Czy zadaszenie tarasu trzeba zgłaszać?

poniedziałek, 29.4.2024 10:48 143

Wprowadzenie zadaszenia na tarasie to popularny sposób na zwiększenie funkcjonalności przestrzeni zewnętrznej w domach i mieszkaniach. Dzięki zadaszeniu taras staje się bardziej przyjazny użytkownikom, niezależnie od pogody, oferując schronienie przed słońcem czy deszczem. Jednak przed rozpoczęciem prac budowlanych wiele osób staje przed pytaniem: czy zadaszenie tarasu trzeba zgłaszać? Zapytaliśmy ekspertów architektury ogrodowej z firmy tarasola.pl.

Zadaszenie tarasu a przepisy prawne

W polskim prawie budowlanym zadaszenie tarasu nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiany wprowadzone w 2017 roku w przepisach liberalizujących prawo budowlane, pozwalają na omijanie tego wymogu w przypadku realizacji wielu różnych konstrukcji, w tym zadaszeń tarasów. Te ostatnie mogą być traktowane jako elementy remontowe, nie wymagające formalnych zezwoleń.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy „Prawo budowlane”, budowa niektórych obiektów, takich jak wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty oraz oranżerie, które nie przekraczają 35 m² powierzchni zabudowy, nie wymaga pozwolenia. Dla zadaszenia tarasu, które można zaliczyć do tych kategorii, oznacza to brak konieczności uzyskiwania pozwolenia, pod warunkiem, że na działce nie znajduje się więcej niż dwa takie obiekty na każde 500 m².

W praktyce sądowej, jak pokazuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 marca 2011 r. (II SA/Gl 1249/10), zadaszenie tarasu może być interpretowane jako mała architektura. Zgodnie z tym orzeczeniem, konstrukcja taka nie wymaga pozwolenia na budowę. Niemniej jednak, każdy, kto podejmuje się takiego przedsięwzięcia budowlanego, powinien posiadać odpowiednią wiedzę techniczną i przestrzegać norm techniczno-budowlanych, by zapewnić bezpieczeństwo i stabilność wykonanej konstrukcji.

Sprawdź ofertę realizacji zadaszeń we Wrocławiu - zadaszenie tarasu Wrocław!

Kiedy należy zgłosić zadaszenie tarasu?

Zgłoszenie zadaszenia tarasu jest wymagane, gdy nie spełnia ono kryteriów zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę według polskiego prawa budowlanego. Zgodnie z ustawą „Prawo budowlane”, zgłoszenia wymaga budowa zadaszenia tarasu, która:

  • Przekracza 35 m² powierzchni zabudowy– Jeżeli zadaszenie tarasu ma większą powierzchnię, konieczne jest jego zgłoszenie.
  • Wprowadza zmiany w istniejącej bryle budynku– Zmiany takie jak znaczące ingerencje w konstrukcję budynku, które mogą wpłynąć na jego charakterystykę architektoniczną lub konstrukcyjną.
  • Wymaga prac budowlanych wpływających na bezpieczeństwo użytkowania obiektu– Działania, które mogą wpłynąć na nośność i stabilność budynku, wymagają nie tylko zgłoszenia, ale też często załączenia dokumentacji projektowej.

Zgłoszenie powinno zostać złożone w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej, zazwyczaj jest to starostwo powiatowe lub urząd miasta, w zależności od lokalizacji nieruchomości. Zgłoszenie musi zawierać plan budowy zadaszenia wraz z potrzebnymi załącznikami, takimi jak rysunki i opis techniczny. Dodatkowo, organ ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu; brak reakcji w tym okresie pozwala na rozpoczęcie prac budowlanych.

Podsumowanie -  czy zadaszenie tarasu trzeba zgłaszać?

Podsumowując, decyzja o zgłoszeniu zadaszenia tarasu zależy od szeregu czynników określonych w polskim prawie budowlanym. Zasadniczo, jeśli zadaszenie nie przekracza 35 m² powierzchni zabudowy i nie wprowadza istotnych zmian w istniejącej konstrukcji budynku, może nie wymagać formalnego zgłoszenia. Niemniej jednak, w sytuacjach, gdy projekt zadaszenia jest bardziej skomplikowany lub większy, konieczne jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia w lokalnym organie administracji budowlanej. Ważne jest, aby każdy, kto planuje takie prace, zapoznał się z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność nowo budowanej konstrukcji. Wiedza na temat tych wymogów jest kluczowa dla sprawnego i zgodnego z prawem procesu budowlanego.