Czy banki mają ofertę kredytów dedykowanych rolnikom?

środa, 22.7.2020 14:29 1400

Pożyczka dla rolnika może umożliwić Ci realizację nawet bardzo ambitnych celów. Możesz dzięki niej zainwestować w nowoczesne maszyny, wyremontować swoje budynki, czy też całkowicie zmienić profil działalności, dostosowując się tym samym do zmieniającego się rynku. Z bankiem warto porozmawiać także wtedy, kiedy masz chwilowe problemy i potrzebujesz kredytu dla rolnika na bieżące potrzeby. 

Niektóre banki nie są zainteresowane współpracą z gospodarzami. Nie warto się jednak zrażać. Instytucje, które chcą Ci pomóc, zrobią to w sposób rzeczywiście dostosowany do specyfiki rolnictwa i uzyskiwanych z niego dochodów.

Czym różni się kredyt dla rolnika od innych produktów bankowych?

Powód, dla którego część banków nie chce udzielać kredytów rolnikom, jest dość oczywisty. Trudno jest precyzyjnie określić, jaki będzie zysk z danego gospodarstwa w kolejnych latach. Nie da się przewidzieć pogody, a co za tym idzie plonów. Potencjalne susze, powodzie, czy po prostu zła koniunktura na rynku mogą zmienić sytuację z dnia na dzień. Właśnie dlatego niektóre instytucje finansowe wolą skupiać się na bardziej przewidywalnych klientach, pracujących na umowę na czas nieokreślony lub prowadzących własne przedsiębiorstwa.

Bank, który ma doświadczenie we współpracy z rolnikami, nie będzie jednak widział przeszkód w udzieleniu Ci kredytu. Precyzyjnie określi Twoją zdolność kredytową na podstawie Twoich dotychczasowych działań i przewidywanej dochodowości gospodarstwa wyznaczonej z hektarów przeliczeniowych. Następnie rozłoży należność na raty, dostosowując je do terminów, w których rzeczywiście osiągasz dochody. Możesz zdecydować się zarówno na tradycyjne płatności miesięczne, jak i raty kwartalne, półroczne czy nawet roczne.

Pożyczka dla rolnika może przybierać bardzo różnorodne formy.

Największym zainteresowaniem wśród rolników cieszą się kredyty preferencyjne. Uzyskanie ich wiąże się z częściową spłatą oprocentowania realizowaną przez ARiMR. Można je jednak uzyskać wyłącznie w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyt preferencyjny można dostać z linii inwestycyjnej lub obrotowej. W pierwszym przypadku konieczne będzie sporządzenie planu inwestycji i uzyskanie pozytywnej opinii banku na temat naszych zamiarów. Zarówno kredyt obrotowy, jak i inwestycyjny wymagają wskazania, na co chcemy przeznaczyć pozyskane pieniądze. 

Rolnicy mogą także posiłkować się kredytem gotówkowym, przy którym podobne zabiegi nie są konieczne. Wystarczy mieć zdolność kredytową, by uzyskać dodatkowe środki na wakacje, czy remont mieszkania. Warunki kredytowania są tu jednak gorsze i nie ma mowy o żadnych dopłatach.

Świetną opcją jest także konsolidacyjna pożyczka dla rolnika, umożliwiająca natychmiastową spłatę dotychczasowych zobowiązań i rozłożenie należności na wygodniejsze raty. 

Warto zainteresować się również leasingiem rolniczym, który umożliwia korzystanie z nowoczesnych maszyn i urządzeń bez konieczności wydawania na ten cel ogromnych pieniędzy od ręki.

Kredyt dla rolnika najłatwiej uzyskasz z profesjonalnym doradcą kredytowym.

Zamiast poświęcać cenny czas na wizyty w bankach lub przeglądanie ofert w internecie, możesz zadzwonić do specjalisty w zakresie pożyczek dla rolników. Doradca kredytowy natychmiast przedstawi Ci ofertę 20 banków i wybierze spośród nich kredyt perfekcyjnie dopasowany do Twoich potrzeb. Wyjaśni także zawiłości umowy i wytłumaczy, co oznaczają poszczególne elementy oferty. Dzięki temu unikniesz błędów związanych z nieznajomością ofert bankowych i wybierzesz kredyt, który rzeczywiście będzie dla Ciebie stanowić najmniejsze obciążenie.

Doradcy pomagają również w skompletowaniu niezbędnych dokumentów. Warto wiedzieć, że za ich porady nie zapłacisz ani złotówki. Całą prowizję pokrywa bank. Biorąc pod uwagę, że szukając kredytu w ten sposób, oszczędzisz pokaźną kwotę, współpraca z profesjonalistami zdecydowanie się opłaca.