Kogo nie widać w architekturze? Odpowiedzi poszukamy podczas 12. MIASTOmovie

piątek, 6.9.2024 12:16 113 0

12. edycja Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie wystartuje już 25 września. W programie odsłony zatytułowanej „ZAWODY” nie brakuje okazji nie tylko do tego, by architekturę zobaczyć na ekranie, ale i żeby podyskutować o niej z ekspertami i ekspertkami. Bilety już w sprzedaży!  
 
Na MIASTOmovie żaden film nie pozostaje bez komentarza – każdemu towarzyszy spotkanie, dyskusja, debata lub innego rodzaju okazja do rozmowy. Tegoroczną edycję otworzy film „Marzenia inżyniera”, hołd dla wybitnego konstruktora Petera Rice'a. Stanie się on pretekstem do zadania kluczowego dla tej odsłony festiwalu pytania: kogo nie widać w architekturze? W dyskusji moderowanej przez redaktora naczelnego „Architektury-Murator” Artura Celińskiego odpowiedzi na nie poszukają Monika Konrad, zastępczyni dyrektora w stołecznym Biurze Architektury i Planowania oraz Maciej Miłobędzki, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci.

Kolejnego dnia (26 września, czwartek) dowiemy się, jak wyglądać może „Plan na raj” – opowieść o szalonym procesie tworzenia w Finlandii nowego planu urbanistycznego dla nepalskiej stolicy, zainspiruje rozmowę o tym, jak procesy inwestycyjne, w tym wybór projektantów, wyglądają w Polsce: redaktor kwartalnika „RZUT” Igor Łysiuk zapyta praktyków i praktyczki, którzy konkursy architektoniczne znają od podszewki: Monikę Arczyńską, Wojciecha Mazana i Ewę P. Porębską. W festiwalowy piątek (27 września) film „Dryfując” zabierze nas do Turcji, gdzie przyjrzymy się warunkom pracy robotników budowlanych – o codzienności ich polskich kolegów po fachu porozmawiają po projekcji socjolog pracy Adam Mrozowicki i Dominika Janicka, architektka i kuratorka. Rozmowę poprowadzi socjolog Kamil Trepka.

W festiwalowy weekend czekają nas jeszcze 4 filmy i 4 towarzyszące im rozmowy. W sobotę (28 września) po jednym z dwóch w tym roku filmów fabularnych, „Póki świeci słońce”, zastanowimy się, jak aktywizm społeczny i kulturalny zmienia myślenie o zieleni w miastach, a jeszcze tego samego wieczoru poruszający seans dokumentu „Bejrut. Po końcu świata” sprowokuje dyskusję o roli miejskich storytellerów – historyków architektury, kuratorek miejskich wystaw, badaczy, popularyzatorek. W niedzielę (29 września), na zamknięcie festiwalu, porozmawiamy jeszcze o realiach pracy architektonicznej w przeszłości (po filmie „Herman Hertzberger. Na własnej skórze”) i tym, jak mogą one wyglądać w przyszłości (po seansie „Architektki”).


Dużo? Ale to przecież jeszcze nie koniec! MIASTOmovie to nie tylko spotkania w Kinie Nowe Horyzonty, ale i wiele innych wydarzeń rozsianych po całych Wrocławiu. Po jeszcze więcej festiwalowych wydarzeń zapraszamy do naszego harmonogramu. Bilety na pokazy filmowe już w sprzedaży, udział w wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Partnerem strategicznym jest firma OKRE Development. Zadanie dofinansowano z Gminy Wrocław.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)