Jak często należy wymieniać okulary korekcyjne?

poniedziałek, 11.9.2023 14:37 171

Wiele osób, które po raz pierwszy sięgają po okulary korekcyjne sądzi, że raz zakupione szkła posłużą im przez długi czas. Jest to w pewnym sensie prawda, gdyż czas korzystania z okularów w większości przypadków jest dość długi, jednak jedna para na pewno nie wystarczy nam na zawsze. Rozpoczynając swoją przygodę z klasyczną korekcją wzroku, warto bowiem mieć świadomość, że okulary należy systematycznie wymieniać na nowe. Jak często należy to robić i kiedy stare okulary nie nadają się już do użytkowania – o tym powiemy poniżej!

Kiedy nowe okulary? Jakie czynniki warunkują konieczność ich wymiany?

W dzisiejszych czasach noszenie okularów przestało być już postrzegane w kategoriach wstydu i przykrego obowiązku. Wiele osób z ogromną chęcią korzysta ze swoich okularów i wręcz nie wyobraża sobie ich porzucenia na rzecz niewidocznych, w pełni dyskretnych szkieł kontaktowych. Z dużą dbałością i uwagą wybieramy także damskie oprawki do okularów i męskie, a także dbamy o to, aby nasze szkła jak najdłużej nam służyły.

Niestety, raz wybrana i kupiona para okularów nie wystarcza na zawsze – oprawki i szkła należy wymieniać na nowe co pewien czas. Zazwyczaj wynosi on kilka lat. Do wymiany okularów na nowe skłania nas zwykle zmieniająca się moda, której najczęściej ulegają kobiety. Po kilku latach często okazuje się, że kupione dużo wcześniej oprawki do okularów damskie przestały być na czasie – aby wyglądać dobrze i świetnie czuć się w swoich okularach, warto więc wybrać nową parę, zgodną z aktualnymi trendami. Jest to jednak czynnik, któremu możemy ulec lub nie. Oprawki okularowe i same szkła należy natomiast bezwzględnie wymienić na nowe w innych sytuacjach.

Kiedy nowe oprawki i szkła? Co wpływa na częstotliwość wymiany okularów?

Do zakupu nowych okularów skłonić nas powinna przede wszystkim zmiana wady wzroku. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana szkieł, a przy jej okazji większość osób kupuje także nowe oprawki. Organizm człowieka stale się zmienia, a zmiany te dotyczą także naszego narządu wzroku. Z biegiem czasu wada wzroku może się pogłębiać, co sprawia, że noszone okulary przestają być wystarczające. Zakup nowych, mocniejszych szkieł pozwala natomiast cieszyć się doskonałą jakością widzenia.

Okulary, podobnie jak wszystkie, dość intensywnie użytkowane przedmioty, z czasem mogą się zużywać. Dotyczy to szczególnie delikatniejszych, bardziej ekonomicznych oprawek, które mogą szybko się zniszczyć. Aby zapewnić sobie przyjemność dalszego korzystania z klasycznej korekcji wzroku, warto zaopatrzyć się w nową parę. Mogą być to oprawki do okularów damskie i męskie z acetatu lub tytanu, które są uznawane za najtrwalsze.

Aby wiedzieć, kiedy przychodzi pora na zakup nowych okularów, warto zarówno obserwować swój organizm i same okulary, jak i systematycznie odwiedzać okulistę. Specjaliści zalecają, aby wykonywać badanie wzroku w gabinecie raz na 1-2 lata. Pozwala to na perfekcyjne dopasowanie szkieł do jakości wzroku oraz otrzymanie recepty na nowe, kiedy tylko zaistnieje konieczność ich wymiany na nowe.