Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

wtorek, 20.6.2023 10:29 134

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj zobowiązania, na który decyduje się wielu klientów, obciążonych długami z różnych stron. Nadmiar rat do spłat powoduje chaos, który można okiełznać instrumentem, jakim jest kredyt konsolidacyjny.

Podstawy do zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego

Osoby, które odwiedzają banki w celu zaciągnięcia kredytu, trafiają tam z wielu różnych powodów. Wśród nich można wymienić pożyczkę na samochód, remont czy mieszkanie, ale niekiedy zobowiązanie ma pokryć koszty innych długów. Kiedy wziąć kredyt konsolidacyjny? Jego struktura pozwala na spłatę dotychczasowych kredytów i zamienienie ich na jeden nowy.

Z tego powodu jest to właściwe rozwiązanie dla tych klientów, którzy posiadają więcej niż jedno zobowiązanie, a zmiany stóp spowodowały, że wszystkie comiesięczne opłaty są przytłaczające dla domowego budżetu.

Kredyt konsolidacyjny może posłużyć do spłaty innych zobowiązań ze względu na swój charakter. Jeśli klient chce się pozbyć dotychczasowych długów, może on wziąć kredyt o ich wartości, po czym spłacić wszystkie na raz. W ten sposób pozostaje mu jedno, najnowsze zobowiązanie, obejmujące wszystkie dotychczasowe.

Zbyt wysokie oprocentowanie i koszty obsługi kredytów

Często decyzję o zaciągnięciu kredytu podejmuje się w chwili, gdy stopy procentowe są niskie, a przez to o wiele więcej osób na niego stać. Niestety, jest to czynnik zmienny i w wyniku różnych zdarzeń mogą one wzrastać, a przez to podwyższać koszty zobowiązań.

W przypadku posiadania kilku kredytów o wysokim oprocentowaniu lub wysokich kosztach obsługi, kredyt konsolidacyjny może być słusznym rozwiązaniem. Połączenie wszystkich zobowiązań w jedną pożyczkę o niższym oprocentowaniu pozwala na przywrócenie równowagi w budżecie. Dodatkowo rata zobowiązania zmniejsza się nie tylko przez niższe odsetki, ale także ze względu na dłuższy okres kredytowania.

Trudności w zarządzaniu wieloma kredytami

Posiadanie wielu kredytów może być kłopotliwe i prowadzić do dezorganizacji finansowej. Bierze się to głównie z różnych warunków konkretnych pożyczek. Wiąże się to z tym, że kredytobiorca w całym miesiącu musi pamiętać o rozliczeniu się z kilkoma instytucjami finansowymi w różnych terminach i na różne kwoty.

Może być to szczególnie problematyczne, jeśli część z nich wymaga opłacenia przed np. wpływem pensji.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę wszystkich dotychczasowych zobowiązań, tworząc jedną, wygodną i przejrzystą spłatę. Dzięki temu zwiększa się kontrola nad finansami i zapobiega się zapominaniu o płatnościach.

Co daje kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest korzystny pod wieloma względami, głównie w kwestii przywrócenia płynności finansowej i uporządkowaniu obowiązkowych wydatków. Scalenie długów umożliwia posegregowanie kosztów poprzez zastąpienie wielu zobowiązań jednym.

Dodatkowo regularna i terminowa spłata kredytu konsolidacyjnego pozwala budować pozytywną historię kredytową. W przyszłości może to zaowocować korzystniejszymi warunkami finansowymi na nowe zobowiązania.

Konsolidacja pozwala wielu klientom na reorganizację. W sytuacji, gdy miesięczny budżet jest uszczuplany ze względu na kilka zobowiązań do spłaty, ciężko zaplanować niektóre duże wydatki lub przygotować się na nagłe opłaty, związane np. z dbaniem o zdrowie.

Dodatkowo dużo różnych zobowiązań prowadzi do chaosu i może przyczyniać się do popadania w długi. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego odciąża portfel i pozwala na nowe zaplanowanie budżetu i wydatków, spłacając długi dzięki jednej opłacie.

Wiele osób może być także zainteresowanych kredytem konsolidacyjnym ze względów ekonomicznych. Często kredyty, zwłaszcza te zaciągnięte na kartach kredytowych lub w firmach pożyczkowych, mają wysokie oprocentowanie i dodatkowe opłaty. Poprzez kredyt konsolidacyjny można uzyskać korzystniejsze warunki finansowe, takie jak niższe oprocentowanie, co skutkuje zmniejszeniem całkowitego kosztu obsługi kredytów.

W efekcie w długiej perspektywie całkowity koszt kredytu jest mniejszy, niż w sytuacji, gdyby pożyczki były do końca spłacane zgodnie z pierwotnymi założeniami umów.

Rodzaje konsolidacji

Konsolidacji podlegają różne zobowiązania, zarówno zaciągane w bankach, jak i innych instytucjach finansowych. Co więcej, decydując się na połączenie dotychczasowych wierzytelności, można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny lub konsolidację z hipoteką.

Będzie ona uwzględniać zobowiązania zaciągnięte i zabezpieczone przez nieruchomość. Pozwala to na połączenie dużych kredytów i ich spłacenie w dłuższym czasie, co skutkuje obniżeniem się miesięcznej raty.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Konsolidacji podlegają zobowiązania w formie kredytów, pożyczek i zadłużeń, takich jak:

  • kredyt gotówkowy;
  • kredyt ratalny;
  • zadłużenie z karty kredytowej;
  • kredyt na rachunku bieżącym;
  • kredyt samochodowy;
  • kredyt hipoteczny (w niektórych przypadkach);
  • chwilówka pozabankowa;
  • pożyczki studenckie;
  • pożyczki osobiste.

Możliwość konsolidacji może zależeć od polityki danego banku lub instytucji finansowej. Przed zdecydowaniem się na daną umowę warto umówić się na spotkanie z doradcą finansowym lub konsultantem bankowym. Niezawodnym rozwiązaniem będzie także przeanalizowanie wielu ofert np. przy pomocy porównywarki kredytów.

Kiedy konsolidacja się opłaca?

Zaciągnięcie kredytu to poważne zobowiązanie, jednak dla wielu osób może być ono korzystne, a także opłacalne. Patrząc na różne aspekty kredytowania, konsolidacja będzie pomocna szczególnie przy obawach o utratę płynności finansowej.

Nagromadzenie się wielu długów, związanych np. z kredytami konsumpcyjnymi towarzyszącymi spłacie kredytu hipotecznego to dobry powód, aby rozważyć połączenie długów w jeden. Rozłożenie w czasie i ujednolicenie dotychczasowych zobowiązań pozwala na przywrócenie porządku w budżecie, a także usystematyzowanie wydatków i oszczędności.

Konsolidacja kredytu może wpłynąć na uproszczenie opłat, a w takich warunkach łatwiej o systematyczność i regularne spłaty. To z kolei wpływa na budowanie pozytywnej historii kredytowej, która wpływa na relacje z bankiem i warunki, na jakich mogą być podpisywane kolejne umowy.