Cyklinowanie podłogi. Czym jest i kiedy warto je wykonać?

czwartek, 14.4.2022 08:47 279

Drewno jest materiałem na podłogi, którego zaletą jest długowieczność. Zdarza się oczywiście, że powierzchnia takiej okładziny straci swój urok. Wówczas wystarcza jednak cyklinowanie i podłoga wygląda niemal jak nowa. Oczywiście warto, aby proces ten został wykonany dobrze i profesjonalnym sprzętem.

Jak odnowić podłogę z drewna?  Cyklinowanie jest podstawowym zabiegiem, który pozwala na poradzenie sobie z problemem nieestetycznej nawierzchni z tego materiału. Oprócz właściwej techniki cyklinowania niezbędny jest także dobrej jakości sprzęt. Nawet papier ścierny do cykliniarki ma znaczenie.  

Czym jest cyklinowanie?

Czym właściwie jest cyklinowanie? Zabieg ten polega na szlifowaniu parkietu specjalną maszyną szlifującą. W wyniku takiego zabiegu wierzchnia warstwa drewna o niewielkiej grubości zostaje zeszlifowana. Odsłonięta zostaje dzięki temu powierzchnia, która nie jest zniszczona przez działanie różnych czynników.

Dzięki cyklinowaniu i późniejszemu polerowaniu można bardzo gruntownie odnowić drewnianą podłogę. W szczególności jest to zalecane wtedy, gdy jest ona zużyta z powodu przetarć, przebarwień, niewielkich ubytków, nie podoba nam się jej kolor lub chcemy zabezpieczyć podłogę przeznaczonym do tego środkiem (np. lakierem).   

Czym powinno się cyklinować?

Do cyklinowania potrzeba oczywiście dobrego sprzętu. Ono samo musi być przeprowadzane w rozważny sposób. Należy pamiętać o tym, że nie zawsze cyklinowanie jest potrzebne. Niekiedy nie ma potrzeby dla przeprowadzenia go przez szereg lat. Cykliniarka zdziera zaś nawet do 2 mm podłogi. Z czasem robi się więc ona coraz cieńsza. Przy bardzo cienkich deskach z czasem może się to niekorzystnie odbić na ich wytrzymałości. 

Czym przeprowadza się cyklinowanie?

Niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, czyli cykliniarka. Wyróżnia się urządzenia taśmowe i talerzowe, czyli ścierające. Cykliniarka przypomina nieco odkurzacz, który zasysa elementy starej powierzchni. Niektóre cykliniarki talerzowe są bardzo masywne, trzeba o tym pamiętać np. przed podjęciem próby cyklinowania podłogi pływającej. W trudnych przestrzeniach przyda się także szlifierka krawędziowa.

Jak przebiega proces cyklinowania? 

W jaki sposób przebiega cyklinowanie podłogi krok po kroku? Wszystko zaczyna się od oceny stanu podłoża i podjęciu decyzji co do tego, czy cyklinowanie jest zasadne. Pierwsza warstwa starego podłoża zostaje zdjęta dzięki gruboziarnistemu papierowi ściernemu. Urządzenie prowadzi się zawsze wzdłuż desek, nigdy zaś poprzecznie.

Po zdjęciu wierzchniej warstwy można zmienić papier na drobniejszy. Następnie masą szpachlową o odpowiedniej barwie uzupełnia się ewentualne ubytki. Po ok. 3 godzinach i wyschnięciu masy można oczyścić powierzchnię po to, by  przejść do polerowania. 

Na tym jednak praca nie powinna się kończyć. Podłoga będzie o wiele bardziej wytrzymała wtedy, gdy zostanie trwale zabezpieczona. Do jej impregnacji wykorzystuje się lakier o różnym rodzaju wykończenia, oleje lub odpowiednio dobrane farby.