Ossolineum wzbogaciło zbiory o dokumenty życia codziennego wrocławskich osiedli

piątek, 4.4.2025 15:16 257 0

Biuletyny, plakaty, pocztówki, gazety okolicznościowe oraz materiały pokonferencyjne – to tylko część zbioru, który Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przekazało dziś Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Dokumenty tworzone przez mieszkańców i mieszkanki Wrocławia zasilą Dział Dokumentacji Życia Społecznego, by zachować i upowszechniać historię samorządności i aktywności społecznej naszego miasta.

Dział Dokumentacji Życia Społecznego, który działa w strukturze Ossolineum, od lat gromadzi materiały pozornie ulotne, takie jak afisze, ulotki czy plakaty, które z czasem stają się cennym źródłem wiedzy o przeszłości.

— Miasto Wrocław od lat wspiera Zakład Narodowy im. Ossolińskich na różne sposoby. To dzięki miastu w naszych zbiorach pozostał rękopis „Pana Tadeusza”, miasto przekazało też nieruchomość w której działa Muzeum Pana Tadeusza— mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. —  Współpraca ta ma jednak także mniej spektakularny, ale równie ważny wymiar. Od kilkunastu lat dzięki wsparciu władz naszego miasta działa w Dziale Dokumentów Życia Społecznego Narodowej Biblioteki Ossolineum Gabinet Kultury Współczesnej Wrocławia, na bieżąco gromadzący dokumentację wrocławskich instytucji kultury.

Dziś do zbiorów Ossolineum trafiły materiały  Biura Współpracy z Osiedlami Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
—To niezwykle ważna dokumentacja życia naszego miasta. Jestem przekonany, że wzbudzi ona zainteresowania zarówno badaczy, jak i stanie się w przyszłości podstawą do zorganizowania ciekawej wystawy—dodaje dr Łukasz Kamiński.

Wśród przekazanych materiałów znajdują się m.in. seria pocztówek i plakatów „Pozdrowienia z…”, biuletyny informacyjne, a także broszura, która powstała jako dokumentacja wystawy przygotowanej w roku jubileuszowym.
— Cieszymy się, że te materiały trafiają właśnie do Ossolineum — mówi Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego. — Od 2016 roku współpracujemy z samorządami osiedlowymi, a przekazane dziś dokumenty to efekt wspólnych działań z ostatnich lat. Chcemy, aby zostały zaopiekowane przez instytucję, która specjalizuje się w przechowywaniu takich śladów codzienności i umożliwia dostęp do nich kolejnym pokoleniom badaczy i badaczek.

W 2021 roku powstała specjalna wystawa z okazji 30-lecia samorządności osiedlowej. Pandemia uniemożliwiła pokazanie jej szerszemu gronu odbiorców. WCRS postanowiło udokumentować ją w formie broszury.
— Wystawa, którą przygotowaliśmy z okazji 30-lecia samorządów osiedlowych, była próbą zebrania i uporządkowania informacji o ich początkach. Choć z powodu pandemii nie zobaczyło jej wiele osób, WCRS zdecydował się utrwalić ją w formie drukowanej broszury — wyjaśnia Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych. — To właśnie te papierowe wersje, mimo że dziś korzystamy głównie z cyfrowych źródeł, przetrwają próbę czasu i mogą stanowić punkt odniesienia dla przyszłych pokoleń.

Samorządność osiedlowa, która liczy już niemal 35 lat, jest częścią najnowszej historii Wrocławia. Przekazane materiały graficzne i opisowe znajdą w Ossolineum swoje miejsce i będą mogły służyć kolejnym wystawom, opracowaniom i badaniom naukowym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)