Konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych

środa, 1.3.2017 21:28 437 0

W związku z obchodzonym jutro Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych chcemy poinformować, że w marcu br. ogłoszony zostanie dwuetapowy konkurs na projekt pomnika Żołnierzy Wyklętych. W konkursie oceniane będą projekty pomnika wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia – skweru u zbiegu ulic: Dyrekcyjnej, Borowskiej i Glinianej. 

Chcielibyśmy, aby w pierwszym etapie uczestnicy konkursu przedstawili  koncepcje pomnika w postaci prac studialnych, rysunków i szkiców wraz opisami. Spośród nich sąd konkursowy wyłoni kilka prac, których autorzy wykonaliby szczegółowe projekty wraz z modelami pomnika i makietami. Zgodnie z założeniami, uczestnicy drugiego etapu otrzymają nagrody pieniężne, a autor zwycięskiej pracy - po podjęciu przez Radę Miejską Wrocławia uchwały o wzniesieniu pomnika -  zaproszony zostanie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na realizację swojego dzieła. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do końca 2017 roku, a zwycięskie projekty będzie można zobaczyć na wystawie. 

Ogłoszenie konkursowe zamieszczone zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronach Urzędu Miejskiego Wrocławia. Przypominamy, że we Wrocławiu od siedmiu lat obowiązuje uchwała Rady Miejskiej w sprawie wznoszenia pomników. 

Uchwałę o zamiarze wzniesienia pomnika Żołnierzy Wyklętych Rada Miejska Wrocławia podjęła 15 września 2016 r. 

Członkami Społecznego Komitetu Budowy Pomnika są: 

- Ryszard Filipowicz – prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i przewodniczący Dolnośląskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, 
- Michał Haniszewski – członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 
- Kazimierz Kimso – przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, 
- Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty, 
- Piotr Maryński – radny Rady Miejskiej Wrocławia, 
- Damian Mrozek – radny Rady Miejskiej Wrocławia i doradca Wojewody Dolnośląskiego ds. kontaktów z organizacjami kombatanckimi, 
- prof. dr Włodzimierz Suleja – historyk, 
- Jacek Sutryk – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, 
- Wojciech Trębacz – z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. 

Źródło.: UM Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)