Jak dobrać osuszacz powietrza do domu i mieszkania? Praktyczny poradnik
Wybór odpowiedniego osuszacza powietrza do domu może znacząco wpłynąć na komfort życia, zwłaszcza w przypadku problemów z wilgocią, grzybem, czy pleśnią. Oto kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia do domu i mieszkania.
Kiedy i do czego użyć osuszacz powietrza?
Osuszanie powietrza pomoże Ci zachować komfort we wnętrzu.
Osuszacza powietrza warto użyć:
-
kiedy wilgotność powietrza przekracza 60%,
-
kiedy we wnętrzu pojawił się zapach stęchlizny,
-
kiedy na ścianach lub podłodze są wykwity pleśni lub grzyba,
-
do osuszania ścian po zalaniu,
-
do osuszania ścian podczas prac remontowych,
-
do przyspieszenia procesu suszenia prania.
Jaki rodzaj osuszacza powietrza wybrać?
Wiele osób zastanawia się, jaki elektryczny pochłaniacz wilgoci sprawdzi się najlepiej. Na rynku znajdziemy osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne.
Osuszacze adsorpcyjne działają na zasadzie pochłaniania wilgoci przez specjalny absorbent. Znajduje się on na wirniku, który jest wprawiony w ruch. Ze względu na swoje działanie, osuszacz adsorpcyjny idealnie nadaje się do piwnicy i garażu oraz innych chłodnych miejsc.
Osuszacze kondensacyjne to urządzenia, których działanie skupia się na skraplaniu pary wodnej, czyli kondensacji. Ten rodzaj osuszacza nie podnosi temperatury we wnętrzu, dzięki czemu idealnie sprawdza się do pomieszczeń dziennych, takich jak salon, sypialnia, czy kuchnia.
Alternatywą dla profesjonalnych osuszaczy powietrza są tanie pochłaniacze wilgoci. Ze względu na niską wydajność osuszania, zdecydowanie odradzamy ich zakupu.
Są one wystarczające jedynie do osuszenia wnętrza szafy, ale nie pomieszczenia, które wymaga zdecydowanie większej efektywności.
Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza
Do najważniejszych parametrów osuszaczy powietrza należy wydajność osuszania, przepływ powietrza, zakres ustawień wilgotności, pojemność zbiornika na wodę, pobór mocy oraz funkcje dodatkowe.
Wydajność osuszania
Wydajność osuszacza jest mierzona w litrach na dobę (l/24h) i określa, ile wody urządzenie może usunąć z powietrza w ciągu 24 godzin.
Do użytku dziennego wystarczy wydajność na poziomie 20 / 30 litrów na dobę. Modele wykazujące taką efektywność możemy uznać za mocne.
Aby dobrać wydajność do metrażu pomieszczenia, podziel metraż pomieszczenia przez 2. W ten sposób uzyskasz optymalną ilość litrów na dobę.
Przepływ powietrza
Przepływ powietrza, mierzony w metrach sześciennych na godzinę (m³/h), wpływa na efektywność osuszania. Wyższy przepływ oznacza lepszą wymianę powietrza.
Polecamy urządzenia, których przepływ powietrza to 180 m³/h lub więcej.
Zakres ustawień wilgotności
W Polsce optymalna wilgotność powietrza to zakres od 40 do 60%. Warto więc zadbać, aby ustawić sprzęt w tym zakresie.
Rekomendujemy wybór sprzętu z jak najszerszym zakresem regulacji wilgotności, np. od 20 do 80%. Pozwoli to na bardziej precyzyjne ustawienia urządzenia.
Pojemność zbiornika na wodę
W osuszaczu skropliny zbierają się w wyjmowanym pojemniku, który zazwyczaj jest usytuowany u dołu urządzenia. Zgromadzoną wodą można także odprowadzać przez wężyk skroplin, jednak jest to rzadziej stosowana praktyka.
Przeglądając oferty producentów, zwróć uwagę, aby zbiornik na wodę był jak największy. Najlepiej, aby miał 4 l lub więcej.
Pobór mocy
Im osuszacz jest mocniejszy, tym pobiera więcej prądu. Pobór mocy waha się w granicy od 200 do 800 W, w zależności od wydajności urządzenia.
Wybieraj urządzenia z funkcją automatycznego wyłączania lub trybem uśpienia, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii.
Funkcje dodatkowe
Osuszacz powietrza może być wyposażony w wiele przydatnych funkcji dodatkowych.
Warto wybrać sprzęt, który posiada funkcje oczyszczania powietrza np. za pomocą filtra HEPA. Taka funkcjonalność pozwoli Ci podnieść jakość powietrza we wnętrzu.
Proces oczyszczania powietrza wspiera funkcja jonizacji powietrza.
Do przydatnych opcji w codziennym użytku zaliczymy sterowanie za pomocą Wi-Fi oraz Timer. Obie te funkcje pozwolą Ci wygodniej kontrolować sprzęt, ustawiając automatycznie jego czas pracy.
Podsumowanie
Dokonując świadomego wyboru osuszacza powietrza, można skutecznie poprawić jakość powietrza w domu i zadbać o zdrowie domowników i gości.
Wybór odpowiedniego osuszacza powietrza do domu jest kluczowy dla zapewnienia komfortu życia, zwłaszcza w przypadku problemów z wilgocią, pleśnią czy nieprzyjemnym zapachem. Osuszacz warto stosować, gdy wilgotność powietrza przekracza 60%, pojawiają się oznaki pleśni, lub podczas osuszania ścian po zalaniu czy remontach.
Na rynku dostępne są dwa główne typy osuszaczy, czyli adsorpcyjne, które doskonale sprawdzają się w chłodnych pomieszczeniach, oraz kondensacyjne, idealne do cieplejszych wnętrz. Warto unikać tanich pochłaniaczy wilgoci, które mają niską wydajność i są odpowiednie jedynie do małych przestrzeni.
Podczas wyboru modelu dla siebie lub bliskiej osoby zwróć uwagę na wydajność osuszania, przepływ powietrza, wielkość zbiornika na wodę, pobór prądu oraz funkcje dodatkowe.
Mimo wyższej ceny warto zainwestować w droższe osuszacze, których parametry stoją na wysokim poziomie. Nowoczesne modele są także wygodniejsze w obsłudze i bardziej wszechstronne.