OPERAcje Artystyczne
Pierwsze OPERAcje Artystyczne, które Stowarzyszenie im. Richarda Staussa zrealizowało w roku 2020, były potrzebą chwili, kiedy w roku rozpoczęcia się epidemii COVID-19 większość działań kulturalnych przeniesiona została do sieci. Projekty te charakteryzowały się różnorodnością formy i treści, część powstawała spontanicznie, inne tworzone były w oparciu o wcześniej ustalone strategie, z precyzją, niekiedy rozmachem. Trzeba przyznać, że wybór oferty kulturalnej dostępnej online był wówczas ogromy, ale jednocześnie wynikał z pewnej konieczności, o której dziś chcielibyśmy raczej nie pamiętać.
W roku 2024, jeszcze bardziej świadomi siły oddziaływania nowych mediów i technologii, powracamy z kolejną częścią OPERAcji Artystycznych, w których twórcy operowi i ludzie teatru ponownie opowiadają o swojej pracy. Na co dzień jej kulisy są słabo widoczne, ale efekty końcowe sprawiają, że – przy odpowiedniej koincydencji wszystkich czynników – podczas spektaklu operowego dzieje się magia.
Zapraszamy więc do zapoznania się z historiami ludzi teatru i sztuki (Grażyna Bastek i Paweł Bień, Krzysztof Dix, Karol Kozłowski i Mischa Kozłowski, Hanna Marasz-Fiugajska, Roman Osadnik, Justyna Skoczek, Ewa Vesin, Iryna Zhytynska, Julian Żychowicz), którzy opowiadają o wszystkich aspektach tworzenia przedstawienia operowego (i jego recepcji) oraz dzielą się swoimi osobistymi historiami i refleksjami.
Dzięki współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną sylwetki artystów i realizatorów zostały również zredagowane w formacie ETR (folder z biogramami dostępny jest na stronie internetowej projektu).
Zapraszamy wszystkich do naszego małego kompendium wiedzy, a potem – na przedstawienia do teatrów operowych!
Projekt OPERAcje Artystyczne 2024 został sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU. Stowarzyszenie im. Richarda Straussa dziękuje za wsparcie Wydziałowi Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu (www.wroclaw.pl).
www.operaonline.pl
www.facebook.com/operacjeartystyczne
www.instagram/operacjeartystyczne
www.tiktok/@operacje.art
Dodaj komentarz
Komentarze (0)