Eksperci z USK we Wrocławiu uczą, jak skutecznie wspierać osoby chore, z niepełnosprawnościami i ich opiekunów – trwają zapisy na bezpłatne warsztaty!
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) wspiera osoby przewlekle i poważnie chore, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Eksperci USK mają świadomość, że życie tych osób wiąże się nie tylko z obciążeniami fizycznymi i psychicznymi, lecz także z trudnościami związanymi z brakiem dostępu do specjalistycznej wiedzy, czy zrozumieniem kwestii prawnych. Właśnie dlatego specjaliści USK we Wrocławiu zapraszają na kolejną edycję „Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności”. Zapisy trwają do 28 marca!
Osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie codziennie stają przed licznymi wyzwaniami, które znacząco wpływają na jakość ich życia. Problemy te obejmują zarówno aspekty fizyczne i psychiczne, jak i trudności związane z dostępem do opieki medycznej, wsparcia instytucjonalnego oraz zawiłościami prawnymi.
– Kiedy mama po złamaniu biodra przestała chodzić i musiała zostać w łóżku, z dnia na dzień musiałam nauczyć się wszystkiego – od podstaw pielęgnacji, po podnoszenie jej bez szkody dla nas obu. Byłam fizycznie wykończona, a brak konkretnej wiedzy medycznej i jasnych informacji o tym, jakie wsparcie systemowe nam przysługuje, powodował ogromną frustrację – mówi o swoich doświadczeniach pani Izabella, która przez kilka lat zajmowała się ciężko chorą matką.
Ograniczony dostęp do specjalistycznej wiedzy medycznej i opiekuńczej
Brak wiedzy medycznej i opiekuńczej to duży problem. Opiekunowie często nie mają odpowiedniego szkolenia, co może prowadzić do błędów w opiece. To z kolei może pogorszyć zdrowie ich podopiecznych oraz ich samych. Na przykład, źle zaopiekowane rany, brak wiedzy o zapobieganiu odleżynom czy źle dobrane sprzęty, jak balkoniki czy wózki, wpływają na stan zdrowia chorych. Opiekunowie także mogą mieć problemy zdrowotne. Zła technika podnoszenia czy przenoszenia podopiecznych oraz wypalenie psychiczne mogą zaszkodzić ich zdrowiu. Dodatkowo, dostęp do specjalistów jest często utrudniony, zwłaszcza w małych miejscowościach. A to opóźnia diagnozy, leczenie i wsparcie dla chorych oraz ich opiekunów.
Jak mówi pani Izabella, najtrudniejsze było dla niej obracanie mamy w łóżku.
– Chciałam robić to jak najbardziej poprawnie, żeby nie sprawiać jej bólu i nie przeciążać własnego kręgosłupa, a czasami było to konieczne kilka razy dziennie ze względu na czynności higieniczne. Bardzo brakowało nam też specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego w domu, co dodatkowo utrudniało codzienną opiekę. Musiałam sama poszukiwać informacji, gdzie się o taki sprzęt starać i jak załatwić formalności. To były tygodnie prób i błędów.
Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że dla laika czy osoby nie obytej wcześniej z zawiłościami administracyjnymi, system wsparcia dla osób przewlekle chorych lub z niepełnosprawnościami jest skomplikowany, a przepisy prawne często niejasne. Opiekunowie napotykają na trudności w uzyskaniu świadczeń, a procedury administracyjne są czasochłonne i wymagają znajomości przepisów.
Potrzeba kompleksowego wsparcia
Aby pomóc chorym i ich opiekunom, potrzebne jest wsparcie edukacyjne i praktyczne. Ważne są szkolenia dla opiekunów, aby umieli dobrze zajmować się chorymi. Powinny one zawierać także informacje o procedurach oraz o dostępnych świadczeniach.
Odpowiadając na te wyzwania, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu zaprasza na kolejną edycję cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wydarzenia – „Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności”. Jak się okazuje, po wiedzę przekazywaną w czasie zajęć, przyjeżdżają osoby nie tylko z Dolnego Śląska, ale również z innych regionów Polski.
