Hale przemysłowe - ile wynosi okres użytkowania obiektu?

wtorek, 18.10.2022 12:21 475

Hale przemysłowe podobnie jak inne obiekty mają określoną trwałość, czyli zdolność do zachowania stanu przydatności do użytkowania. Zdolność ta zależy przede wszystkim od rodzaju budynku oraz typu konstrukcji, ale także od sposobu eksploatacji i częstotliwości przeprowadzanych napraw.

Norma PN-EN 1990 określa projektowy okres użytkowania obiektów budowlanych. Obiekty te podzielone są na kategorie uwzględniające rodzaj budynku oraz jego konstrukcję, np. budynki mieszkalne o konstrukcji drewnianej mają trwałość od 80 do 100 lat, o konstrukcji masywnej – od 100 do 150 lat, zaś budynki niemieszkalne takie jak hale przemysłowe z dachem stalowym od 80 do 100 lat. Hale stalowe zaliczane są do kategorii 4, czyli ich orientacyjnych projektowy okres użytkowania wynosi 50 lat. Co to oznacza w praktyce?

Co wpływa na trwałość hali stalowej?

Hale przemysłowe czy hale magazynowe o konstrukcji stalowej nie ulegną nagle awarii po upływie wspomnianych 50 lat. Na trwałość obiektów wpływa bowiem wiele czynników, których nie da się zamknąć w ściśle określonych ramach czasowych. O jakich czynnikach mowa? M.in. o wykorzystanych rozwiązaniach technicznych i materiałach budowlanych, sposobach wykończenia elementów newralgicznych czy warunkach użytkowania.

Norma PN-EN 1990 definiuje, że zapewnienie trwałości hali stalowej powinno uwzględniać wymagane kryteria projektowe, oczekiwane warunki środowiskowe, zamierzone użytkowanie konstrukcji, jakość wykonania i poziom kontroli, właściwości gruntu, szczegóły konstrukcyjne oraz szczególne środki zabezpieczające.

Jak zapobiega się powstawaniu uszkodzeń?

Budownictwo przemysłowe, w ramach którego tworzy się hale stalowe, musi zadbać o zastosowanie środków zapobiegawczych pozwalających na wydłużenie okresu użytkowania obiektu. W przypadku konstrukcji stalowych chodzi przede wszystkim o powłoki ochronne zapobiegające korozji poszczególnych elementów, a także wykorzystanie stali trudno rdzewiejących lub odpornych na korozję. O tym, jaki rodzaj stali zostanie zastosowany do budowy, decyduje generalny wykonawca w porozumieniu z inwestorem – to on powinien zaproponować rozwiązania, które przedłużą trwałość obiektu. Na etapie projektowania musi również uwzględnić trwałość zmęczeniową szczególnie wtedy, gdy wewnątrz hali konieczny będzie montaż suwnic.

Oprócz tego w trakcie tworzenia projektu w ramach zapobieganiu powstawania uszkodzeń dobiera się układ konstrukcyjny, który ma niską wrażliwości na zniszczenia pojedynczych elementów albo części konstrukcji, nie stosuje się ustrojów konstrukcyjnych mogących ulec zniszczeniu bez ostrzeżenia, a wszystkie elementy łączy się w jedną całość.

Komu powierzyć generalne wykonawstwo inwestycji? Sprawdź kompleksową ofertę firmy Commercecon: https://commercecon.pl

Dbanie o regularne kontrole obiektów

Bardzo ważne jest także regularne przeprowadzanie kontroli stanu budynku. Inspekcje mogą być wykonywane przez firmę użytkującą halę albo stronę zewnętrzną. Ważne, aby dbać o ich częstotliwość – powinna być zgodna z zaleceniami – żeby w razie potrzeby móc szybko przeprowadzić konieczne naprawy i tym samym przedłużyć trwałość konstrukcji.