komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

poniedziałek, 17 stycznia 2022

Antoniego, Rościsława

Gostyński Napoleon”: zagadka na razie nierozwiązana

sobota, 1.7.2017 11:21 , komentarze: 0 , odsłony: 7879
 

 

„Dubler” – taki tytuł nosi film, który opowiada o intrydze angielskiego wywiadu z roku 1806 z udziałem księdza Stefana Błażewskiego. To jedna z najbardziej zagadkowych postaci związanych z Gostyniem. Prapremierowy pokaz filmu miał miejsce w czwartek 29 czerwca 2017 roku w kinie „Pod Kopułą” w ramach spotkania, któremu nadano podtytuł „Historia gostyńskiego Napoleona”.
Ksiądz Stefan Błażewski, filipin ze Świętej Góry, był uderzająco podobny do francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte. W roku 1806 zaplanowano misterną akcję porwania władcy. Wykorzystując maszynę do gry w szachy zwaną „mechanicznym Turkiem”, Brytyjczycy zamierzali zwabić i uprowadzić cesarza, a w jego miejsce podstawić sobowtóra. Dokumentów, na podstawie których można by odtworzyć przebieg tej akcji, na razie nie udało się odnaleźć. Tym niemniej podejmowane były takie próby. Relacje ustne spisane w starych kronikach, zapiski, terminy pobytu poszczególnych osób w konkretnych miejscach – są poszlaki, nie ma dowodów. Wiedzę na ten temat próbuje uporządkować film według scenariusza i w reżyserii dr Dagmary Spolniak, która Napoleonowi poświęciła swoją karierę naukową.
Przed pokazem publiczność miała okazję zapoznać się z dostępnymi polskojęzycznymi materiałami o księdzu Błażewskim. Lektorzy Sebastian Nowak i Mateusz Mucha przeczytali fragmenty tekstów Waldemara Łysiaka oraz Kaspra Dominikowskiego. Postać Błażewskiego wykorzystał też w swej książce pt. „Tajemnica domu zacnego Szkota” Grzegorz Skorupski. Fragment temu poświęcony odczytał osobiście.
Po projekcji, obecna w kinie „Pod Kopułą” autorka „Dublera”, w rozmowie z prowadzącym spotkanie Tomaszem Bartonem, dyrektorem Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, zaznaczyła, że wprawdzie Napoleon jest tylko tłem dla historii o księdzu Błażewskim, tym niemniej wątek to na tyle ciekawy, a zarazem stosunkowo mało znany, że warto go zaprezentować szerszej, międzynarodowej publiczności. Poinformowała, że zainteresowanie „Dublerem” wyraziła wstępnie organizacja Fédération Européenne des Cités Napoléoniennes (Europejska Federacja Miast Napoleońskich). Zdaniem dr Spolniak, siłą tej opowieści jest to, że wciąż nie wiemy, jak było naprawdę. Z tego względu film też nie stawia kropki nad „i”. Pozostawia widza z wieloma pytaniami.
W filmie pojawiają się gostyńskie i podgostyńskie plenery. Wypowiadają się także miejscowi historycy: Grzegorz Skorupski i Mikołaj Kulczak, a także ksiądz Marek Dudek, świętogórski superior.
Kolejna okazja do obejrzenia „Dublera” – przy okazji premiery telewizyjnej na antenie TVP Historia, co będzie miało miejsce krótko po wakacjach, zapewne we wrześniu.
Organizatorem spotkania była Gmina Gostyń, a partnerami: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu.

 

Wasze komentarze

sobota, 26.5.2018 23:14
poniedziałek, 26.3.2018 20:45
niedziela, 31.12.2017 23:25
czwartek, 14.9.2017 12:12
wtorek, 25.7.2017 00:06
poniedziałek, 10.7.2017 23:04
poniedziałek, 10.7.2017 22:43
sobota, 17.6.2017 09:39