Sesja Rady Miejskiej Wrocławia

piątek, 18.10.2024 10:27 109 0

Na początku sesji, radnym została zaprezentowana struktura Departamentu Marki Miasta, którą przedstawił dyrektor Radosław Michalski, Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2023/2024, którą zreferował Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji. Przedstawiono także informację na temat projektu stworzenia Wrocławskiego Centrum Sportu.  

Z uwagi na ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór wniosków, zaistniała możliwość pozyskania środków finansowych z UE na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Poprawa efektywności energetycznej wybranych placówek edukacyjnych we Wrocławiu – etap I”, w ramach naboru ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu realizującego Inwestycję  - Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół Komponent B „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności”, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Przyjęcie przez Radę uchwały czyni zadość wymaganiom naboru i jest konieczne, aby spełnić obligatoryjne wymogi formalne, ponieważ uchwała o takiej treści stanowi jeden z niezbędnych załączników do wniosku aplikacyjnego.

Podczas sesji przyjęto ,,Program współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi w 2025 r."Celem programu jest określenie czytelnych zasad w zakresie wspierania przez Miasto działań organizacji pozarządowych i włączenie ich w system demokracji lokalnej.

Decyzją Rady, Rodzinny Dom Dziecka Nr 3 znajdujący się przy ul. Dróżniczej 48B zakończył swoją działalność. Przebywającym tam małoletnim dzieciom została zapewniona dalsza opieka, a mienie ruchome likwidowanej jednostki będzie wykorzystywane przez Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dziecięcy Dom”.

Radni podczas sesji podjęli ważne decyzje dotyczące dodatkowych rozwiązań w funkcjonującym we Wrocławiu systemie wsparcia osób starszych i osób z niepełnosprawnościami czy długotrwale chorych. Projekt przyjętej uchwały określa szczegółowe warunki przyznawania usług wsparcia krótkoterminowego świadczonego w formie dziennej i w formie pobytu całodobowego, warunki odpłatności za te usługi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania. Na te cele pozyskano środki z Funduszów Europejskich dla Dolnego Śląska.


W związku z potrzebą zmiany terminu składania wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru, Rada przegłosowała projekt uchwały, który skutecznie umożliwi beneficjentom składanie wniosków w wydłużonym terminie do 15 grudnia.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła konieczność sporządzenia do końca 2025 roku nowego aktu planowania przestrzennego, jakim jest plan ogólny. Zgodnie z intencją ustawodawcy, aby przeciwdziałać niekontrolowanemu rozwojowi przestrzennemu, ten nowy dokument będzie wiążący przy opracowywaniu planów miejscowych, jak i będzie stanowił podstawę prawną do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Do czasu przyjęcia przez Radę planu ogólnego, kierując się troską o ład przestrzenny i zrównoważony rozwój miasta, korzystając z dostępnych narzędzi i procedur planistycznych, Rada podjęła pakiet uchwał o przystąpieniu do sporządzenia planów miejscowych dla dzielnic urbanistycznych we wszystkich częściach miasta, na których planów obowiązujących nie ma, a procedury takie nie są prowadzone.
Rada przyjęła także uchwałę o lokalnych standardach urbanistycznych dla miasta Wrocławia, związaną z wykonaniem ustawy oułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
Rada przyjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic: Sowiej, Krzyckiej i Skarbowców/Krzyckiej, alei Karkonoskiej i Przyjaźni.
W związku z częściowym wybudowaniem nowej ulicy, tzw. obwodnicy Psiego Pola, łączącej w przyszłości ulicę Bolesława Krzywoustego z ulicą Litewską – nadano jej nazwę Dywizjonu 303, a także zmieniono nazwę dotychczasowemu Wzgórzu Partyzantów na Bastion Sakwowy.
Rada Miejska wskazała swoich przedstawicieli do składu Wrocławskiej Rady Seniorów:
- Annę Kołodziej;
- Roberta Pieńkowskiego;
- Krzysztofa Zalewskiego.

Radni wyrazili także stanowisko, że wszystkie wydzielenia leśne będące w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, położone na terenie Wrocławia powinny zostać uznane za lasy społeczne i objęte ustaleniami lokalnego zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół aglomeracji wrocławskiej. Radni przyjęli stanowisko, że kompleksy leśne Wrocławia nie powinny być przedmiotem gospodarki surowcowej, a ewentualne pozyskiwanie drewna należy ograniczać do działań koniecznych.

Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)