Elastyczne formy zatrudnienia: jakie rozwiązania mogą zaoferować biura pośrednictwa pracy we Wrocławiu?

piątek, 29.1.2021 16:13 250

Trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników są jednym z głównych powodów, dla których wrocławscy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z elastycznych form zatrudnienia. Wbrew pozorom pozyskanie osób mających wystarczające kwalifikacje, które są gotowe do podjęcia współpracy z firmą w formule np. outsourcingu nie jest takie proste. Dlatego we Wrocławiu przybywa pracodawców korzystających ze wsparcia biura pośrednictwa pracy w tym zakresie. Jakie elastyczne formy zatrudnienia są warte rozważenia?

Korzyści z przejścia na elastyczny model zatrudnienia

Zatrudnianie pracowników etatowych ma kilka istotnych atutów, co jednak nie zmienia faktu, że wrocławscy przedsiębiorcy regularnie zgłaszają poważne problemy z obsadzeniem wolnych wakatów. Długi proces rekrutacji generuje wysokie koszty, w pewnym momencie pojawia się też silna presja na przyjęcie kogokolwiek, nawet osoby, która nie spełnia podstawowych kryteriów dla danego stanowiska. Rywalizacja o pracowników etatowych napędza również wzrost wydatków na utrzymanie etatów.

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie na to pozwolić – i nie wszyscy muszą. Coraz większa dostępność pracowników gotowych do podjęcia elastycznej współpracy z pracodawcą pozwala zmodyfikować model zatrudnienia w firmie, a tym samym zoptymalizować koszty pracownicze.

Elastyczne formy zatrudnienia niosą ze sobą liczne korzyści dla pracodawcy, w tym:

  • niższe koszty stałe (brak konieczności tworzenia i utrzymywania drogich etatów, wymagających opłacania składek na ZUS oraz odprowadzania wysokich podatków na rzecz Skarbu Państwa),
  • bezpieczeństwo biznesu (elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na bieżąco reagować na potrzeby firmy i np. redukować zatrudnienie w razie pojawienia się kłopotów finansowych),
  • dostęp do wysokiej klasy specjalistów (nie brakuje osób, które z zasady nie są zainteresowane podjęciem pracy etatowej, natomiast preferują elastyczne formy współpracy),
  • możliwość dostosowania zatrudnienia do realnych potrzeb przedsiębiorstwa (gdy np. firma zdobywa duży, ale jednorazowy kontrakt, to do pomocy przy jego realizacji może wykorzystać zewnętrzny zespół specjalistów. Po zakończeniu zlecenia przedsiębiorstwo wróci do poprzedniego poziomu zatrudnienia).

Nie jest oczywiście tak, że firmy powinny całkowicie zrezygnować z tworzenia etatów i masowo przechodzić na elastyczne formy zatrudnienia. Warto natomiast z nich korzystać wtedy, gdy jest to ewidentnie korzystne dla przedsiębiorcy.

Siłę tego modelu współpracy mogliśmy dostrzec zwłaszcza w szczytowym momencie pandemii COVID-19, kiedy to właśnie dzięki m.in. pracy zdalnej i outsourcingowi usług wiele firm mogło w miarę normalnie funkcjonować i obsługiwać zlecenia. Jest praktycznie pewne, że ten trend pozostanie z nami na długo.

Jak zacząć korzystać z elastycznych form zatrudnienia w przedsiębiorstwie?

Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z biurem pośrednictwa pracy, które w zakresie swoich usług ma również profesjonalne doradztwo HR. Specjaliści przeanalizują sytuację swojego klienta i obecną strukturę zatrudnienia, a następnie podpowiedzą, czy w danym przedsiębiorstwie rzeczywiście warto wdrożyć elastyczne modele współpracy.

Najlepiej ocenianym biurem pośrednictwa pracy we Wrocławiu jest Verita HR ( https://veritahr.com/wroclaw/ ), rekomendowana przez 97% klientów biznesowych. Ta renomowana agencja ma duże doświadczenie we wdrażaniu elastycznych form zatrudnienia w firmach swoich klientów.

Jednym z dostępnych rozwiązań jest outsourcing pracowniczy. Doskonale sprawdza się to w branżach, w których praca nad projektami w formule zdalnej jest czymś naturalnym – dobrym przykładem będzie tutaj sektor technologii informatycznych. Outsourcing IT, w którym specjalizuje się Verita HR, daje dostęp do wysokiej klasy specjalistów, którzy wspierają przedsiębiorcę podczas realizacji konkretnych zadań, np. pracy nad nową aplikacją, systemem zarządzania treścią, stroną internetową etc.

W ramach outsourcingu IT biuro pośrednictwa pracy buduje zespół złożony z osób, których kompetencje gwarantują sprawną realizację zlecenia. Taki zespół może wspierać przedsiębiorcę w formule zdalnej lub stacjonarnie.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnego centrum usług wspólnych, na co decydują się przede wszystkim korporacje. SSC (Shared Services Center) jest modelem biznesowym, który polega na grupowaniu kluczowych dla firmy-matki procesów biznesowych w jednym miejscu, ale poza jej główną strukturą. Biuro pośrednictwa pracy może zaoferować rekrutację odpowiednich pracowników dla SSC, również utworzonego w innym mieście, co może być bardzo korzystne z punktu widzenia kosztów (np. dzięki lokalnym ulgom podatkowym dla przedsiębiorców).

Do kategorii elastycznych form zatrudnienia zaliczymy także podjęcie współpracy z pracownikami kontraktowymi. Pozwala to zyskać praktycznie natychmiastowy dostęp do osób o odpowiednich kwalifikacjach, które wesprą przedsiębiorcę przy realizacji np. dużego zlecenia czy w okresie urlopowym.