Czosnek niedźwiedzi - uprawa i zastosowanie

środa, 12.1.2022 08:32 863

Popularna roślina cebulowa, jaką jest czosnek niedźwiedzi jest często spotykana w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. Okazuje się, że gatunek ten jest dość łatwy w uprawie i w dodatku ma ciekawe zastosowanie. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego dobrym pomysłem będzie posadzenie czosnku w ogródku?

Właściwości i zastosowanie

Dlaczego czosnek niedźwiedzi? Otóż nazwa wzięła się stąd, iż jest to jeden z ulubionych przysmaków tych oto zwierząt. Wart jednak wspomnieć o jego niezwykłych właściwościach. Tak jak podaje strona: http://poradnikogrodniczy.pl/czosnek-niedzwiedzi-zastosowanie-uprawa-kiedy-zbierac.phpczosnek niedźwiedzi jest rośliną zielarską, która ma działanie bakteriobójcze. Czosnek niedźwiedzi bywa bardzo często wykorzystywany w kuchni jako przyprawa do różnych dań. Ma on także pozytywny wpływ na układ trawienny i układ krążenia. Specjaliści potwierdzają, iż cała roślina jest jadalna. Liście czosnku można śmiało dodawać do zup, gdyż zawierają duże ilości witaminy C i w dodatku nadają potrawom ciekawy smak. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby do zbioru liści przystępować przed momentem kwitnienia rośliny. 

Uprawa

Cebule czosnku niedźwiedziego zaleca się sadzić na glebach przepuszczalnych i dość żyznych. Należy unikać w tym przypadku gleb podmokłych, gdyż takie umiejscowienie cebul może doprowadzić do ich gnicia. Czosnek niedźwiedzi lubi rosnąć na stanowiskach zacienionych. W jaki sposób należy pielęgnować tę roślinę? Przede wszystkim należy ją podlewać podczas długotrwałych susz. Czosnek jest rośliną wytrzymałą na brak wody, jednak długie okresy suszy mu nie służą.

Jest to także gatunek mrozoodporny, dlatego wykopywanie cebulek na zimę nie będzie konieczne. warto pamiętać także o regularnym odchwaszczaniu gleby wokół rośliny. Kiedy zatem można sadzić cebulki? Otóż optymalnym terminem jest przełom września i października. Cebule należy sadzić w odstępie około 10 centymetrowym na głębokość około 8 centymetrów. Po kilku latach uprawy czosnku, w okresie letnim roślina wchodzi w tak zwany stan spoczynku. Jest to zatem idealny moment na to, aby oddzielić od cebul małe cebulki przybyszowe, dzięki którym możliwe jest rozmnożenie czosnku. Zabieg ten należy przeprowadzać w dni suche i słoneczne, aby uniemożliwić grzybom i bakteriom zainfekowanie cebulek. 

Czosnek niedźwiedzi może być także uprawiany w doniczkach. Pojemniki należy wtedy wypełnić ziemią do kwiatów. Wskazane jest jednak dodanie do niej trochę żwirku, gdyż spowoduje on rozluźnienie się gleby. Nasiona należy regularnie podlewać, aby gleba była non stop wilgotna. Zaleca się również ustawienie doniczek na parapecie od strony północnej okna.

Siew nasion

Warto wspomnieć o tym, że czosnek niedźwiedzi można także wysiewać. Jest to oczywiście zadanie bardziej pracochłonne niż sadzenie cebulek i w dodatku nie zawsze kończy się sukcesem. Aby bowiem nasiona prawidłowo skiełkowały, muszą przejść długi okres stratyfikacji. Jeśli już zapadaj decyzja odnośnie siewu czosnku niedźwiedziego, lepszym pomysłem będzie zakup dobrej jakości nasion, najlepiej pakowanych hermetycznie. Odpowiednio przygotowane nasiona wykazują się większą zdolnością do kiełkowania, co może poprawić późniejszy rozwój rośliny. 

Czosnek niedźwiedzi może być jednocześnie dekoracją ogrodu, gdyż jego piękne białe kwiatki przyciągają uwagę. Jest to jednocześnie roślina o wspaniałych właściwościach, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. warto zatem znaleźć odpowiednie miejsce i rozpocząć uprawę czosnku niedźwiedziego.