– W trakcie ostatniej edycji szkoły przyjechał do nas pan z Poznania, który opiekuje się 80-letnią żoną z chorobą Alzheimera. Choć wiązało się to z koniecznością zorganizowania opieki i przejechania ok. 200 kilometrów, dołączył do nas. To bardzo jednoznacznie pokazało nam, jak bardzo takie warsztaty są potrzebne – mówi Ewa Jabłońska, pielęgniarka i koordynatorka warsztatów, specjalistka w Dziale Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością USK we Wrocławiu.
Spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia 2025 roku przy ul. Borowskiej podzielono na dwie istotne części – edukacyjną oraz warsztatową. Eksperci, w tym dietetyk, farmakolog kliniczny i ratownik medyczny w przystępny sposób przybliżą uczestnikom kluczowe kwestie związane z codzienną opieką. Szczególny nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo stosowania leków, prawidłowe żywienie osób przewlekle chorych oraz umiejętność reagowania w sytuacjach kryzysowych takich jak zakrztuszenie czy duszności.
Wkład jaki wnosi szkoła w życie chorych, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów został doceniony na poziomie ogólnopolskim. Projekt „Wsparcie opiekunów nieformalnych w opiece nad osobami obłożnie i przewlekle chorymi”, realizowany w ramach „Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności”, otrzymał w październiku 2023 roku wyróżnienie w prestiżowym konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2023.
– Każda kolejna edycja „Szkoły radzenia sobie” pozwala nam lepiej zrozumieć realne wyzwania z jakimi codziennie mierzą się opiekunowie osób przewlekle chorych i z niepełnosprawnościami. Wsłuchujemy się uważnie w ich głosy i dzięki temu mogliśmy w tym roku uwzględnić właśnie te zagadnienia, które najczęściej wskazywali uczestnicy jako najtrudniejsze i najbardziej potrzebne – tłumaczy Małgorzata Gdesz, pomysłodawczyni projektu oraz kierownik Działu Akredytacji i Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością USK we Wrocławiu.
Część warsztatowa, prowadzona przez doświadczone pielęgniarki oraz fizjoterapeutę, skupi się w czasie najbliższej edycji na praktycznych aspektach codziennej pielęgnacji. Opiekunowie nauczą się, jak bezpiecznie wykonywać czynności higieniczne, jak efektywnie zapobiegać odleżynom, prawidłowo karmić osoby leżące, a także bezpiecznie je przenosić, dbając równocześnie o własne zdrowie i komfort.
Ponadto, uczestnicy będą mieli możliwość skonsultowania się z farmaceutą klinicznym w zakresie stosowanych przez ich podopiecznych leków oraz suplementów diety. W ramach „Przeglądu farmaceutycznego” specjalista pomoże ocenić ryzyko interakcji między preparatami i wskaże ewentualne nieprawidłowości.
Spotkanie uzupełni prezentacja sprzętu wspomagającego codzienną opiekę – od balkoników po wózki inwalidzkie, co pozwoli opiekunom poznać praktyczne rozwiązania ułatwiające codzienność.
Tegoroczne zajęcia „Szkoły Radzenia Sobie w Chorobie i Niepełnosprawności” są jednym z elementów Białego Tygodnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Już wkrótce pojawi się więcej informacji o innych zaplanowanych aktywnościach, wśród których znajdzie się m.in. profilaktyka nowotworów kobiecych, przygotowanie przyszłych mam i ich najbliższych do porodu oraz zdrowie neurologiczne
* * *
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny a zapisy trwają do 28 marca. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są pod numerami: 71 733 12 45 lub 508 437 933, w godzinach od 8:00 do 13:00.
Szkoła odbędzie się 5 kwietnia w godzinach od 10:00 do 15:00 w sali konferencyjnej 3.48, bud. H, II. piętro – wjazd szklaną windą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej 213. Choć spotkanie ma charakter stacjonarny, skierowane jest do osób z całego kraju, co potwierdzają uczestnicy poprzednich edycji, którzy mimo dużej odległości zdecydowali się na przyjazd.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)