Co oznaczają cylindry w okularach?

piątek, 13.11.2020 13:33 24227

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest cylinder. Sama nazwa szkła cylindryczne oznaczają część, jaka występuje w szkłach okularowych, która kształtem przypomina cylinder. Jej zadaniem jest skorygowanie drogi, jaką przemierzają promienie światła w drodze do oka.

Cylindry pomagają skupić przetwarzany obraz w siatkówce oka w odpowiednim miejscu, co wyostrza widziany obraz oraz poprawia jakość widzenia. Cylindry bowiem służą do korygowania jednej konkretnej wady wzroku, jaką posiada coraz więcej pacjentów — astygmatyzmu. 

Astygmatyzm — kilka słów o tej wadzie wzroku

Najczęściej pacjenci są zaskoczeni, gdy lekarz okulista informuje ich o wystąpieniu u nich tej właśnie wady. Najczęściej bowiem kojarzymy konieczność noszenia okularów lub soczewek z popularnymi „plusami” lub „minusami”, czyli nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Okazuje się jednak, że nie zawsze problemy pacjentów z widzeniem powstają w wyniku tych wad, a ich główną przyczyną jest astygmatyzm. 

Astygmatyzm (niezborność), jest wadą objawiającą się zniekształceniem widzenia spowodowanym niesferycznością rogówki oka. Prawidłowo powinna mieć ona kształt kuli i wówczas właściwie załamuje promienie świetlne, które są skupiane na obszarze siatkówki. Rogówka mająca inny kształt, powoduje powstanie sytuacji, w której mamy do czynienia z nieostrym widzeniem. Dodatkowo mogą występować problemy z ocenianiem odległości, kształtu przedmiotów, bóle głowy czy szybkie męczenie się oczu. Wszystko to może wskazywać na astygmatyzm. Dobrą wiadomością jest to, że niezborność można skutecznie leczyć. Leczenie astygmatyzmu jest szybkie, bezpieczne i powszechnie dostępne, dzięki nowoczesnej technologii korekcji laserowej.

Rozpoznanie wady oraz jej leczenie

Każdy człowiek ma tzw. fizjologiczny astygmatyzm, który nie wymaga korygowania. Jednak, gdy pacjent zaczyna odczuwać jakiś dyskomfort w widzeniu, należy skonsultować się z okulistą. 

Przyczyną występowania astygmatyzmu jest najczęściej krzywizna wynikająca z wad odziedziczonych (krótkowzroczność, nadwzroczność) lub nabytych (np. blizny powypadkowe, praca przy komputerze). Pierwszym objawem astygmatyzmu jest widzenie nieostre. Czasem proste linie wydają się krzywe, pacjent może mieć kłopoty z prawidłowym chwytaniem przedmiotów z powodu złego określania odległości. Dodatkowo niezborność często jest skorelowana z krótkowzrocznością oraz nadwzrocznością.

Wówczas do skorygowania wady konieczne są nie tylko wspomniane wyżej cylindry, ale i szkła korekcyjne z odpowiednio dobranymi dioptriami. Rodzaj oraz rozmiar wady określa lekarz okulista. Najczęściej oczy są badane za pomocą szeregu badań oraz zaawansowanego sprzętu komputerowego, takiego jak keratoskop oraz wideokeratografia.

Odpowiednio dobrane szkła pozwalają na skorygowanie wady i lepsze widzenie u pacjenta, ale wada nie jest wyleczona. Osoby z astygmatyzmu noszą okulary, ale leczenie astygmatyzmu może obejmować również korekcję laserową. To z kolei powoduje stałe usunięcie wad: zarówno niezborności, jak i „plusów” lub „minusów”, co finalnie pozwala pacjentowi pozbyć się okularów raz na zawsze. 

Artykuł powstał we współpracy z https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie