Koncert muzyki średniowiecznej

wtorek, 2.11.2021 14:09 475 0

Robert Pożarski i Schola Gregoriana Silesiensis oraz Zamek na wodzie w Wojnowicach koło Wrocławia zapraszają na KONCERT MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ "ŁOKIETEK".
Termin: Sobota, 6 listopada 2021 roku, godz. 18:00.
Miejsce: Zamek na wodzie w Wojnowicach koło Wrocławia.

Rezerwacja zaproszeń: https://app.evenea.pl/event/lokietek/ 

WYKONAWCY: 

Schola Gregoriana Silesiensis

Schola Mulierum Silesiensis

Robert Pożarski - kantor


PROGRAM KONCERTU: 

1. Bogurodzica – Parthenomelica, Wilno, 1613

2. Pieśń o narodzinach Władysława Łokietka – R. Pożarski

3. Graduał Cantemus Domino – Graduale Sandomirense, XIV w.

4. Pieśń o spustoszeniu Mazowsza – R. Pożarski

5. Hymn Audi iudex mortuorum – Pontyficale Plocense, XIII w.

6. Pieśń o bitwie pod Płowcami – R. Pożarski

7. Rersponsorium In pace inidipsum – Antiphonale Ladislaviense, XIV w.

8. Pieśń o Madonnie Łokietkowej – R. Pożarski

9. Graduał Propter veritatem – Graduale Wislicense, ca 1300

10. Pieśń o koronacji Władysława Łokietka – R. Pożarski

11. Alleluia Posuisti eum – Graduale clarissiense, Kraków, 1260

12. Motet Benedicamus Domino - Graduale clarissiense, Kraków, 1260

13. Hymn Gaude Mater Polonia – Antiphonale Kielcense, XIV w.

W 2020 roku minęło 700 lat od koronacji Władysława Łokietka, zaś w bieżącym roku – 690 rocznica Bitwy pod Płowcami. Przypominamy te wydarzenia, cytując historyczne teksty Jana Długosza z towarzyszeniem muzyki wokalnej i instrumentalnej z pochodzących z XIV wieku polskich źródeł muzycznych, takich jak Antyfonarz gnieźnieński, Kancjonał łęczycki, Graduał sandomierski, Graduał wiślicki czy Pontyfikał płocki.

Cykl inscenizowanych koncertów prezentowaliśmy już w miastach, które były stolicami księstw piastowskich lub siedzibami lenników państwa Polskiego. Na program złożyły się utwory wokalne w wykonaniu kantorów Scholae Gregorianae Silesiensis, Scholae Mulierum Silesiensis. Do wykonania niektórych pieśni zapraszamy zgromadzoną publiczność. Spoiwem epickim całości jest pieśń lirnicza skomponowana współcześnie do tłumaczonych z łaciny na język polski tekstów zapisanych w Kronikach Jana Długosza.

Koronacja Władysława Łokietka uznawana jest przez historyków za moment scalenia piastowskich księstw w jeden organizm państwowy. Całe panowanie Łokietka, najpierw jako księcia kujawskiego, a potem króla Polski, było walką o zjednoczenie ziem piastowskich podzielonych dwieście lat wcześniej na siedem małych księstw ustawą sukcesyjną jego prapradziadka Bolesława III Krzywoustego.

Sukces Łokietka nie był całkowity, co można odczytać z jego tytulatury: "Wladislaus, Dei gracia, Rex Polonie, nec non Terrarum Cracovie, Sandomirie, Lancicie, Cuyavie, Siradieque Dominus et Heres”, czyli „Z Bożej łaski król Polski, jak również ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, sieradzkiej i Kujaw, pan i dziedzic Pomorza”. Poza państwem Łokietka znalazło się jedno z najsilniejszych piastowskich księstw – Mazowsze, pozostające w posiadaniu małopolskiej linii Piastów, potomków Kazimierza II Sprawiedliwego. Choć pełne zjednoczenie Polski nastąpiło dopiero w czasach jagiellońskich, dzięki inkorporacji Mazowsza w XVI wieku po zawarciu Unii Lubelskiej (1569), to najważniejszą rolą Władysława Łokietka było przyjęcie korony w katedrze wawelskiej, a tym samym ustanowienie Krakowa stolicą Polski.

Nawiązujemy tu bezpośrednio do naszego wcześniejszego programu koncertowego – „Vivat Rzeczpospolita! 450 rocznica Unii Lubelskiej”. Również i teraz chcemy zwrócić uwagę na ideę Polski jako obszaru współistnienia różnych etnosów, wyznań i tradycji. Ta historia jest równie znacząca dzisiaj, gdy Polska współtworzy Unię Europejską, jak w czasach Piastów czy Jagiellonów, kiedy wchodziła w skład organizmu państw złączonych więzami dynastycznymi. Dziś rolę tamtych więzów przejęły wspólna kultura i judeochrześcijańska tradycja Europy, na co pragniemy zwrócić naszą i naszych odbiorców uwagę. Podejmujemy zatem swoistą historyczną grę z uczestnikami naszego projektu.

Zapraszamy do wspólnego świętowania wydarzeń z najstarszej historii Polski!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)