CIVITATE WRATISLAVIENSI DONATUS - wręczono Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta

wtorek, 25.6.2024 11:22 472 0

24 czerwca podczas uroczystej sesji wręczono tytuł  Honorowego Obywatela Wrocławia Pani Barbarze Labudzie – romanistce, działaczce opozycji antykomunistycznej, członkini podziemnych władz Solidarności, a także NAGRODY WROCŁAWIA, NAGRODY PREZYDENTA WROCŁAWIA ORAZ ODZNAKĘ HONOROWĄ.

- Dziś obchodzimy Święto Wrocławia, a już za dwa miesiące rozpoczniemy rok 45-lecia Solidarności. Trudno znaleźć lepszy moment na uhonorowanie postaci, która w najbardziej wymowny sposób łączy zasługi dla naszego miasta z działalnością społeczną i troską o ludzi pracy. Jak pisał Norman Davies: “Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci”. Pani Doktor jest prawdziwym symbolem postaci, która na przełomie dwóch epok w dziejach naszego kraju potrafiła być pomostem w naszej historii. Nie uciekała przed odpowiedzialnością, gdy musiała walczyć z systemem, ale także wtedy, gdy trzeba było wziąć współodpowiedzialność za funkcjonowanie państwa na własne barki. Wrocław oparty na tych samych obywatelskich cnotach: dobru, odwadze, niezłomności i odpowiedzialności. To piękny Wrocław. Nasz Wrocław. Wrocław, który współtworzymy i z którego jesteśmy dumni. Wrocław silny siłą swoich mieszkańców, a wśród nich siłą swoich honorowych obywateli - Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

- Była to bardzo miła, radosna, wzruszająca uroczystość, świetnie zorganizowana z wielką elegancją, w godny sposób, a zarazem w serdecznej, przyjacielskiej atmosferze. Miło było też spotkać tyle fantastycznych osób, których działalność, osiągnięcia i dorobek zostały dostrzeżone i uhonorowane. Osób realizujących się w różnych dziedzinach życia. Było to dla mnie bardzo poruszające. Zobaczyłam Wrocław pierwszy raz od jakiegoś czasu i zmiany w mieście są uderzające - rozwija się bardzo dynamicznie -Barbara Labuda, Civitate Wratislaviensi Donatus.  


- Tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus otrzymała w tym roku Pani Barbara Labuda - działaczka opozycji antytotalitarnej i podziemnej ,,Solidarność''. Jej osoba jest dla nas symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym Nagrodą Wrocławia. Są wśród nich osoby i organizacje uhonorowane za wieloletnią działalność na różnych polach aktywności: historii, kultury, służby społecznej i pracy na rzecz najbardziej potrzebujących. Święto Wrocławia jest okazją, aby wyrazić im wszystkim nasze uznanie - Agnieszka Rybczak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia



NAGRODY WROCŁAWIA:

1)        Agacie Zubel-Moc – kompozytorce, wokalistce dysponującej niestandardową skalą głosu, profesor sztuki muzycznej współpracującej z wieloma prestiżowymi instytucjami artystycznymi na całym świecie.
2)        Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci – świadczącej opiekę paliatywną, psychologiczną i wytchnieniową dla nieuleczalnie chorych dzieci oraz ich rodzin.
3)        Arkadiuszowi Zającowi –  komendantowi Harcerskiego Klubu Łączności „RadioAktywni”, społecznikowi, organizatorowi specjalistycznych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
4)        Stowarzyszeniu Niezłomni – stowarzyszeniu zrzeszającym działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych, której celem jest m.in. działalność patriotyczna oraz propagowanie współczesnej historii Polski.
5)        Leokadii Wieczorek – działaczce społecznej zaangażowanej w pomoc i upamiętnienie losów Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę, w tym robotników przymusowych.

