MIASTOmovie startuje już w środę. Dochód z biletów na pomoc po powodzi

poniedziałek, 23.9.2024 14:06 518 0

12. edycja MIASTOmovie wystartuje już za 2 dni. W tym roku cały dochód Wrocławskiej Fundacji Filmowej ze sprzedaży festiwalowych biletów przekażemy na pomoc mieszkańcom i mieszkankom dolnośląskich miast i wsi poszkodowanych przez powódź.
 
Nadchodząca odsłona Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie odbywa się w wyjątkowo trudnych okolicznościach: powódź, która w ostatnim tygodniu nawiedziła Dolny Śląsk, spowodowała w całym regionie potężne zniszczenia. Jako zespół Wrocławskiej Fundacji Filmowej chcemy wesprzeć osoby, które w związku trwającym wciąż kataklizmem mierzą się z utratą bliskich, zdrowia, domów i dobytku podczas powodzi.

Zdecydowaliśmy o przekazaniu dochodu Wrocławskiej Fundacji Filmowej pochodzącego ze sprzedaży biletów po równo na trzy zbiórki:

→ „Polska WALCZY z powodziami” prowadzoną przez Fundację Siepomaga
→ „Bliżej Gór i przyjaciele: Wsparcie dla ofiar powodzi w górskich regionach” prowadzoną przez Daniela Gerusa
→ „Odbudowujemy się po powodzi” prowadzoną przez Fundację Na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt PRIMUM

Podczas festiwalowych dyskusji temat skutków powodzi i roli, jaka w tym czasie mogą odegrać osoby związane zawodowo z architekturą, z pewnością będzie obecny. Okazje, by o tym rozmawiać, to m.in. dyskusja otwarcia o tytule „Gdzie oni i one są? O tym kogo oraz czego nie widać w architekturze i dlaczego tak jest”, czy „Przywołać, przypomnieć, odkopać, odkryć. Kto i w jaki sposób tworzy narracje o mieście?”, która w kontekście zniszczeń w miastach niestety zyskuje nowe, aktualne znaczenia.

Co w programie?
MIASTOmovie odbędzie się między 25 a 29 września. Hasłem, które porządkuje program 12. edycji, są „ZAWODY” – odsłona rzuci światło na osoby odpowiadające za powstawanie miast. Festiwalowy program przyjrzy się pracy nie tylko architektów czy urbanistek, lecz także urzędniczek, konstruktorów, konsultantek, kierowników budów, inżynierek, budowlańców czy badaczek. „ZAWODY” zaszyte są w tych procesach także w dwóch innych znaczeniach: jako towarzysząca pracy rywalizacja i jako synonim rozczarowania.

W programie filmowym znalazły się m.in. „Marzenia inżyniera”– hołd dla jednego z najważniejszych konstruktorów XX wieku, Petera Rice. Dowiemy się też, jak wyglądać może „Plan na raj”, czyli projekt urbanistyczny nowej dzielnicy Katmandu tworzony w... Helsinkach. Film „Dryfując” zabierze nas do Stambułu, gdzie przyjrzymy się warunkom pracy robotników budowlanych – młodych Kurdów, którzy, pracując na budowach, marzą o zmianie swego losu. Więcej o festiwalowych filmach TUTAJ!


Bilety na pokazy filmowe już w sprzedaży, udział w wydarzeniach towarzyszących jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa. Partnerem strategicznym jest firma OKRE Development. Zadanie dofinansowano z Gminy Wrocław.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)