Jakie normy powinny spełniać opakowania plastikowe do żywności?

środa, 7.9.2022 12:39 163

Obecnie z opakowań plastikowych korzystamy w wielu różnych celach. Niemniej jednak wciąż najpopularniejsze są opakowania plastikowe do żywności. Pożywienie wymaga specjalnego traktowania, w przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dlatego też wobec opakowań do żywności wymagania są szczególnie restrykcyjne. Jakie normy muszą one spełniać? Wyjaśniamy!

Jakie powinny być opakowania plastikowe do żywności?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym powinny się cechować opakowania plastikowe do żywności i czemu to ważne. Otóż przede wszystkim chodzi o to, aby opakowanie zabezpieczało żywność przed wpływem czynników zewnętrznych, a także, aby samo nie stanowiło zagrożenia dla żywności, a tym samym dla człowieka.

Opakowanie musi być szczelne oraz odporne mechanicznie. Chodzi o to, aby nie uległo zniszczeniu wskutek choćby delikatnego uderzenia. Rzecz jasna doprowadziłoby to również do uszkodzenia żywności, znajdującej się w opakowaniu. Co więcej, opakowanie powinno chronić żywność przed mikroorganizmami i zanieczyszczeniami. Musi być wykonane z materiału nieprzepuszczalnego dla drobnoustrojów. Ważna jest też odporność na działanie wilgoci i promieni UV.

Zatem jak widać, opakowania plastikowe do żywności muszą spełniać wiele wymagań. Jednocześnie nie mogą być wykonane z materiału, który stanowiłby jakiekolwiek zagrożenie. Nie mogą zawierać związków chemicznych, niebezpiecznych dla zdrowia. Co więcej, w przypadku opakowań na żywność:

  • dopuszczalne jest korzystanie jedynie z materiałów znajdujący się na liście dopuszczonych do kontaktu z żywnością,
  • opakowanie nie może wpływać na smak, wygląd ani aromat żywności,
  • nie może też wnikać w pożywienie w takim stopniu, aby powodować jakiekolwiek szkody na zdrowiu człowiek,
  • nie jest dopuszczalne nadawanie opakowaniom właściwości konserwujących.
  • chlorki i metale mogą występować tylko w niewielkich, określonych prawnie ilościach,
  • barwniki azowe jako składniki opakowań są zabronione.

Dowiedz się więcej na https://stark.pl/oferta/.

Normy i przepisy

Powyżej opisaliśmy, jakie wymagania powinny spełniać opakowania plastikowe do żywności. Jednak jak dochodzi do tego, że opakowania, z których korzystamy, rzeczywiście spełniają omówione wymogi? Odpowiadają za to liczne normy i przepisy prawne, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. Przepisy europejskie są w tym zakresie bardzo restrykcyjne. Istnieje 5 rozporządzeń europejskich, określających wymagania wobec opakowań do żywności. Natomiast na poziomie krajowym normy określają Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 11 maja 2001 roku oraz Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 roku. Ponadto Minister Zdrowia wydał 2 rozporządzenia w tej sprawie.

Plastik jest materiałem wszechstronnym, o doskonałych parametrach, zapewniających bezpieczeństwo zawartości opakowań z tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rodzaje tworzywa sztucznego są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Całe szczęście konsument nie musi się tym przejmować, ponieważ dzięki przepisom polskim i europejskim do użytku dopuszczane są jedynie opakowania plastikowe do żywności, które są dla niej w pełni bezpieczne.