Jak wybrać preparat do mezoterapii skóry twarzy, szyi i dekoltu? Składniki, które warto znać!

czwartek, 24.4.2025 15:02

Dobór odpowiedniego preparatu do mezoterapii to jedno z najważniejszych, ale też najbardziej wymagających zadań. Często chcemy, by pacjent zauważył efekt już po pierwszym zabiegu, jednak osiągnięcie optymalnych rezultatów wymaga indywidualnego podejścia – dopasowania produktu nie tylko do rodzaju i potrzeb skóry, ale również do celu terapii.

Popularne składniki, wykorzystywane w produktach do mezoterapii i ich działanie

  • Kwas hialuronowy - jest bazą większości preparatów do mezoterapii, pełniąc funkcję „wiążącą” wszystkich innych składników aktywnych. Jego głównym działaniem jest silne nawilżenie skóry. Dzięki zdolności do wiązania cząsteczek wody, kwas hialuronowy poprawia elastyczność, napięcie skóry oraz wygładza drobne zmarszczki.
  • Witaminy – 
  1. Witamina C (kwas askorbinowy): jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt i przede wszystkim działa antyoksydacyjnie.
  2. Witamina A (retinol): Pobudza odnowę komórkową, wspomaga regenerację skóry i wygładza jej strukturę. Jest nieoceniona w walce z oznakami starzenia się.
  3. Witamina E (tokoferol): działa ochronnie, wzmacnia barierę lipidową skóry.
  • Aminokwasy – aminokwasy są kluczowym elementem budulcowym białek, pobudzają również czynność fibroblastów, a te odpowiedzialne są za syntezę kolagenu. Oto kilka najczęściej spotykanych aminokwasów w terapiach mezoterapii i ich działanie:
    1. Arginina: wspomaga wzmocnienie i regenerację uszkodzonej bariery ochronnej skóry, a także wykazuje działanie przeciwutleniające.
    2. Glicyna: jest składnikiem kolagenu i ma działanie nawilżające.
    3. L-prolina: wspiera syntezę kolagenu i pomaga w regeneracji skóry.
    4. L-lizyna: jest niezbędna do syntezy kolagenu i poprawia jędrność skóry.
    5. L-leucyna: jest również składnikiem kolagenu i wpływa na odbudowę struktury skóry.
  • Peptydy – pełnią różnorodne funkcje w pielęgnacji skóry, zależnie od ich rodzaju. W mezoterapii stosuje się je ze względu na ich regenerujące, napinające i nawilżające właściwości. Oto najpopularniejsze rodzaje peptydów:
  1. Peptydy biomimetyczne (np. Hexapeptide-8, Argireline): mają działanie napinające, często porównywane do botoksu, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w terapii anti-aging.
  2. Peptydy antyoksydacyjne (np. Glutathione): mają silne działanie antyoksydacyjne. Glutation opiera się m.in. na hamowaniu aktywności tyrozynazy (enzymu biorącego udział w procesie tworzenia melaniny). Tym samym rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry.
  3. Peptydy wzrostu (np. Epidermal Growth Factor EGF): pełnią role regeneracyjną, pobudzają podziały komórkowe i procesy odnowy naskórka.
  • Koenzymy i minerały: pełnią rolę uzupełniającą w mezoterapii, ale ich znaczenie jest ogromne, zwłaszcza w procesach regeneracyjnych i nawilżających.
  1. Koenzym Q10: zwalcza stres oksydacyjny i zapobiega uszkodzeniom skóry spowodowanym przez wolne rodniki. Ma także działanie przeciwstarzeniowe.
  2. Koenzym A: wspomaga procesy detoksykacji, poprawiając ogólną kondycję skóry i wspomagając jej regenerację.

Jak skutecznie dopasować produkt do pacjenta?

Znajomość właściwego zastosowania poszczególnych składników umożliwia łatwiejszy dobór odpowiednich preparatów. Kluczowe jest dokładne zrozumienie problemu skórnego, aby właściwie zaplanować cały proces zabiegowy, który jest indywidualny dla każdego pacjenta. Dla młodszej skóry, która wymaga nawilżenia i regeneracji, zazwyczaj rezygnujemy z peptydów biomimetycznych, a skupiamy się na terapii regenerującej.

Choć koktajle do mezoterapii zawierają szeroki wachlarz składników aktywnych, co sprawia, że są dosyć uniwersalne, dla uzyskania optymalnych efektów warto dostosować formułę do specyficznych potrzeb danej okolicy ciała. Odpowiedni dobór składników ma bowiem kluczowe znaczenie dla sukcesu zabiegu.