komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl

sobota, 29 stycznia 2022

Zdzisława, Franciszka

ZACZYTANI... James Dashner "Więzień Labiryntu"

piątek, 18.3.2016 08:03 , komentarze: 0 , odsłony: 3772

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Iwona Małozięć.

 

James Dashner, Więzień Labiryntu, Słupsk Papierowy Księżyc 2014

 

Wyobraź sobie, że budzisz się w jadącej w górę, ciemnej windzie. Nie wiesz, jak i dlaczego się w niej znalazłeś, a jedyne, co pamiętasz to własne imię. Kiedy w końcu winda się zatrzymuje i otwierają się drzwi, zostajesz przywitany przez obce osoby, które tłumaczą ci, że trafiłeś do Strefy, miejsca otoczonego przez ogromny mur. Co zrobisz?

Właśnie w takiej sytuacji znajduje się główny bohater „Więźnia Labiryntu” – Thomas. To nastoletni chłopak, nie pamiętający nic ze swojego poprzedniego życia. Tak jak i inni chłopcy przebywający w Strefie, nie wie dlaczego się w niej znalazł, ale przeczuwa, że ma pewne zadanie do wykonania. Powoli dowiaduje się, że wielki mur jest tak naprawdę początkiem Labiryntu, a mieszkańcy już od wielu lat próbują się z niego wydostać. Thomas postanawia zostać Zwiadowcą, aby pomóc w tworzeniu map tego osobliwego miejsca i z niego uciec. Choć zadanie to wydaje się łatwe, w Labiryncie kryją się niebezpieczne bestie, czyhające na każdego, kto znajdzie się w środku. Sprawy komplikują się również, kiedy dzień po Thomasie znów przyjeżdża winda, co zdarza się pierwszy raz w historii. W środku chłopcy odnajdują dziewczynę w śpiączce z tajemniczą wiadomością. Nie wiedzą co robić, ale czują, że kończy im się czas.

James Dashner to amerykański twórca książek fantasy, głównie przeznaczonych dla młodzieży. Swoją popularność zdobył po wydaniu trylogii „Więźnia Labiryntu”, która składa się z powieści: „Więzień Labiryntu” (2011), „Próby ognia” (2012) i „Lek na śmierć” (2013). W 2015 roku nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc, ukazał się prequel trylogii pod tytułem „Rozkaz zagłady”. Pierwsze dwa tomy zostały również zekranizowane przez Twentieth Century Fox, obecnie trwają prace nad trzecią częścią filmu.

Więzień Labiryntu, jak i cała trylogia, porównywany jest do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, czy „Niezgodnej” Veronici Roth. Przedstawia świat po katastrofie, w którym młodzi ludzie muszą walczyć o przetrwanie i o lepsze jutro. Mają przed sobą cel i ryzykują własne życie, aby go osiągnąć. Z jednej strony książkę czytałam z zapartym tchem, bo pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, zaś z drugiej strony nie mogłam się pogodzić z tym, że młodzi ludzie skazani są na takie cierpienia. Nastoletni chłopcy walczą z Buldożercami – krwiożerczymi maszynami strzegącymi wnętrza Labiryntu, cierpią z powodu tęsknoty za rodziną i normalnym życiem. Świat, w którym żyją, jest brutalny i niewybaczający, sami muszą sobie radzić z własnymi problemami.

„Więzień Labiryntu” to pełna akcji powieść skierowana do młodzieży. Czyta się ją z przyjemnością i niegasnącym zainteresowaniem. Jest dobrym wstępem do przedstawionej w dalszych częściach historii. Polecam osobom, które lubią czuć dreszcz emocji i odrobinę tajemniczości podczas lektury.      

Iwona Małozięć

 

Książka jest wypożyczana przez Bibliotekę Publiczną w Ciepłowodach, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 26.11.2018 21:06
sobota, 21.7.2018 18:20
sobota, 14.7.2018 16:07
sobota, 23.6.2018 22:35
sobota, 12.5.2018 12:00