Czego nie wiesz o sporcie, czyli ciekawostki, które zaskakują

wtorek, 11.10.2022 09:07 190

Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, amatorem, czy osobą, która niespecjalnie lubi wysiłek fizyczny, z pewnością zaciekawi cię np. to, że nazwisko Federer można napisać na klawiaturze komputerowej w bardzo łatwy sposób. Albo że nie dawniej niż w 2019 r. zdyskwalifikowano zawodników dwóch łodzi, które biorąc udział w wyścigu wioślarskim miały zamontowane silniki. Chcesz poznać więcej ciekawostek ze świata sportu? Przeczytaj poniższy tekst!

Złoto, srebro i brąz – ciekawostki o medalach

Złoty medal olimpijski wcale nie jest ze złota. Ostatni medal z cennego kruszcu został wytworzony w 1912 r. Dzisiejsze są w zasadzie srebrne (w 93%), z domieszką miedzi (6%) i zaledwie 1% złota. Bliższe są więc zwycięskim medalom z pierwszych igrzysk olimpijskich, które były wykonane w całości ze srebra. Obecnie medal jest zresztą bardziej wartościowym symbolem niż przedmiotem. Dlatego zawodnicy startujący w zawodach amatorskich otrzymują trofea i puchary z metali nieszlachetnych, ale przy tym bardzo dobrej jakości.

Ciekawe w odniesieniu do starożytności i zaawansowanego rozwoju kultury chińskiej jest fakt, że Chińczycy swój pierwszy medal olimpijski w historii zdobyli w 1984 roku. Jeszcze ciekawsze jest jednak to, ze w 2008 roku do Chińczyków należało aż 100 olimpijskich medali. Z kolei Filipiny, choć wzięły udział w 20 igrzyskach olimpijskich, w ani jednych nie zdobyły złotego medalu.

Najdłużej, najwięcej, najtrudniej

Najdłuższa udokumentowana dotąd gra w szachy liczona w ruchach na szachownicy pochłonęła ich aż 5949 - oczywiście podczas jednego meczu. Z kolei w 1984 roku podczas meczu tenisowego kobiet odnotowano najdłuższą wymianę zagrań między zawodniczkami w historii całego tenisa. Trwała ona aż 29 minut.

Michael Phelps to absolutny multimedalista wszechczasów - zdobył ich najwięcej. Na igrzyskach olimpijskich zdobył w sumie aż 23 złote medale, 3 srebrne i 2 brązowe, co daje razem 28 medali. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje gimnastyczka Larysa Latynina z 18 medalami.

Najtrudniej jak dotąd zmienić rekordowy wynik w olimpijskim skoku dal mężczyzn. Od 1969, a więc przez ponad 50 lat udało się pobić dotychczasowy rekord tylko raz.

Sport w dawnych czasach

Igrzyska Olimpijskie organizowane co cztery lata znamy oczywiście ze starożytnej Grecji. Najstarsze udokumentowane igrzyska odbyły się niemal 2800 lat temu, w 776 r. p.n.e. Nie oznacza to jednak, że dopiero wówczas „wynaleziono” sport. Współzawodnictwo sportowe znane było ludzkości już wcześniej. Przyglądając się najstarszym odkrytym dotąd malowidłom z jaskini Lascaux we Francji można z całą pewnością stwierdzić, że już 15300 lat temu ludzie uwielbiali męczyć się dla przyjemności.

Choć przez ponad 15 tys. lat sport zmienił się ogromnie, to jednak zaskakuje również w czasach nowożytnych. Na przykład zwyczajami. Okazuje się, że w 1976 r. biorąca udział w olimpiadzie Anna, córka królowej Elżbiety nie musiała przechodzić weryfikacji płci, niezbędnej w przypadku innych zawodniczek. Dlaczego? Dlatego, że pochodziła z rodziny królewskiej.

Nie mniej niż zwyczaje zaskakują dobrze wszystkim znane przedmioty. Na przykład piłeczka golfowa. Do 1848 r. była wykonywana z silnie zbitych ze sobą piór pokrytych pozszywanymi ze sobą kawałkami skóry. Dziś jest oczywiście produkowana z tworzywa sztucznego i ma przeciętnie około 336 wgnieceń.