Leczenie kanałowe – na czym polega i jakie są jego etapy?

środa, 10.5.2023 12:26 3524

Niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt rzadkie wizyty u stomatologa i wiele innych czynników powodują, że zęby psują się, a uszkodzenia obejmują nie tylko warstwy powierzchowne takie jak szkliwo, ale też położone głębiej. Prowadzi to często do ogromnych dolegliwości bólowych, a jedynym sposobem na zachowanie zęba staje się leczenie kanałowe. Chociaż wiele osób słysząc to określenie, odczuwa niepokój, dzieje się tak zupełnie niepotrzebnie, a strach w takich sytuacjach zazwyczaj wynika z niewiedzy. Na czym polega leczenie kanałowe i jak wyglądają jego poszczególne etapy?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe określane jest również mianem leczenia endodontycznego. Jest to stomatologiczna metoda usuwania nieodwracalnych i zaawansowanych zapaleń miazgi zęba, która znajduje się pod powierzchnią zębiny. Leczenie kanałowe polega na zastąpieniu chorej i unerwionej miazgi specjalnym wypełnieniem. Wnętrze zęba podczas tego działania jest dokładnie dezynfekowane, a chora i zakażona tkanka dokładnie usuwana w oparciu o zdjęcie RTG.

Dzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest zachowanie zęba naturalnego. Alternatywą dla tego zabiegu jest usunięcie zęba oraz wstawienie implantu, co jest opcją kilkukrotnie droższą i związaną ze znacznie większą ingerencją.

Etap 1 – zdjęcie RTG i rozwiercenie zęba

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od wykonania zdjęcia RTG i zapoznania się stomatologa z budową wewnętrzną zęba. Następnie specjalista rozwierca ząb, aby móc dostać się do jego wnętrza i dokładnie oczyścić poszczególne kanały. Zakładane jest również gumowe zabezpieczenie, tzw. koferdam, co zabezpiecza sąsiednie zęby i zwiększa poziom higieny zabiegu.

Następnie stomatolog separuje leczony ząb od pozostałego uzębienia. Czynności związane z wierceniem, jak i dalsze prace przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym.

Etap 2 – usuwanie chorej miazgi i oczyszczanie kanałów korzeni

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, stomatolog usuwa miazgę, aby uzyskać dostęp do głębszych warstw zęba. Niekiedy wykonuje się jeszcze dewitalizację, czyli tzw. „zatruwanie” zęba. Kiedyś taką czynność wykonywano w każdym przypadku. Polegało to na zatruciu miazgi, co wymagało odczekania ok. dwóch tygodni. Obecnie dewitalizacja niezbędna jest w pojedynczych sytuacjach.

Kluczowym etapem leczenia kanałowego jest oczyszczanie kanałów korzeniowych z chorej miazgi. Struktury te są bardzo wąskie, długie, ale też zakrzywione. Pole zabiegowe natomiast niewielkie, a precyzyjne oczyszczenie kanałów stwarza niekiedy ogromne trudności. Podczas wykonywania tej czynności stomatolog często używa specjalnej lupy lub mikroskopu dentystycznego. Najczęściej stosowane jest również specjalne urządzenie zwane endometrem. Dzięki przewodnictwu elektrycznemu pozwala ono ocenić pozostałą głębokość oczyszczonego kanału. Zazwyczaj wykonywane jest również dodatkowe zdjęcie RTG.

Etap 3 – Dezynfekcja oczyszczonego zęba i wypełnienie

Kiedy wnętrze kanałów zęba zostanie dokładnie oczyszczone z chorej miazgi, stomatolog dezynfekuje cały obszar zabiegowy. Zapobiega to rozwojowi ewentualnego zakażenia i pozwala wypłukać pozostałe resztki tkanek czy zanieczyszczeń. Następnie kanały i wnętrze zęba jest dokładnie osuszane.

Następnie wnętrze zęba jest wypełniane specjalnym materiałem. Choć kiedyś w tym celu stosowano cement dentystyczny, dziś najczęściej jest to żywica epoksydowa lub gutaperka. W końcowym etapie stomatolog odtwarza oraz zamyka koronę zęba. W efekcie wyleczony ząb niczym nie różni się wizualnie od pozostałego uzębienia.

Leczenie kanałowe – czy warto?

Leczenie kanałowe zwłaszcza w przypadku zębów kanałowych bywa bardzo trudne ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną tych struktur. Dlatego bardzo ważne jest, aby taki zabieg wykonywany był przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Wówczas ząb zostanie wyleczony dokładnie i skutecznie. Nie będzie więcej przysparzał żadnych dolegliwości bólowych oraz nie zajdzie potrzeba ponownego rozwiercania zęba.

Warto pamiętać, że leczenie kanałowe pozwala zachować własne uzębienie i uniknąć znacznie bardziej inwazyjnych metod związanych z ekstrakcją i wstawianiem kosztownych implantów czy zastosowaniem protez.