Od wsparcia do inwestycji – za nami Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy

czwartek, 20.3.2025 10:52 678 0

Przedstawiciele władz trzech ukraińskich regionów partnerskich Dolnego Śląska gościli dziś we Wrocławiu podczas Dolnośląskiego Forum Odbudowy Ukrainy. To inicjatywa samorządu województwa, która pozwoli rozwinąć dotychczasową współpracę oraz zaangażować się w proces odbudowy zniszczonego konfliktem zbrojnym kraju. W wydarzeniu uczestniczyli również Wasyl Bodnar - Ambasador Ukrainy w Polsce, Jakub Stefaniak - zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, marszałek Paweł Gancarz oraz wicemarszałek Michał Rado i Jarosław Rabczenko - członek zarządu województwa.
 
- Dolny Śląsk jest otwarty, twórczy i dlatego jest gospodarczym i infrastrukturalnym sercem Polski. Budujemy mosty porozumienia między naszymi partnerskimi regionami w Ukrainie. Dziś kilkudziesięciu przedstawicieli tych regionów, ale także przedsiębiorców prezentują plan odbudowy zniszczonego wojną kraju – mówi marszałek Paweł Gancarz. – Będziemy mówić o konkretnych pomysłach na to jak tego dokonać. Jestem przekonany, że te rozmowy zaowocują nie tylko wzajemnymi porozumieniami, ale na długo utrwalą nasze wzajemne relacje – dodaje marszałek.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przystępuje do kolejnego etapu wzmacniania regionalnych relacji z partnerami z Ukrainy. Oprócz przygotowywanej długofalowej strategii współpracy z regionami partnerskimi, planujemy również zintensyfikować Dolnośląsko-Ukraińskie relacje gospodarcze. Wydarzeniem, które zainauguruje nowe relacje gospodarcze jest odbywające się dzisiaj Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainyktóre zorganizowano we wrocławskiej Hali Stulecia.
 
- Serdecznie dziękuję za zaproszenie tak licznego przedstawicielstwa strony ukraińskiej. To dla nas ważny sygnał wsparcia Ukrainy walczącej, Ukrainy która będzie się odbudowywała i jednocześnie symbol przyszłej współpracy. Dolny Śląsk jest liderem w promowaniu odbudowy Ukrainy – dodaje Wasyl Bodnar - Ambasador Ukrainy w Polsce.
 
Forum jest największą platformą inwestycyjno-gospodarczą z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy. W wydarzeniu udział wzięło blisko 100 decydentów z obwodów Kirowogradzkiego i Dnipropietrowskiego oraz Kijowa, Lwowa i Mariupola. Podczas rozmów określono ponad 2000 projektów inwestycyjnych z zakresu szeroko rozumianej odbudowy Ukrainy. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele władz, instytucji i firm z Ukrainy, którzy zaprezentowali plany odbudowy, projekty inwestycyjne oraz specjalnie przygotowane oferty dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska i Polski. Forum zostało objęte patronatem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Przewodniczącego Rady  ds. Współpracy z Ukrainą. Wśród partnerów znalazły się również instytucje otoczenia biznesu oraz Związek Pracodawcy RP, największa instytucja zrzeszająca Polskich liderów biznesu.
 
- Rolą odpowiedzialnego państwa i odpowiedzialnego rządu jest kreowanie polityki międzynarodowej i gospodarczej oparte na wielu filarach. Za naszą granicą toczy się wojna i w sposób naturalny na nie reagujemy, chcemy jednak patrzeć kilka kroków do przodu. Za jakiś czas dobro zwycięży zło i trzeba będzie naszych partnerów wspomóc w inny sposób, tak rozumiem ideę dzisiejszego spotkania – dodaje Jakub Stefaniak, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
Udział w Forum był całkowicie bezpłatny dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska i Ukrainy i stanowił doskonałą okazję do bezpośredniego poznania potencjalnych ofert inwestycyjnych, ich źródeł finansowania oraz rozmów z partnerami na temat przyszłych projektów. Podczas forum zorganizowano dyskusje panelowe i prezentacje ekspertów nt. źródeł i mechanizmów finansowania inwestycji w Ukrainie.
 
Samorząd Województwa Dolnośląskiego zaangażował się w pomoc od pierwszych dni wojny za naszą wschodnią granicą. W ramach niej zorganizowano przejazdy pociągów humanitarnych Kolei Dolnośląskich, które z Przemyśla przewoziły ludzi szukających schronienia przed wojną. Jednocześnie, decyzją marszałka i władz Kolei Dolnośląskich, obywatele Ukrainy mogli za darmo korzystać przejazdów regionalnego przewoźnika. Z tej możliwości skorzystało aż ćwierć miliona osób. Dodatkowo do ukraińskich miast przekazano 10 w pełni wyposażonych karetek pogotowia, a ze stworzonego przez samorząd województwa w stolicy regionu Międzynarodowego HUBu Pomocy Humanitarnej przekazano łącznie kilkaset europalet z artykułami pierwszej potrzeby. W sumie, aby je dostarczyć potrzebującym, z HUBu wyjechało kilkadziesiąt transportów ciężarowych.
 
Nasz region wspiera walczącą Ukrainę również finansowo. Poza środkami przekazanymi z regionalnego budżetu zaangażowane zostały również fundusze europejskie na sumę ponad 100 mln złotych. Pieniądze te przeznaczono m.in. na aktywizację zawodową obywateli Ukrainy, integrację społeczno-zawodową, kursy języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)