Wrocław głosuje na 100% !
Wrocław rozpoczyna kampanię profrekwencyjną GŁOSUJEMY NA 100%, włączając się w inicjatywę Unii Metropolii Polskich. Miasto ogłasza także konkurs dla osiedli, które w wyborach prezydenckich 18 maja osiągną najwyższą frekwencję.
- Nagrodą dla mieszkańców, którzy głosowali najliczniej, będzie nowy wrocławski krasnal, konkretnie krasnalka Frekwencja. Jak będzie wyglądała – pokażemy Państwu w dniu wyborów 18 maja. Gdzie zostanie postawiona? Zdecydujemy po konsultacjach z Radą zwycięskiego osiedla – mówiła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
We wrocławskiej kampanii biorą udział głównie młodzi ludzie, którzy w tych wyborach będą głosować po raz pierwszy. Miasto jednak zachęca wrocławianki i wrocławian, by pobierać pliki graficzne z wroclaw.pl (nakładki z hasłem) i zamieszczać na swoich zdjęciach np. w mediach społecznościowych. Miasto proponuje, by tworzyć zdjęcia profilowe z hasłem: Głosujemy na 100%. Kampania będzie widoczna w miejskiej przestrzeni od poniedziałku. Już od dziś funkcjonuje w social mediach.
- Idźmy do wyborów, głosujmy. Nie tylko po to, by wypełnić swój obywatelski obowiązek, ale przede wszystkim, by decydować o kształcie i wizji przyszłości Polski. Rozmawiajcie ze znajomymi, pobierajcie grafiki „Wrocław głosuje na 100%” i przekonujcie nieprzekonanych do udziału w wyborach- apelował Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia
- Demokracja to poważna sprawa i nie ma jej bez demokratów. A demokraci głosują, więc 18 maja zapraszam wszystkich do urn. Życzę sobie i Wrocławiowi, żeby to była najwyższa frekwencja w historii – podkreślał Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia.
15 października 2023 roku w wyborach parlamentarnych głosował niemal cały Wrocław. Frekwencja wyniosła 81,16 procent. W poprzednich wyborach na prezydenta RP w 2020 roku do urn w drugiej turze we Wrocławiu poszło 73,5% procent uprawnionych. W 2023 roku zauważono znaczący wzrost udziału młodych wyborców (18–29 lat) w głosowaniu, co przyczyniło się do ogólnego wzrostu frekwencji.
- Młodzi ludzie sami sobie odbierają prawo wyborcze przez niechodzenie na wybory. Dlatego apeluję do młodych - warto przyjść i świadomie oddać głos 18 maja. To zmienia nasz kraj i decyduje o naszej przyszłości – mówił Janek Kwasek, tegoroczny maturzysta, członek Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Rekordowe Jagodno: W 2023 roku osiedle Jagodno stało się symbolem obywatelskiej postawy – mieszkańcy czekali w kolejkach do 3 nad ranem, aby oddać głos.
Głosowanie w różnych częściach miasta
Najwyższa frekwencja: W 2023 roku najwyższą frekwencję odnotowano na południu Wrocławia na osiedlach Gaj, Jagodno, Tarnogaj, Wojszyce, Ołtaszyn, Powstańców Śląskich, gdzie wyniosła ona średnio 78%.
Najniższa frekwencja: W tym samym roku najniższą frekwencję zanotowano na osiedlu Nadodrze – 65%.
Centrum miasta: Wrocławskie Stare Miasto utrzymuje stabilną frekwencję na poziomie około 70% w ostatnich wyborach.
Nowe osiedla: Na nowych osiedlach, takich jak Ołtaszyn czy Jagodno, odnotowano dynamiczny wzrost liczby głosujących w ostatnich latach.
W obu wyborach najwyższą frekwencję odnotowano w grupie wiekowej 50–59 lat. Chociaż młodzi głosują co raz liczniej.
Jak tłumaczyli wiceprezydenci Wrocławia na konferencji promującej akcję: Naszym zadaniem nie jest mówić, na kogo głosować. Naszym obowiązkiem – i prawem – jest zachęcać, żeby w ogóle głosować.
Przeczytaj komentarze (1)
Komentarze (1)
NIE GŁOSUJ!!!!!