Pierwszy Dolnośląski Dzień Naczyniowy: specjaliści USK we Wrocławiu na ratunek pacjentom z chorobami naczyniowymi

piątek, 18.10.2024 15:56 127 0

Eksperci w dziedzinie chorób naczyń spotkają się we Wrocławiu z lekarzami praktykami, pielęgniarkami i studentami, aby przedstawić najnowsze osiągnięcia w zakresie leczenia chorób naczyniowych. Wykłady, dyskusje i warsztaty - to wszystko czeka na uczestników pierwszej edycji Dolnośląskiego Dnia Naczyniowego, która zaplanowano na 26 października we Wrocławiu.  Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK) podzielą się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi, którzy są zainteresowani leczeniem tych schorzeń. Wstęp na konferencję jest bezpłatny, a wkrótce zamknięta zostanie rejestracja.

Konferencja naukowo-szkoleniowa organizowana przez Klinikę Angiologii i Chorób Wewnętrznych oraz Klinikę Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń. 

- Chcemy, aby to wydarzenie zaowocowało zacieśnieniem współpracy lekarzy z Wrocławia i całego Dolnego Śląska z naszymi klinikami - mówi kierownik naukowy konferencji, prof. dr hab. Andrzej Szuba, kierujący Klinika Angiologii i Chorób Wewnętrznych USK. - Jestem przekonany, że wiedza przekazana podczas tego spotkania, przez zaproszonych gości, pozwoli na lepsze rozpoznawanie i leczenie chorób naczyń zagrażających pacjentom, którzy często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

Lekarze w swojej codziennej pracy wyraźnie dostrzegają problem pacjentów z odpowiednio wcześnie wykonaną diagnostyką. Często trafiają do nich chorzy, którzy latami bezskutecznie szukali ratunku. 

Jednym z takich chorych był niedawno 32-letni mężczyzna, który od ponad 10-ciu lat cierpiał z powodu obrzęku limfatycznego. Jego łydka miała ponad metr obwodu! W niewiele ponad tydzień, specjalistom USK we Wrocławiu udało się pomóc temu choremu. 

- Podczas pobytu w naszej klinice jego waga zmniejszyła się o 22 kilogramy - podkreśla prof. Szuba. 

W programie konferencji, podzielonej na bloki tematyczne, znalazły się nie tylko wykłady, ale także dyskusje i warsztaty. Organizatorzy, w praktyczny sposób chcą między innymi pokazać jak stosować kompresjoterapię czy zauważyć pierwsze objawy stopy cukrzycowej, co może uratować chorego przed amputacją kończyny. 

Sojusz w walce z chorobami naczyń krwionośnych

- Zaproszenie do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej, organizowanej wspólnie z Kliniką Angiologii i Chorób Wewnętrznych kierujemy do lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, ratowników medycznych, rehabilitantów, a także studentów - zaprasza prof. dr hab. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej i współorganizator DDN2024. - Szukamy sojuszników w walce z tragicznymi skutkami zaniedbanych chorób naczyń krwionośnych. 

Zdaniem specjalistów USK, to właśnie medycy z przychodni, karetek czy gabinetów fizjoterapeutów jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące zmiany i skierować pacjenta do specjalisty. Bez tej współpracy dalej będą trafiać do szpitala z daleko idącymi powikłaniami, kiedy leczenie jest już bardzo skomplikowane.  

Ważnym tematem, który zostanie poruszony w trakcie wydarzenia, będzie omówienie działań mających na celu ograniczenie liczby amputacji wynikających z krytycznego niedokrwienia kończyn. Klinika Angiologii i Chorób Wewnętrznych, we współpracy z Kliniką Chirurgii Naczyniowej i Zakładem Radiologii Interwencyjnej, stosuje zaawansowane metody diagnostyczne i terapeutyczne. Wykorzystując nowoczesne techniki endowaskularne, specjaliści USK są w stanie skutecznie udrażniać naczynia krwionośne w kończynach, nawet w przypadkach zaawansowanego niedokrwienia. Dzięki szybkiej interwencji i zastosowaniu małoinwazyjnych procedur, takich jak angioplastyka balonowa, zespół medyczny często jest w stanie uratować zagrożoną kończynę, znacząco redukując konieczność przeprowadzania amputacji. Szpital kładzie również nacisk na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz wczesną diagnostykę, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozwojowi krytycznego niedokrwienia kończyn. 

Podczas pierwszej edycji Dolnośląskiego Dnia Naczyniowego organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób nowocześnie i skutecznie leczyć pacjentów z chorobami naczyń krwionośnych.  Podczas wystąpień prowadzonych przez wybitnych specjalistów przedstawione zostaną protokoły postępowania stosowane w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od diagnostyki po aktualne wytyczne dla lekarzy praktyków. 

Wśród zaproszonych ekspertów znalazł się między innymi konsultant krajowy w dziedzinie angiologii prof. dr hab. Aleksander Sieroń czy wybitna ekspertka, prof. dr hab. Agata Stanek – prezes Polskiego Towarzystwa Angiologicznego. 

- Wierzę, że to spotkanie, pierwsza edycja Dolnośląskiego Dnia Naczyniowego, pozwoli uczestnikom na poszerzenie wiedzy, a w rezultacie przyniesie wielkie korzyści naszym pacjentom - podkreśla prof. Dariusz Janczak. 

Warunki bezpłatnego uczestnictwa w pierwszym Dolnośląskim Dniu Naczyniowym

Do uczestnictwa w wydarzeniu wymagane jest prawo wykonywania zawodu. Studenci uczelni medycznych będą mogli uczestniczyć tylko w części wykładowej. Konferencja odbędzie się w sobotę, 26 października w sali W-1, budynku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przy ul. Borowskiej 211. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 8:00, a program merytoryczny potrwa do godziny 16:00. Co szczególnie istotne, udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymają 5 punktów edukacyjnych. 

Informacje o rejestracji i szczegółowy program konferencji dostępne są na stronie internetowej wydarzenia: www.dziennaczyniowy2024.pl.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)