Czym jest KIP i kiedy dokument jest wymagany?

piątek, 26.8.2022 10:10 318

Przygotowania do inwestycji obejmują nie tylko koszty z nią związane, czy sam projekt, ale także wiele innych szczegółowych dokumentów. Jednym z nich jest KIP, czyli Karta Informacyjna Przedsięwzięcia.

Czym dokładnie jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia i co powinna zawierać? Zobacz, na co zwrócić uwagę i kiedy dokument jest obowiązkowy.

KIP - czym jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia to dokument, który zawiera szczegółowe informacje o planowanej inwestycji. KIP musimy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację projektu. Taka zgoda jest niezbędna w procesie przygotowywania inwestycji, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Jakie obiekty znajdują się na liście? Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia musimy dołączyć w przypadku planowania budowy stacji benzynowej, farmy fotowoltaicznej, skupu złomu, budowy hali lub magazynu, a także domu jednorodzinnego. Zakres jest więc szeroki. KIP jest wymagany w każdym przypadku, w którym inwestycja może oddziaływać na środowisko.

Co ważne, zadaniem decyzji środowiskowej jest zaplanowanie przedsięwzięcia w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu mogło pogorszyć stan otoczenia. Dlatego bardzo ważne jest określenie warunków środowiskowych, przy których spełnieniu planowane przedsięwzięcie może być realizowane. KIP więc jest niezbędnym dokumentem przy planowaniu niejednej inwestycji. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś sporządzić taki dokument, to możesz skorzystać z porady specjalistów od kompletowania Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia.

Jaki jest zakres Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia?

KIP zawiera szereg bardzo istotnych informacji. Choć w prawie nie jest określone, kto powinien taki dokument sporządzić, to ze względu na jego zakres, warto zdecydować się na pomoc specjalistów. Tym sposobem zyskujesz dostęp do ekspertów i możesz mieć pewność, że KIP będzie kompletny. Jakie informacje powinny znajdować się w karcie?

Przede wszystkim musimy zawrzeć informacje o rodzaju inwestycji oraz jej cechach podstawowych, takich jak skala, czy usytuowanie. Powinniśmy także dokładnie określić ilość zajmowanej przez nieruchomość powierzchni, a także obiektu budowlanego. Istotne są także dane o rodzaju technologii, która będzie wykorzystywana do budowy inwestycji oraz ewentualnych wariantach przedsięwzięcia. Odpowiednio przygotowany dokument dołączamy do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Na jej podstawie wydawane jest natomiast pozwolenie na budowę planowanej inwestycji. Bez powyższych dokumentów oraz zgody nie możemy rozpocząć budowy.