Informacja PIT/WZ podstawy prawne, przepisy i zasady

piątek, 29.1.2021 13:02 179

PIT/WZ można znaleźć w katalogu formularzy PIT, ale nie jest to jednak tak na prawdę formularz, a informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikających z transakcji handlowych. Jest to specjalny załącznik stosowany do zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS.  Jakie przepisy regulują funkcjonowanie dokumentu? Gdzie szukać podstaw prawnych i regulacji? Na co zwrócić uwagę?

Podstawy prawne i akty bazowe

Podstawa prawna dla funkcjonowania Informacji PIT-WZ, została zawarta przez ustawodawcę w dwóch podstawowych aktach prawnych:

  1. Ustawie, z dnia 8 marca 2013 roku, o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U.2020.935 z późniejszymi zmianami)

           oraz

  1. Bezpośrednio w ustawie, z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do najważniejszych przepisów zaliczyć należy art. 26 i ustawy o PIT oraz art 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z art. 26i, postawa obliczenia podatku określona zgodnie z  art. 26 ust. 1, art. 30c ust. 2 lub art. 30ca ust. 3 ustawy o PIT oraz po odliczeniu kwot wskazanych w art. 26e - może zostać zmniejszona lub podlega zwiększeniu o wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego, w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta.

Wyciąg z przepisów:

art. 26i ust. 1 ustawy o PIT

1. Podstawa obliczenia podatku ustalona zgodnie z art. 26 ust. 1, art. 30c ust. 2 lub art. 30ca ust. 3 oraz po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 26e:

1) może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie;

2) podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom, które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.

pit wz

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, określa pewne szczególne uprawnienia dla wierzycieli oraz obowiązki dłużnika, które powstają w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych. Opisuje również skutki takich obowiązków oraz postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

Wyciąg z przepisów

Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, art. 4

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

1) transakcja handlowa - umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością;

1a) świadczenie pieniężne - wynagrodzenie za dostawę towaru lub wykonanie usługi w transakcji handlowej; [..]

Podsumowanie

W przypadku jeżeli podatnik chciałby zapoznać się z zasadami funkcjonowania informacji PIT-WZ powinien w pierwszej kolejności sięgnąć do lektury dwóch opisanych wyżej ustaw, zwracając szczególną uwagę na przepisy art. 26 i oraz art. 4. Dodatkowo warto wspomnieć również, że na końcu informacji znajdują się pouczenia, które mogą być również pomocne do prawidłowego przygotowania dokumentu, szczególnie w sytuacji jeżeli zobowiązań jest dużo i podatnik będzie musiał wypełnić kilka załączników na raz.