Najważniejsze to dobrze zacząć – czyli skąd startują programiści?

środa, 6.6.2018 09:00 5440 0

Dobry start w zawodową przyszłość to połowa sukcesu, ale niestety początki bywają najtrudniejsze – znalezienie złotego środka w podróży do świata IT jest wypadkową wielu czynników – naszych umiejętności, szczęścia, sytuacji rynkowej, ale przede wszystkim – motywacji i włożonej pracy. Skąd więc wystartować, aby stać się programistą, który zasili szeregi najlepszych ekspertów?

Dobry start to Starter Kit. Wrocławski kurs (od roku działający również w Poznaniu) ma na celu przygotować uczestników do roli młodszego inżyniera oprogramowania JAVA. Starter Kit to program, którego mentorzy (doświadczeni eksperci JAVA) przeprowadzają zrekrutowanych uczestników przez tajniki świata programowania, pracując z nimi w formie intensywnych warsztatów, zlecając zadania do rozwiązania,  udzielając konsultacji. 

Ciężka praca się opłaca

Słowem – kursanci bardzo intensywnie pracują przez 3 miesiące, po to, by zdobyć wiedzę od najlepszych specjalistów, a w końcu otrzymać pracę, aby móc tę wiedzę wykorzystać.

- Stworzyliśmy program Starter Kit po to, aby spośród potencjalnych pracowników dostępnych na naszym rynku pracy wybrać najlepszych z najlepszych, dlatego kładziemy tak duży nacisk na pracę własną uczestników. Podczas programu uczestnicy poznają najbardziej popularne technologie, których  używamy na co dzień w projektach, takie jak Spring, JPA czy Angular. Program jest na bieżąco modyfikowany, gdyż świat technologii cały czas pędzi do przodu – tłumaczy Tomasz Lis, Starszy Architekt Oprogramowania w Capgemini Software Solutions Center

We Wrocławiu program ruszył w 2016 roku, obecnie realizujemy już VII jego edycję, na każdą otrzymujemy około 250 zgłoszeń. Jak dotąd zatrudniliśmy już 130 pracowników, tych, którzy wykazali się najlepszymi postępami w nauce, ciekawym podejściem do rozwiązywania zagadnień programistycznych, odwagą w myśleniu i wysoką kulturą pracy w grupie, bo to dla nas również bardzo ważne. Starter Kit to program dynamiczny, zmieniamy go i dostosowujemy do aktualnych potrzeb świata IT – dodaje Małgorzata Krepa, Starszy Specjalista ds. Rozwoju i Szkoleń. 

To, co różni kurs Starter Kit od komercyjnych kursów programowania, to nie tylko fakt, że kursanci otrzymują wynagrodzenie za czas, który poświęcają na swoją naukę. Również to, że jest to kurs niezwykle intensywny i wymaga dużej motywacji, prowadzający kładą nacisk na pracę własną uczestników i oczekują od nich zaangażowania. Starter Kit nie bazuje na wykładach i prelekcjach, jak typowe, szeroko dostępne kursy programistyczne, jego przeważająca część to praca praktyczna, testy, warsztaty i wspólne szukanie rozwiązania zadanych problemów. 

Czy praca programisty to zajęcie dla każdego?

Choć nie każdy odnajdzie się w świecie programowania, to Starter Kit wbrew pozorom nie jest przeznaczony wyłącznie dla absolwentów studiów informatycznych. Pośród zgłaszających się osób znajdują się absolwenci przeróżnych kierunków, np. biotechnologii, prawa, automatyki i robotyki, mechatroniki, budowy maszyn, czy biologii. To, co naprawdę musi ich wyróżniać, to umiejętność myślenia analitycznego, motywacja wewnętrzna, duży zapał do pracy i otwartość – Sama skończyłam studia biotechnologiczne, a później pół roku byłam specjalistą do spraw logistyki – komentuje Izabela Świniarska, obecnie młodszy inżynier Oprogramowania w Capgemini – jeszcze na studiach zainteresowałam się IT i zaczęłam uczyć się Javy, co stanowiło dobrą bazę dla programu Java Starter Kit. Program okazał się świetnym sposobem, aby zdobyć naprawdę dużo profesjonalnej wiedzy i od razu sprawdzić ją w praktyce. To bardzo angażujący, intensywny kurs - wymaga wiele pracy własnej, ale trafiamy pod opiekę ekspertów z Capgemini, którzy pełnią rolę naszych tutorów i bardzo pomagają.

Zainteresowanie kursem Starter Kit jest coraz większe – mocno działa tu poczta pantoflowa, bo uczestnicy chętnie polecają program innym. Wabikiem jest również możliwość zdobycia pracy w Capgemini, choć faktycznie autorzy kursu mają na celu zatrudnianie wyłącznie najlepszych – stąd wymóg intensywnej pracy i nauki przez trzy miesiące trwania Starter Kit. W końcu już nawet Thomas Edison wiedział, że „Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu." I ta dewiza doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku programu Starter Kit, ale pracy programisty w ogóle, bo tak naprawdę motywacja i ciężka praca będą potrzebne przez całą ścieżkę kariery, jeśli chcemy być naprawdę najlepsi. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)