Jak pozbyć się gruzu po remoncie?

piątek, 6.5.2022 12:54 374

Odpady poremontowe, które powstają podczas prac budowlano-wykończeniowych powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, a następnie przekazane do utylizacji lub recyklingu. Nieprawidłowy sposób gospodarowania nimi może niekorzystnie wpłynąć na stan środowiska, a także zdrowie i życie innych. Wywóz gruzu w kontenerach zwiększa szanse na jego ponowne wykorzystanie. Jak sprawnie i zgodnie z przepisami pozbyć się odpadów budowlanych?

Wywóz gruzu a regulacje prawne

Jeszcze przed rozpoczęciem remontu, warto pomyśleć o sposobie składowania gruzu i innych odpadów budowlanych.Wyrzucanie śmieci poremontowych do zwykłego kosza może mieć tragiczne skutki dla ekosystemu, jak i zdrowia ludzi. Z myślą o ich zminimalizowaniu powstała Ustawa o odpadach, która określa specjalne środki przeciwdziałające negatywnemu oddziaływaniu m.in. tej grupy śmieci na środowisko.

Zgodnie z przepisami wyrzucanie odpadów poremontowych do śmietników komunalnych jest zabronione. Do grupy tej należą m.in.: betonowe elementy konstrukcji, ceramika budowlana (cegły, pustaki, dachówki), zmieszane odpady opakowaniowe, fragmenty płyt gipsowo-kartonowych, plastiki, drewno, a także meble wielkogabarytowe. Dzięki właściwemu przekazaniu śmieci budowlanych w ręce firm zajmujących się ich przetwórstwem oraz utylizacją większa część gruzu może zostać poddana recyklingowi.

Gdzie zgodnie z prawem wyrzucać odpady poremontowe?

Jak właściwie utylizować gruz? Kluczowe znaczenie w całym procesie ma sposób składowania odpadów budowlanych już na etapie prac w domu lub mieszkaniu. W tym celu sprawdzi się wynajem kontenera przeznaczonego do wywozu konkretnego rodzaju śmieci poremontowych. Wywóz gruzu we Wrocławiu i okolicach oferuje firma Eko-logis specjalizująca się w dostawie i odbiorze kontenerów na odpady budowlane. Dzięki dużemu doświadczeniu specjalistów cały proces przebiega bezpiecznie i legalnie, a rodzaj kontenera można dopasować do potrzeb i wielkości prac remontowych.

Wywóz gruzu w kontenerach

Kontenery na wynajem zazwyczaj dostępne są w wielu wariantach gabarytowych. Przy niedużym remoncie wystarczy pojemnik gromadzący od 2,5 do 10 m³, natomiast przy większych inwestycjach sprawdzi się kontener o pojemności nawet do 36 m³. Podczas składania zamówienia klienci mogą wybrać również przeznaczenie kontenera. Dostępne są kontenery na:

  • gruz budowlany,
  • odpady budowlane zmieszane,
  • odpady przemysłowe,
  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady opakowaniowe,
  • odpady inne niż komunalne.

Aby zamówić kontenery na gruz, wystarczy skontaktować się z firmą przez formularz na stronie internetowej lub telefonicznie. Podstawienia pojemnika w umówione miejsce z reguły nie zajmuje więcej niż 24 godziny.

Nielegalne składowanie odpadów – kary

Nielegalny wywóz gruzu i śmieci budowlanych może skutkować otrzymaniem kary pieniężnej od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, której wysokość zależy od szkodliwości dopuszczonego czynu. Ponadto osoby, które składują odpady poremontowe w niedozwolonych miejscach, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej – do 5 000 złotych (lub więcej). W skrajnych przypadkach takie zachowanie może zakończyć się otrzymaniem kary pozbawienia wolności.

Sprawdź inny artykuł na ten temat: https://doba.pl/wroclaw/artykul/jak-i-po-co-segregowac-smieci-/34837/17/noa123