ZSP Ziębice: uczzniowie w Katedrze Medycyny Sądowej we Wrocławiu

czwartek, 28.5.2015 10:32 2154 0

Wykłady i zajęcia w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu są przywilejem nie tylko klas o profilu prawno- policyjnym ZSP Ziębice, ale i uczniów wiążących swoją przyszłość z przedmiotami przyrodniczymi.

21 maja br w zajęciach na tej uczelni (zwanej niegdyś Akademią Medyczną)  uczestniczyło ponad 40 uczniów klas drugich ZSP Ziębice z klasy policyjnej i akademickiej wraz z nauczycielami: panią Teresą Nowak, Beatą Kwiecień i Danutą Woyciechowską. Profesor Tadeusz Dobosz- szef tej katedry przygotował dla ziębickich licealistów specjalny wykład. Przedstawił słuchaczom wkład polskich uczonych w rozwój medycyny sądowej w szczególności zastosowanie przez Polaków technik molekularnych.

Jak  przekonali się ziębiccy uczniowie - jest się czym chwalić. Najpierw lwowski profesor Bolesław Popielski przeprowadził w 1936 roku pierwszą udaną transfuzję krwi ze zwłok. Budziło to wówczas wiele oporów, ale przecież cała transplantologia (tak burzliwie rozwijająca się dzisiaj) opiera się na założeniu, że umarli ratują życie żywym. Rok 1991 to pierwsza polska ekspertyza ustalenia spornego ojcostwa oparta na technologii DNA. Osiem lat później przeprowadzono w Polsce ekspertyzę prenatalnego ustalenia ojcostwa czyli wskazano biologicznego ojca jeszcze przed narodzeniem dziecka. Kolejne lata to: badanie DNA z kości mężczyzny żyjącego ponad 5,5 tys. lat temu (z cmentarza kultury łużyckiej koło Puław) – 2001r, analiza DNA z zębów i kości bez ich zniszczenia (relikwie bł. Czesława)- 2006r, identyfikacja DNA roślin dla celów kryminalnych – 2011r,. czy tez izolacja i badanie DNA z płynów muzealnych – 2012r.

 

Po wykładzie, profesor Tadeusz Dobosz zaprosił licealistów do zwiedzenia muzeum kryminalistyki sądowej znajdującego się przy Katedrze Medycyny Sądowej. Ostatnim punktem edukacyjnej wycieczki było obejrzenie wzbogacone barwną prelekcją doktora Zygmunta Domagały, Muzeum Anatomii Człowieka. Zgromadzone tam szczątki ludzi, choć wypreparowane służą celom edukacyjnym dla przyszłych lekarzy. A tego dnia posłużyły do nauki dla licealistów z Ziębic. Niestety,  miejsca gdzie „umarli uczą żywych” nie można utrwalać na kliszy fotograficznej tylko w pamięci.

ZSP Ziębice

Dodaj komentarz

Komentarze (0)