Przyznano także NAGRODY PREZYDENTA WROCŁAWIA:
1) Dr hab. n. med. Romualdowi Cichoniowi
Światowej sławy kardiochirurg, który wykonał najwięcej na świecie operacji robotem „da Vinci”. Uczeń prof. Zbigniewa Religi, od wielu lat związany z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Inicjator powołania Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca „Medinet”, które rozpoczęło działalność 1 stycznia 2002 r. jako pierwszy w Polsce Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, zajmujący się chirurgicznym leczeniem chorób serca u dzieci i dorosłych. Prezes społki „Medinet” i dyrektor ośrodka od momentu powołania aż do chwili obecnej. Dotychczas zoperowano w placówce 15000 osób dorosłych i 2300 małych pacjentów.

Uzasadnienie Nagrody– za troskę o zdrowie i życie wrocławianek i wrocławian.

2) Joannie MielewczykDziennikarka i autorka kilku książek. Wrocławianka, która miasto kocha za skomplikowaną historię i wyjątkowe kamienice. W Radiu RAM odpowiedzialna za rozmowy o trudnej przeszłości miasta
z mieszkańcami, którzy do Wrocławia przyjechali w latach 40. i 50. Jest autorką cyklu reportaży pod wspólną nazwą „Kamienice”. Reportaże mają ogromną wartość dokumentalną – zapisują żywe, nieznane wcześniej relacje pionierów Wrocławia. Pod tym samym tytułem - „Kamienice” - wydanych zostało pięć książek, zawierających wybrane relacje wrocławian.

Uzasadnienie Nagrody– za pracę dziennikarską i dokumentowanie historii Wrocławia.

3. Biotts
Spółka biofarmaceutyczna z Wrocławia, powstała w 2018 r. z inicjatywy dwóch wynalazców – dr. Pawła Biernata i dr. Jana Melera oraz przedsiębiorcy – Konrada Krajewskiego. Naukowcy Biotts rozwijają autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii. Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych. Biotts rewolucjonizuje podawanie leków na raka, cukrzycę i COVID-19. Jako pierwsza na świecie skutecznie podała semaglutyd przez skórę w opatentowanej formie transdermalnej. Wstępne badania pokazują, że jest to kilkukrotnie bardziej skuteczne niż forma doustna.

Uzasadnienie Nagrody– za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju medycyny.

4. Mateuszowi Waligórze
Polarnik, podróżnik, przewodnik, dziennikarz, fotograf. 13 stycznia 2023 r. wrocławianin dotarł na biegun południowy. Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz pokonał 1250 km lodowej pustyni. Dokonał tego jako czwarty Polak w historii. Ekstremalna wyprawa trwała 58 dni. Jesienią 2023 r. odbył 32-dniową wyprawę wzdłuż Odry. Przebył 835 kilometrów, z czego 755 na piechotę, a 80 z pomocą packraftów.

Uzasadnienie Nagrody– za zdobycie bieguna południowego i promowanie walorów przyrodniczych Wrocławia i okolic.
 
5. Dorocie Wilczek
Nauczycielka SP nr 93 im. Tradycji Orła Białego we Wrocławiu. Związana ze szkołą od ponad 30 lat. Osoba z ogromną pasją pedagogiczną. Jej uczniowie uczestniczą w wielu konkursach i zdobywają główne trofea. Przez wiele lat prowadziła zajęcia dla dzieci romskich. Obecnie z ogromnym zaangażowaniem zajmuje się dziećmi ukraińskimi oraz ich rodzinami.

Uzasadnienie Nagrody– za pasję pedagogiczną i kształtowanie edukacyjnego oblicza Wrocławia;

oraz Odznakę Honorową WrocławiaWratislavia Grato Animo – „Wrocław z wdzięcznością”, która jest zaszczytnym honorowym odznaczeniem rangi samorządowej, przyznawanym za zasługi
w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia, otrzymała Pani Halina Okólska. Laureatka jest wrocławianką, długoletnią pracowniczką Muzeum Miejskiego Wrocławia (1978-2019), obecnie wiceprezeską Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)