Kiedyś piło się tam piwo, teraz ćwiczą wioślarze pod okiem Pawła Rańdy! [FOTO]
Nowa elewacja, wyremontowane sale i pomieszczenie z ergometrami oraz basen wioślarski. Tak po przebudowie wygląda należący do Politechniki Wrocławskiej budynek H-14, czyli dawna "Tawerna".
- To perła w koronie Politechniki Wrocławskiej - mówił na oficjalnym otwarciu wiceprezydent Maciej Bluj.
Budynek H-14 powstał w 1930 roku i początkowo pełnił funkcję domu studenckiego Wyższej Szkoły Technicznej. W czasie wojny został mocno zniszczony, ale po jej zakończeniu odbudowano go i stał się siedzibą politechnicznej sekcji wioślarskiej oraz studenckiego klubu "Tawerna". Przez ponad 50 lat nie prowadzono tam jednak żadnego remontu.
Politechnika Wrocławska kupiła budynek w 2010 roku, by stworzyć w nim m.in. duży ośrodek wodniacki, a pierwsze prace budowlane ruszyły w 2013 roku. Przebudowa kosztowała 10,5 mln zł.
- Zarówno miasto, jak i Politechnika zwracają się w stronę Odry - stwierdził rektor uczelni prof. Tadeusz Więckowski i dodał, że chce, aby budynek H-14 służył nie tylko studentom i pracownikom uczelni, ale i wszystkim wrocławianom.
W przyziemiu odnowionego budynku znalazły się m.in. szatnie, łazienki, sala ergometrów i hangar dla łodzi. Wyremontowano także basen wioślarski, nad którym zawieszono lustra, co pozwoli sportowcom na ćwiczenie synchronizacji ruchów.
Wiceprezydent Maciej Bluj i Paweł Rańda na trenażerze dla wioślarzy
– Oddanie budynku do użytku pozwoli nam na swobodne treningi i prowadzenie zajęć skierowanych w stronę wody. Obecnie korzystamy już m.in. z sal sportowych, a czekamy na doposażenie biur i siłowni. Złożyliśmy także zamówienie na nową łódź szkoleniową, która powinna do nas dotrzeć na początku przyszłego roku – mówi Paweł Rańda.
Natomiast w dwóch salach znajdujących się na parterze – sala rektorska i sala wielofunkcyjna – będą się odbywały konferencje, seminaria i różnego rodzaju spotkania. W obu pomieszczeniach renowacji poddano m.in. sztukaterię sufitów kasetonowych, zostały one także wyposażone w nowe systemy audiowizualne.
Z sali rektorskiej szklanymi drzwiami można przejść na przeszkloną werandę (ponad 100 m kw.), a stamtąd wyjść na duży taras (ponad 760 m kw.) z widokiem na nabrzeże i Odrę. Z kolei na pierwszym piętrze powstały pomieszczenia biurowe, w których działają już Biuro Karier PWr oraz Dział Studencki.
Obiekt został także w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek ma także klimatyzację, system kontroli dostępu i monitoring.
Przebudowa dawnej "Tawerny" jest częścią większego projektu uczelni, który zakłada także modernizację nabrzeża Odry, gdzie powstanie sztuczna plaża, dwa boiska do siatkówki plażowej i pływające pomosty. Pojawi się tam także nowa przystań, przy której będzie można przycumować łódkę i popływać kajakiem.
Nabrzeże Odry obecnie - październik 2015
Modernizacja czeka także plac dla wioślarzy wraz ze znajdującymi się tuż obok betonowymi schodami z zamontowanym trapem o szerokości 16 m oraz platformą dla osób niepełnosprawnych. Wbrew pozorom remont nabrzeża nie oznacza "zabetonowania" całego bulwaru. Znaczna część terenu zostanie obsadzona drzewami i krzewami, dodatkowo pojawią się także rabaty kwiatów i traw ozdobnych. Na przylegającej do Wybrzeża Wyspiańskiego skarpie, tuż przy przystanku Polinki poprowadzona zostanie ścieżka dla pieszych, która będzie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
CZYTAJ WIĘCEJ O BULWARZE NAD ODRĄ
Adriana Boruszewska Doba.pl
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)