Od Eurazji po Ameryki i Australię. Wykład o historii ludzkości na podstawie badań starożytnej genomiki
Dlaczego badamy starożytne genomy? Co to jest DNA środowiskowe? Na czym polega degradacja DNA? To tematy otwartego wykładu, który wygłosi na Politechnice Wrocławskiej światowej sławy genetyk prof. Eske Willerslev z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Swój wykład „What can we learn from ancient genomics?” wygłosi w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. Prelekcja rozpocznie się w środę, 9 kwietnia, o godz. 13.15 w auli uczelni (Wybrzeże Wyspiańskiego 27, bud. A-1).
Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy: https://app.evenea.pl/event/
Współorganizatorem wydarzenia jest wrocławski oddział Academia Europaea (Wrocław Knowledge Hub).
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe Politechniki Wrocławskiej to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy.
Na naszą uczelnię regularnie zapraszamy ekspertów z różnych dziedzin, którzy w trakcie otwartych wykładów dzielą się wynikami swoich badań.
Prof. Eske Willersev w swoich badaniach zajmuje się starożytnym DNA, degradacją DNA oraz DNA środowiskowym. Na Uniwersytecie w Kopenhadze kieruje Centrum Starożytnej Genomiki Środowiskowej (CAEG), współpracuje także z Katedrą Genetyki na Uniwersytecie w Cambridge i z niemieckim Uniwersytetem w Bremie.
Ten ceniony naukowiec koncentruje się na wykorzystaniu starożytnej genomiki środowiskowej do lepszego zrozumienia procesów ekologicznych i ewolucyjnych. Jego zespół jako pierwszy na świecie przeanalizował starożytny ludzki genom. Nadzorowane przez niego badania dotyczą m.in. wykorzystania DNA środowiskowego do opracowania upraw odpornych na zmiany klimatu i zrównoważonych agroekosystemów.
Prof. Willersev angażuje się w popularyzację wiedzy o genomice, jest autorem wielu publikacji naukowych i produkcji filmowych. Należy do Amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) oraz Królewskiej Duńskiej Akademii Nauk i Literatury, a także Duńskiego Klubu Odkrywców.
– Pierwszy starożytny genom ludzki opublikowaliśmy w 2010 roku. Od tego czasu opublikowano już tysiące takich genomów, a ich badania fundamentalnie zmieniły nasze spojrzenie na historię ludzkości – mówi prof. Willersev. – Dziś wiemy, że populacje ludzkie od zawsze migrowały na ogromne odległości i mieszały się, odkąd nasi przodkowie opuścili Afrykę około 90-60 tysięcy lat temu. Wiemy również, że współczesny rozkład populacji ludzkich na świecie w dużej mierze wynika z wydarzeń, które miały miejsce stosunkowo niedawno – w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. W związku z tym wiele ludzkich adaptacji genetycznych pierwotnie powstało w środowiskach odmiennych od tych, w których występują obecnie – dodaje.
Podczas wykładu naukowiec będzie omawiał historię ludzkości na podstawie badań starożytnej genomiki – od Eurazji po Ameryki i Australię.
Dodaj komentarz
Komentarze (0)