Nowoczesna laserowa korekcja wzroku w Warszawie – innowacyjne rozwiązania dla osób z wadami wzroku

piątek, 8.9.2023 14:40 1980

Od lat 80. XX wieku wady wzroku można korygować za pomocą urządzeń laserowych. Na przestrzeni lat technologia została udoskonalona, dzięki czemu Pacjenci mogą odzyskać ostrość widzenia w sposób wysoce komfortowy. Dowiedz się więcej na temat współczesnych zabiegów dostępnych w klinikach w Warszawie!

Dla kogo przeznaczona jest laserowa korekcja wzroku?

Za pomocą wiązki światła o odpowiedniej długości specjalista może skorygować kształt rogówki. Dzięki takim zabiegom w większości przypadków Pacjenci mogą więc na stałe pozbyć się wad wzroku, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Metoda ta znajduje zastosowanie u osób dorosłych ze stabilną wadą i stosunkowo dobrą kondycją naturalnej soczewki oka.

Zabiegi laserowe przeprowadza się w przypadku różnych wad wzroku, także tych dużych:

  • nadwzroczności do +6 dioptrii;
  • krótkowzroczności do -12 dioptrii;
  • astygmatyzmu do 6 dioptrii;
  • a także prezbiopii, inaczej starczowzroczności.

Aby laserowa korekcja wzroku w Warszawie mogła zostać przeprowadzona, Pacjent musi poddać się badaniom kwalifikującym go do zabiegu. Są to oczywiście procedury bezbolesne i nieinwazyjne, których nie trzeba się obawiać.

Nowoczesne zabiegi powierzchownej korekcji wzroku

Po wykluczeniu przeciwwskazań i zakwalifikowaniu do laserowej korekcji wzroku lekarz zaproponuje odpowiednią formę zabiegu. Wyróżnia się korekcję powierzchowną i głęboką. W pierwszym przypadku usuwa się lub odsuwa najbardziej zewnętrzną warstwę rogówki, czyli nabłonek. Kolejno lekarz za pomocą lasera modyfikuje krzywiznę rogówki.

Pierwsze zabiegi z zakresu korekcji powierzchniowej wymagały mechanicznego usunięcia nabłonka rogówki. Nowsze metody pozwalają natomiast na przeprowadzenie procedur o niższej inwazyjności. W zależności od preferowanego zabiegu lekarz może delikatnie, a po korekcji kształtu nałożyć go ponownie. Inną opcją jest usunięcie wierzchniej warstwy rogówki za pomocą specjalnego urządzenia, które zbiera jej komórki. Nabłonek można usunąć również laserowo. Wówczas jest on odparowywany pod wpływem działania wiązki urządzenia.

Innowacyjne zabiegi głębokiej korekcji wad wzroku

W przypadku korekcji głębokiej nie ma potrzeby usuwania nabłonka. Oddziela się jego płatek, który w bardzo szybkim czasie ulega wygojeniu. Wbrew pozorom metody takie są mniej inwazyjne w porównaniu do zabiegów powierzchniowych. Pozwalają też na skrócenie okresu rekonwalescencji. Głębokie metody korekcji wzroku znajdują zastosowanie u Pacjentów z dużymi wadami wzroku.

Jedną z możliwości jest oddzielenie płatka nabłonka za pomocą nowoczesnego lasera femtosekundowego. Kształt rogówki jest natomiast modelowany laserem ekscymerowym. Procedura kończy się ponownym ułożeniem płatka rogówki na miejscu.

Do metod o minimalnej inwazyjności zalicza się także zabiegi pozwalające na odseparowanie zaledwie fragmentu nabłonka o kształcie soczewki. Poprawa wzroku następuje dzięki wydobyciu mikrosoczewki.

Jaka metoda jest najlepsza i na jakiej podstawie dokonuje się wyboru?

Współczesna okulistyka zna wiele metod, które pozwalają na poprawę jakości życia Pacjentów zmagających się z wadami wzroku. To, jaka metoda jest najodpowiedniejsza zależy od wielu czynników.

Pod uwagę brany jest przede wszystkim wiek Pacjenta oraz kondycja jego oczu. Nie wszystkie metody laserowe mogą być zastosowane przy cienkiej rogówce i mało elastycznej soczewce oka. Osobom starszym niekiedy zaleca się więc zabiegi alternatywne, np. refrakcyjną wymianę soczewki. Ważny jest też styl życia osoby chcącej pozbyć się wady wzroku – rodzaj pracy, hobby itp.

Każda osoba decydująca się na laserową korekcję wady wzroku poddawany jest badaniom. Lekarz po ocenie kondycji oczu oraz zapoznaniu się z oczekiwaniami Pacjenta proponuje najlepszą formę postępowania. Dzięki innowacyjnej okulistyce w większości przypadkach są to zabiegi bezpieczne, krótkotrwałe i skuteczne.