Miejska Farma Wrocławia obrodziła. Nawet tona cukinii co drugi dzień!

poniedziałek, 15.7.2024 15:13 339 0

W maju tego roku Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce uruchomił Miejską Farmę, na której z poszanowaniem środowiska i zachowaniem bioróżnorodności produkowane są warzywa dla dzieci z wrocławskich żłobków. Na farmie pracują uczestnicy programu aktywizacji społeczno-zawodowej, który realizowany jest przez Wrocławskie Centrum Integracji. To osoby, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i dzięki udziale w projekcie zdobywają nowe umiejętności w zawodzie ogrodnika.

Choć projekt został wdrożony w życie ledwie kilka miesięcy temu, miasto może mówić o sporym sukcesie. Plony, jakie zaczęły pojawiać się na farmie, znacząco przekroczyły oczekiwania.

- W tym roku cukinia wyjątkowo obrodziła. Co drugi dzień zbieramy jej nawet tonę. Zgodnie z planem przekazujemy cukinię do żłobków, część trafia do Fundacji Mniej Więcej, jednak dzięki tak dużym zbiorom mogliśmy przekazać warzywa także do Domów Pomocy Społecznej. To wyjątkowo zdrowe warzywa z tego względu, że udaje nam się unikać chemii rolnej. Cukinię posadziliśmy na specjalnej folii i obłożyliśmy ją smołą, reszta upraw jest odchwaszczana przez naszych pracowników. Dzięki temu nie musimy używać żadnych preparatów – mówi Marta Iwaszkiewicz, dyrektor Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Swojczycach.

Transport plonów do żłobków odbywa się samochodem elektrycznym, aby sukcesywnie ograniczać emisję CO2 i jest realizowany przez Fundację Mniej Więcej, która także zagospodarowuje ewentualne nadwyżki plonów, ograniczając ryzyko marnowania żywności.

Farma powstała na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej Uniwersytetu Przyrodniczego na Swojczycach. Przeznaczono pod nią pole o łącznej powierzchni ok. 6 ha, z możliwością rozwoju nawet do 30 ha. W pierwszym roku Miejska Farma wykorzystuje  2,5 ha, na których  uprawiane są ziemniaki, buraki, dynia i cukinia.

Miejska Farma rozpoczęła dostawy i od razu zyskała dwóch nowych odbiorców plonów

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się pierwsze dostawy do wrocławskich żłobków. Do najmłodszych wrocławian trafiły młode ziemniaki, botwinka i cukinia. Ta ostatnia plonuje tak dobrze, że Wrocław może rozszerzyć projekt o kolejnych odbiorców.

Dzięki temu wytworzona lokalnie cukinia trafi również do uczestników programów aktywizacji społeczno-zawodowej realizowanych przez Wrocławskie Centrum Integracji, a także do kuchni Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. To właśnie tam przygotowywane są posiłki dla mieszkańców Domów Pomocy Społecznej.

Wrocławski projekt zaciekawił inne miasta

W tym miesiącu na terenie farmy dzieje się bardzo dużo. Oprócz ciągłych zbiorów farmę odwiedziła delegacja z Nysy – miasta, które również chce wdrożyć projekt farmy miejskiej w swojej okolicy. Wizyta studyjna pozwoliła zdobyć niezbędne „know-how” do rozpoczęcia prac.

- W Nysie również mamy Centrum Integracji Społecznej, dlatego chcielibyśmy wykorzystać nasze zasoby, aby wspierać rozwój lokalnej społeczności. Uczymy się od najlepszych, stąd też zaraz po zdobyciu informacji o tym, że Wrocław uruchomił farmę — przyjechaliśmy tutaj, aby zobaczyć, jak ten projekt wygląda w praktyce. W przyszłości także chcemy wdrożyć takie rozwiązania, żeby warzywa z naszej farmy trafiały do żłobków i przedszkoli – tłumaczy Kordian Kolbiarz, burmistrz miasta Nysa. 

Wrocław nie ukrywa zadowolenia z dotychczasowych efektów projektu i chętnie służy pomocą innym samorządom w zakresie jego realizacji.

- Cieszymy się z inspirowania innych oraz z tego, jak projekt się rozwija. Na prośbę gości, z którymi współpracujemy od lat w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących zatrudnienia socjalnego, przedstawiliśmy działalność naszej farmy. Po spotkaniu w siedzibie WCI udaliśmy się na miejsce, by wspólnie podziwiać efekty pracy Uczestników WCI i Pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego. Liczymy na dalszą współpracę z Nysą i życzymy powodzenia przy opracowywaniu i realizacji podobnych do naszych działań – dodaje Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji.

Według pierwotnych szacunków wrocławska farma miejska miała wytwarzać około 70 ton warzyw rocznie. Dzięki tak sporym plonom możemy jednak zakładać, że ta liczba znacząco się zwiększy. Nie ma jednak mowy o marnowaniu, ponieważ lista odbiorców, do których mogą trafiać ekologiczne plony, wciąż jest całkiem długa.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)