Jak przygotować się do bycia rodzicem?

wtorek, 25.4.2023 10:51 129

Czas oczekiwania na dziecko jest piękny, jednak wymaga poczynienia sporych przygotowań, aby w odpowiednim momencie wejść w zupełnie nową rolę rodzica. Podczas ciąży zazwyczaj pamiętamy o kompletowaniu wyprawki dla dziecka, dbamy o zdrową dietę oraz odpowiednią dawkę wypoczynku oraz przygotowujemy pokój dla maluszka. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę także na inne kwestie, związane głównie z mentalnym przygotowaniem do rodzicielstwa.

Narodziny dziecka - i co dalej?

Przyszli rodzice często zastanawiają się, jak będzie wyglądała ich codzienność, gdy na świecie pojawi się maluszek. Dni z pewnością będą przepełnione radością i szczęściem, jednak należy też przygotować się na różnego typu kryzysy i trudności. Już w pierwszych godzinach po porodzie nastrój znacznie się obniża - pojawiają się oznaki zmęczenia, nierzadko dziecko trudno przystawić do piersi czy uspokoić. Warto mieć świadomość, że takie sytuacje są całkowicie normalne i zarazem nie można wahać się poprosić o pomoc. Młoda mama ma do dyspozycji położną, lekarzy, a także inne kobiety, które chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. Wiedzę merytoryczną możemy też czerpać z wartościowych serwisów, takich jak https://www.babyboom.pl/. Znajdziemy tam wiele pomocnych artykułów, które pozwolą nam w inny sposób spojrzeć na problem, z jakim się borykamy.

Zdrowie fizyczne i psychiczne rodziców

Gdy na świecie pojawia się dziecko, potrzeby rodziców nierzadko schodzą na dalszy plan. Pod pewnymi względami jest to zrozumiałe, jednak nie należy całkowicie pomijać kwestii swojego zdrowia fizycznego czy psychicznego. Pamiętajmy, że szczęśliwy, a zarazem zdrowy rodzic to szczęśliwe dziecko. Najczęściej w pierwszych miesiącach po porodzie pojawiają się problemy z kręgosłupem oraz układem moczowym. Kobiety po cesarskim cięciu mogą mieć również trudności z wykonywaniem pewnych ruchów, co wynika z nieprawidłowego gojenia rany. Zwróćmy też uwagę na nasze samopoczucie psychiczne - problemem, o którym mówi się coraz częściej, jest depresja poporodowa. Co istotne, nie musi ona dawać objawów bezpośrednio po porodzie - mogą one pojawić się znacznie później. Jeśli zauważymy je u siebie, szukajmy pomocy specjalistów. Warto pamiętać, że depresja dotyczy nie tylko matki, lecz również ojców. 

Trudna ciąża, trudne rodzicielstwo?

U niektórych kobiet ciąża przebiega książkowo, u innych co rusz pojawiają się kolejne trudności. Więcej na tematy związane z oczekiwaniem na dziecko można przeczytać tutaj: https://www.babyboom.pl/ciaza. Niemniej jednak musimy mieć świadomość tego, że z powikłanych ciąż rodzą się całkowicie zdrowe dzieci - ważne, aby pozostawać pod opieką specjalistów. Trudna ciąża nie musi więc oznaczać trudnego rodzicielstwa. W tym aspekcie warto myśleć pozytywnie, przygotowując się do porodu w normalnym trybie. Jednocześnie, jeśli wymaga tego sytuacja, poszukajmy szpitala, który zapewni odpowiednią opiekę nam oraz maluszkowi, gdy ten pojawi się na świecie. Poczucie bezpieczeństwa znacząco wpływa bowiem na nasze samopoczucie psychiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Pawłem Wróblewskim – freelancerem SEO, chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link: https://cwierkaja.pl/freelancer-seo/