Odra mianowana turystyczną marką miasta [WYNIKI BADAŃ]

wtorek, 6.8.2024 13:06 199 0

Pomosty przy beach barach, więcej wydarzeń sportowych i kulturalnych, rozwój infrastruktury rzecznej, większa koordynacja i współpraca środowiska wrocławskich "wodniaków" - to tylko niektóre postulaty raportu "Odra - turystyczna marka Wrocławia". Wrocławska Organizacja Turystyczna zaprezentowała dokument, który ma przysłużyć się zwiększeniu wykorzystania potencjału turystycznego rzeki we Wrocławiu.

Członkami Wrocławskiej Organizacji Turystycznej jest ponad 30 podmiotów publicznych i prywatnych związanych z tą branżą, w tym liczne podmioty gminy Wrocław. To dlatego WROt zajęła się tym tematem.

Wody powierzchniowe we Wrocławiu zajmują blisko 10 km2. To więcej, niż największy na Dolnym Śląsku zbiornik wodny, którym jest Jezioro Mietkowskie. Odra, jej dopływy i kanały na terenie miasta mają łącznie 80 km długości. Badania, które są postawą raportu, przeprowadzono w 2023 roku we współpracy z Convention Bureau Wrocław. Obejmowały mieszkańców Wrocławia, branżę turystyczną, organizatorów oraz uczestników konferencji i wydarzeń odbywających się we Wrocławiu.

- Opracowane badania to istotny krok w rozwoju turystyki aktywnej, związanej z rzekami w mieście. Utworzymy zespół ekspertów, który opracuje katalog projektów planowanych do realizacji w kolejnych latach - mówi Alfred Wagner, prezes Wrocławskiej Organizacji Turystycznej. - Jestem przekonany, że zwiększenie wykorzystania potencjału turystycznego Odry przełoży się bezpośrednio na wzrost ruchu turystycznego we Wrocławiu oraz na prestiż miasta – dodaje Alfred Wagner.

Wyniki projektu pokazują, jak ważnym zasobem przyrodniczym i społecznym są wrocławskie rzeki, z Odrą na czele. Dziś najbardziej rozwiniętymi atrakcjami są wrocławska flota rzeczna, nadodrzańskie bulwary oraz liczne beach-bary, które powstały na brzegach rzek. Zwłaszcza te ostatnie warto zachęcić, aby jeszcze bardziej korzystały ze swojego położenia. Czyli aby tam, gdzie to możliwe, powstawały pomosty, do których mogliby przybijać kajakarze, entuzjaści SUP-ów oraz inne mniejsze jednostki.

Wiele osób związanych z turystyką rzeczną postuluje organizację większej liczby wydarzeń sportowych i kulturalnych, powiązanych z rzeką, które mogłyby zachęcać turystów do przyjazdu do Wrocławia i do skorzystania z atrakcji rzecznych.

Do rozwoju turystyki niezbędne jest rozbudowanie infrastruktury rzecznej, stworzenie małych pomostów w różnych częściach miasta, wypożyczalni sprzętu wodnego poza centrum, przeniosek kajakowych przy śluzach. Konieczne jest też świadome planowanie inwestycji przy wodzie, aby nie powodować degradacji cennych przyrodniczo terenów.

Jednym ze wskazań jest lepsza koordynacja i planowanie działań związanych z rzekami.

- Nie mamy świadomości, jak wiele osób we Wrocławiu jest związanych z rzekami na bardzo różny sposób, działając społecznie, sportowo, ekologicznie i hobbystycznie, czy też pracując lub prowadząc firmy. Dziś ci ludzie wzajemnie się nie widzą. Działają niezależnie. Pora nie tylko na to, żeby wzajemnie się zobaczyć, ale żeby wykorzystać wiedzę i doświadczenie w planowaniu przyszłości rzek we Wrocławiu – mówi Janusz Bujko z firmy Beeline Research&Consulting, realizującej badania w ramach opisanego projektu.

Na początku 2024 roku Prezydent Wrocławia ogłosił Program Rozwoju Turystyki dla Wrocławia na lata 2024-2030. W tym dokumencie również wskazano na potrzebę intensyfikacji rozwoju turystycznego Odry i pozostałych rzek na terenie miasta. Wrocławski Węzeł Wodny jest największy w Polsce i należy do największych w Europie. To zasób, wobec którego miasto nie pozostaje obojętne. Jednocześnie wciąż są wielkie rezerwy, by go lepiej wykorzystać.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)