ZUS przyjął uchodźców

czwartek, 3.3.2022 09:57 200 0

Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy zostały już zakwaterowane w bazie szkoleniowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W najbliższym czasie przyjęte zostaną kolejne osoby. Łącznie do dyspozycji uchodźców jest około 1400 miejsc noclegowych.

W obliczu wojny i ludzkiej tragedii przyda się każde wsparcie. Nie zostawiamy naszych bliskich sąsiadów bez pomocy.

- Dlatego kilka dni temu do dyspozycji wojewodów została oddana baza szkoleniowa ZUS. Łącznie do dyspozycji jest około 1400 miejsc noclegowych – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Pierwsze rodziny są już u nas. Mamy pod swoją opieką łącznie ponad 30 osób. W najbliższym czasie zakwaterowane zostaną kolejni uchodźcy. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy – podkreśla Kowalska-Matis.

Zdaniem rzeczniczki zapewnienie dostępu do rynku pracy jest fundamentalną kwestią dla poczucia bezpieczeństwa osób przyjeżdżających z Ukrainy jest.

- Dlatego tak ważne jest, aby ułatwić im wszystkie formalności związane z pobytem w Polsce. To pozwoli na dostęp obywatelom Ukrainy m.in. do opieki medycznej lub świadczeń rodzinnych – zwraca uwagę.

Na stronie internetowej ZUS ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty zostaną przekazane do organizacji pomocowych.

Polskie emerytury i renty na Ukrainie 

W związku z wojną na Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe na Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń z uwagi na trwającą wojnę. 

- Jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, w momencie, gdy tylko znajdzie się w Polsce, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Rzeczniczka zapewnia, że ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce. - Pieniądze będą wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać – dodaje. 

Jeśli dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację po swoim problemie. Trzeba pamiętać żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy. 

Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy. 

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)