palenisk dla mieszkańców.    Bardzo ważną sprawą jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat ekologii w naszej gminie.     

                                                                                                                                                          Pozdrawiam                                                                                                                                                              Grażyna Sobór

 

 

 

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

mieszkaniec czwartek, 25.10.2018 20:16
Szykuje się kolejna afera, tym razem z wodociągami, telewizja będzie...
camel czwartek, 18.10.2018 19:53
Dlaczeo nie ma żadnej informacji o aferze w ZUK w...
Ziebicex czwartek, 18.10.2018 20:46
Dokładnie. Może trzeba się zainteresować bo szykuje się grubsza sprawa....
camel czwartek, 18.10.2018 19:49
W Ziębicach Gmina nawet nie raczyła zainwestować w stacje pomiarową,...
Ziebice czwartek, 18.10.2018 11:28
Czy w Ziębicach straż miejska kontroluje czym ludzie palą w...