GP-Pralnia | W jakie maszyny wyposażyć pralnię przemysłową

wtorek, 8.6.2021 08:54 811

Myśląc o pralni przemysłowej zazwyczaj przychodzi nam obraz pralni w Stanach Zjednoczonych. Jednak i w Polsce zaczynają one być coraz bardziej popularne. Korzystanie z pralni przemysłowej to przede wszystkim oszczędność czasu. W pralni możemy wyprać większą ilość ubrań, dokonać tego w sposób bezpieczny, a także szybko wysuszyć nasze ubrania. Jakie jednak maszyny znajdziemy w pralni? Na czym polega technologia prania przemysłowego? Jakie wymagania stawiane są właścicielom pralni przemysłowych? poniżej znajdziecie wszystkie informacje.

Maszyny pralnicze

Odpowiednie wyposażenie pralni - wymagania

Jeśli otwierasz swoja pralnię, stoi przed Tobą szereg wymagań, jakie należy spełnić, aby całe przedsięwzięcie mogło wystartować. Przede wszystkim lokal, który będziesz użytkował musi spełniać przepisy wymagane przez Sanepid, straż pożarną oraz przepisy BHP. Wielkość powinna być dostosowana do ilości urządzeń oraz charakteru pracy, jednak najbardziej optymalną wielkość określamy między 50-70m2. Prócz tego powinien mieć on dostęp do toalety, pomieszczeń socjalnych czy magazynu na środki czyszczące oraz posiadać wszelkie niezbędne instalacje wentylacyjne, prądu oraz ciśnienia.

Jeśli otwierasz pralnię chemiczną, musisz się liczyć z dodatkowymi wymaganiami takimi jak:

  • zapewnienie dobrej wymiany powietrza
  • pokrycie podłogi i ścian materiałem, który nie nasiąka, jest odporny na środki chemiczne oraz łatwo się czyści
  • zapewnienie właściwego odprowadzenia ścieków z maszyn pralniczych oraz zabezpieczenie otworów i studzienek kratami lub pokrywami
  • wyodrębnienie osobnych przestrzeni do odzieży brudnej oraz czystej
  • wyposażenie lokalu w ażurowe podesty, chroniące przed poślizgiem lub dywaniki izolacyjne
  • dezynfekowanie pomieszczenia i odnawianie go co najmniej raz w roku

Ponadto, kiedy już zakupisz maszyny pralnicze, również one powinny spełniać pewne kryteria. Najlepiej, aby były wyposażone w certyfikaty bezpieczeństwa oraz zgodności. Urządzenia pralnicze powinny być wyposażone w wentylację wyciągową miejscową, mieć pokrywy samozamykające się oraz pokrywy otworów załadunkowych z urządzeniami zabezpieczającymi (co uchroni przed niezamierzonym otwarciem się w czasie pracy urządzenia), posiadać takie mechanizmy, które pozwolą na manualny spust kąpieli i otwarcie pokryw na wypadek awarii oraz być wyposażone w urządzenia, które unieruchamiają bęben podczas ładowanie i wyciągania prania. Dodatkowo urządzeni pralnicze muszą mieć zabezpieczenia przed wciągnięciem odzieży oraz zaciśnięciem płyt dociskowych mechanicznych w sytuacji, gdy między nimi są ręce pracownika lub użytkownika.

urządzenia pralnicze

Jak wygląda pranie w maszynach pralniczych

Głównym urządzeniem pralniczym w pralni jest tzw. pralnica. Charakteryzuje się ona dużą pojemnością wsadu i działa w trybie ciągłym. Pralnica wykorzystuje pranie na mokro. Najpierw przygotowuje się wsad, który wcześniej jest segregowany, podobnie jak w domu. Nie można zatem włożyć razem ubrań np. wełnianych z delikatnymi, aksamitnymi. Należy wtedy wykonać dwa odrębne cykle prania. Segregację wykonujemy wedle rodzaju tkanin oraz kolorów. Niektóre plamy na odzieży, usuwane są ręcznie. Po umieszczeniu wsadu w bębnie, dodaje się środek do prania oraz wybiera odpowiedni program. Następuje właściwe pranie, a po zakończeniu cyklu, ubrania można wybrać. Jeśli to konieczne, następuje ich umieszczenie w suszarce. Cały proces jest automatyczny, dlatego dobrze sprawdza się w tzw. pralniach samoobsługowych, gdzie podążając za instrukcjami, wszelkie czynności wykonujemy sami. Istnieje jednak możliwość ingerencji pracownika pralni, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Maszyny i urządzenia pralnicze

Decydując się na otwarcie pralni przemysłowej oraz jej wyposażenie, zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnych producentów takich jak gp-pralnia.pl Nie tylko zakupisz tu niezbędne maszyny pralnicze, ale także uzyskasz wsparcie.

Do podstawowych maszyn pralniczych należą pralnice, czyli wydajne, skuteczne i efektywne urządzenia, dzięki którym możemy jednorazowo wyprać od 5 do 180kg ubrań. Mogą być one wolnostojące lub przytwierdzone do podłoża. Mogą tę występować jako pralnicowirówki, czyli posiadać opcję wirowania. Dodatkowo takie urządzenia pralnicze wyposażane są w podgrzewacze elektryczne lub parowe.

Kolejnym urządzeniem pralniczym jest magiel, służący do prasowania rzeczy tj. pościel, obrusy. Magle występują jako nieckowe lub walcowe i posiadają podgrzewacz elektryczny, parowy lub gazowy.

Trzecią maszyną, jaka wam się przyda jest suszarka przemysłowa o ładowności od 5 do 90kg, wyposażona w podgrzewacz elektryczny, gazowy lub parowy.

Wyróżniamy także składarki, czyli maszyny pralnicze, służące do automatycznego składania prania, które zostało wymaglowane.

Szczególna maszyną pozostaje także agregat pralniczy, wykorzystywany w pralni chemicznej. Wykonuję tę samą pracę, co pralnica, dedykowana dla pralni wodnej. Agregat występuje w kilku opcjach: czterochloroetylenowy, z alternatywnym rozpuszczalnikiem i z system 4K4.

Do pozostałych urządzeń pralniczych zaliczamy także:

  • stół i kabinę detaszerską, wykorzystywane do wstępnej obróbki odzieży i usuwania trudnych plam
  • stół prasowalniczy
  • pakowarkę i transporter, służące do bezpiecznego transportu do klienta i ochrony odzieży podczas niego
  • wytwornice pary, odpowiadające za dostarczenie pary do innych urządzeń pralniczych, które wymagają jej do właściwego funkcjonowania

Oczywiście poza wymienionymi maszynami pralniczymi, niezbędnymi do wyposażenia pralni, powinniście też zaopatrzyć się w niezbędne detergenty i środki do czyszczenia. Tylko posiadając te niezbędne produkty, będziecie w stanie świadczyć usługi pralnicze na najwyższym poziomie.