Mundur zobowiązuje. Duma, która łączy pokolenia
15 kwietnia, Wrocław. Tego dnia żołnierze 10 Wrocławskiej Brygady Łączności wyszli z jednostek w pełnym umundurowaniu, by zamanifestować swoją dumę z przynależności do Sił Zbrojnych RP. To nie tylko symbol – to również wyraz szacunku dla kombatantów i tych, którzy służą Ojczyźnie każdego dnia. Obchody „Dnia Dumy z Munduru”, połączone w tym roku z Międzynarodowym Dniem Kombatanta, stały się okazją do publicznego pokazania wartości, jakimi kieruje się wojsko.
Jesteśmy z Wami – nie tylko w czasie próby
W codziennym zabieganiu łatwo zapomnieć, że obok nas – w autobusie, na ulicy, w urzędzie – przemieszczają się ludzie, którzy każdego dnia są gotowi stanąć na straży naszego bezpieczeństwa. To żołnierze 10 Wrocławskiej Brygady Łączności, tego dnia postanowili oni przypomnieć mieszkańcom Wrocławia o swojej obecności.
„Często tylko nasze rodziny wiedzą, że służymy w wojsku, ale przecież żołnierz pełni bardzo ważną rolę w społeczeństwie. Dlatego chcemy pokazać, że jesteśmy dumni z tego, co robimy” – mówi mjr Piotr Bastkowski, rzecznik prasowy 10 Wrocławskiej Brygady Łączności.
Tegoroczna edycja przypadająca na 15 kwietnia – nabrała szczególnego znaczenia, ponieważ połączono ją z Międzynarodowym Dniem Kombatanta. To właśnie kombatantom – tym, którzy bez wahania stawali w obronie Ojczyzny – żołnierze Wrocławskiej Brygady Łączności postanowili oddać hołd.
Duma i wyrzeczenia
Noszenie munduru to przywilej, ale także ogromna odpowiedzialność. To zobowiązanie do postawy godnej zaufania społecznego – nie tylko w czasie działań bojowych, ale również w codziennej służbie.
„Poprzez udział w Dniu Dumy z Munduru chcieliśmy pokazać, że jesteśmy razem z mieszkańcami Wrocławia i Dolnego Śląska nie tylko w sytuacjach kryzysowych – jak podczas ostatniej powodzi, gdy pracowaliśmy wspólnie ramię w ramię. Jesteśmy obecni i gotowi nieść pomoc każdego dnia” – dodaje mjr Bastkowski.
Za służbą w mundurze stoi jednak coś więcej – codzienne wyrzeczenia, rozłąka z rodziną, intensywne szkolenia i gotowość do działań w każdej chwili. Ten dzień stał się również okazją do refleksji nad tym, ile kosztuje służba i jak wielkie znaczenie ma wsparcie nie tylko najbliższych ale całego społeczeństwa dla żołnierzy i kombatantów.
Patriotyzm zaczyna się od szacunku
Obchody Dnia Dumy z Munduru są nie tylko formą uznania dla żołnierzy, ale również ważnym elementem kształtowania postaw patriotycznych. To żywa lekcja historii, tradycji i odpowiedzialności za przyszłość. Wspólna pamięć o tych, którzy walczyli za wolność i niepodległość, staje się tego dnia mostem łączącym pokolenia.
###
foto: 10 Wrocławska Brygada Łączności
Dodaj komentarz
Komentarze (0)