Czym różnią się neony LED od neonów szklanych?

piątek, 15.9.2023 08:54 343

Choć obecnie to neony LED cieszą sią ogromnym zainteresowaniem, przed ich pojawieniem się na rynku, to neony szklane podświetlały kawiarnie i sklepy, zapewniając niepowtarzalny klimat. Czym różnią się neony LED od tych tradycyjnych, szklanych? Co warto o nich wiedzieć?

Neon szklany – charakterystyka

Pierwszym neonem na świecie był właśnie neon szklany. To nic innego jak rurka wykonana ze szkła oraz wypełniona gazem, argonem lub rtęcią. Zasada działania takiego oświetlenia jest bardzo prosta. Dzięki napięciu przyłożonemu do końca rurek, powstają wyładowania elektryczne, a to z kolei prowadzi do świecenia znajdującego się wewnątrz rurki gazu.

Szkło jest formowane tak, by możliwe było uzyskanie pożądanego kształtu. Może przybierać formę grafiki, loga lub napisu. W odróżnieniu od neonów LED, szklane neony charakteryzują się wysokim zużyciem energii. Do ich działania niezbędne jest wysokie napięcie, które średnio wynosi około 15 000 woltów. Szacuje się, że jeden, szklany neon może zużywać kilkakrotnie więcej prądu niż neon LED.

Wykonane ze szkła rurki najczęściej są cienkie i delikatne, a co się również z tym wiąże – są kruche. Mogą więc łatwo pękać w przypadku upuszczenia lub uderzenia. Charakterystyczną cechą dla szklanych neonów jest również wymagająca konserwacja. Mogą ulegać częstym uszkodzeniom, a koszty części zamiennych są niestety wysokie. Problem ten dotyka w szczególności firm, które z pomocą szklanych neonów reklamują swoje lokale usługowe.

Neon LED – charakterystyka

Neon LED, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje nowoczesną technologię LED. Taki neon na ścianę do pokoju składa się z cienkiej rurki wykonanej z elastycznego materiału, np. silikonu. W jej wnętrzu znajdują się diody LED, które zapewniają światło. Neony LED charakteryzują się elastyczną strukturą, którą można dowolnie zginać w celu osiągnięcia pożądanego formatu.

Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim efektywność energetyczna. Diody elektroluminescencyjne (LED) nie zużywają dużo energii i nie wymagają wysokiego napięcia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych neonów szklanych. Dodatkowo neony LED są bardziej wytrzymałe, odporne na szkodliwe działanie promieni UV, wysokie temperatury, jak i inne czynniki środowiskowe.

Neony LED oferują przeróżne wersje kolorystyczne. Po podłączeniu do inteligentnego kontrolera, to użytkownik może decydować o kolorystyce i na bieżąco ją zmieniać. Co więcej, neony LED zapewniają bardzo jasne światło, a przeciętny neon emituje do 100 lumenów na wat. Dzięki temu, że neony te wykonuje się z wysoce wytrzymałych materiałów, takich jak silikon czy akryl, charakteryzują się doskonałą wytrzymałością i solidnością. Stanowią inwestycję na lata, a zastosowanie znajdują zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach oraz na elewacjach.

Na rynku dostępne są zarówno neony LED, jak i te tradycyjne, szklane. Trzeba jednak przyznać, że to te pierwsze modele cieszą się większym zainteresowaniem, a ich eksploatacja jest o wiele tańsza.

 

 

Foto: https://unsplash.com/photos/k_pBB5wJtaU