Jak radzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami?

wtorek, 22.3.2022 15:43 233

Nie ma na nikogo, kto nie zetknąłby się z nieprzewidzianymi wydatkami. Czasem jest to nagła choroba dziecka i wysoki koszt leków przepisanych przez pediatrę, innym razem awaria niezbędnego w domu sprzętu, takiego jak na przykład pralka i konieczność jej szybkiej wymiany. Czy istnieje sposób na zapanowanie nad tymi dużymi, a jednocześnie wręcz przymusowymi wydatkami? Oto kilka porad na temat tego, jak dopiąć budżet przy problemach finansowych i co robić, aby nagłe wydatki nie były tak druzgocące dla domowego budżetu.

Jak dopiąć budżet w trudnych okolicznościach?

Pierwszym krokiem przy problemach finansowych, który należy podjąć jak najszybciej, to ograniczenie wszelkich zbędnych wydatków i generowanie dodatkowych dochodów, kiedy to możliwe. Tylko co wtedy, gdy pomimo tego pieniędzy okazuje się być zbyt mało? Najczęściej w takiej sytuacji poleca się skorzystanie z szerokiej oferty banków i instytucji pozabankowych i wybranie produktu takiego jak pożyczka na dowód, karta kredytowa, limit odnawialny, albo możliwość zakupu niezbędnego sprzętu na raty.

Alternatywą dla kredytów bankowych są pożyczki prywatne od bliskich osób. Proszenie o pożyczkę niejednokrotnie odbierane jest jednak jako niekomfortowe. Chcąc uniknąć korzystania z usług banków, częściej wybieraną opcją są oferty instytucji pozabankowych takich jak Moni365, które ograniczają formalności do minimum, czyli internetowego wniosku.

Decydując się na kredyt lub pożyczkę, należy przemyśleć możliwość jej spłaty. Wnioskowanie o zbyt dużą kwotę, którą trudno będzie spłacić, może prowadzić do jeszcze większych problemów finansowych. Tradycyjne chwilówki wymagają spłacenia całej pożyczonej kwoty w przeciągu jednego, dwóch, lub trzech miesięcy. W razie niemożliwości zwrócenia całej kwoty w tak krótkim czasie lepszym rozwiązaniem może okazać się pożyczka ratalna.

Oszczędzanie i ubezpieczenia

Zamiast mierzyć się z efektami niespodziewanych wydatków, warto im zapobiegać. Dobrym sposobem jest między innymi korzystanie z ubezpieczeń, w tym zdrowotnych, samochodowych, albo na dom. Dziś ubezpieczyć można właściwie wszystko, także samego siebie, swoje dziecko, czy nawet domowego zwierzaka albo telewizor. Wszystkie tego typu ubezpieczenia pozwalają uniknąć ewentualnych kosztów, które mogą pojawić się w następstwie nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli więc jakieś zdarzenia wydają się prawdopodobne, dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie się przed ich wystąpieniem.

Ogromnym wsparciem dla domowego budżetu w razie nagłych wydatków są oszczędności. Jak zacząć oszczędzać? Na początek warto rozpocząć prowadzenie zeszytu, w którym będzie się zapisywać wszystkie wydatki i je sumować. W ten sposób łatwiej będzie przewidzieć, na co wyda się pieniądze w przyszłym miesiącu i ile dokładnie się ich potrzebuje. Do budżetu dolicza się co najmniej 50 zł odkładane co miesiąc. Nawet niewielkie oszczędności w postaci 200 złotych potrafią być dużym wsparciem podczas problemów finansowych.