Płaskostopie - czym jest, jakie są jego przyczyny i jak się leczy?

środa, 7.9.2022 08:42 181

Płaskostopie jest rodzajem deformacji stopy. Najczęściej rozpoznawane jest u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Co ważne, może ono również występować u osób dorosłych.

Osoby z płaskostopiem cechują się wyraźnie obniżonym fizjologicznie wysklepieniem stóp. Mowa tu o łuku przyśrodkowym oraz łuku poprzecznym. Wiedzieć trzeba, że jeśli tego typu deformacja nie będzie właściwie leczona, to prowadzić może do wielu uciążliwych objawów. Warto zatem widzieć, jak płaskostopie rozpoznać i jak sobie z tym problemem skutecznie radzić.

Czym jest płaskostopie?

Jak wspomniano, płaskostopie jest rodzaje deformacji stopy. Warto jednak powiedzieć na ten temat nieco więcej. Deformacja, o której mowa polega na obniżeniu naturalnie występujących sklepień stopy. W efekcie dochodzi do częściowego lub całkowitego stykania się stopy z podłożem. Innymi słowy, stopa jest po prostu płaska. Stąd nazwa płaskostopie. Prawidłowy układ stopy to taki, gdzie stopa układa się w łukowatą krzywiznę, a kości z kolei kształtują się w linii prostej. Stopa w takim przypadku styka się z podłożem trzema punktami - piętą, pierwszą kością śródstopia oraz piątą kością śródstopia. Płaskostopie może występować pod dwoma postaciami. W pierwszym przypadku jest to płaskostopie podłużne, w drugim przypadku mowa jest o płaskostopiu poprzecznym.

Jakie wyróżnia się rodzaje płaskostopia?

Jak wskazano wcześniej, wyróżnić można dwa rodzaje płaskostopia - podłużne i poprzeczne. Płaskostopie podłużne cechuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy. W takim przypadku stopa pozbawiona jest swojego właściwego wyprofilowania i traci właściwości amortyzacyjne. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na niemal każdą część narządu ruchu. Efektem płaskostopia podłużnego jest przeciążenie oraz negatywne konsekwencje zdrowotne. Jeśli chodzi o płaskostopie poprzeczne, to w tym przypadku ma się do czynienia ze spłaszczeniem stopy w jej wymiarze poprzecznym. Innymi słowy, dochodzi w tym przypadku do poszerzenia przedstopia oraz obniżenia go niemal całkowicie. Objawem płaskostopia poprzecznego jest nienaturalnie wyglądająca szeroka stopa.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Płaskostopie może być wrodzone lub nabyte. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten pierwszy przypadek zdarza się niezwykle rzadko. Znacznie częściej ma się do czynienia z płaskostopiem nabytym, którego przyczyny mogą być bardzo różne. Wśród nich wymienić można niewydolność mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymywanie krzywizny w stopie, źle dobrane i niewłaściwie wyprofilowane obuwie. Przyczyn płaskostopia może być znacznie więcej. Mowa tu choćby o chodzeniu po twardym i nierównym podłożu od najmłodszych lat, zaburzeniach budowy anatomicznej w obrębie kończyny dolnej, różnej długości kończyn, specyficznej budowie kości stopy oraz o zaburzeniach w rdzeniu kręgowym. Dodać tu trzeba również, że częstą przyczyną płaskostopia jest także nadwaga.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Jeśli chodzi o płaskostopie u dziecka, to najczęściej nieprawidłowy kształt stopy dostrzegają rodzice lub lekarz pierwszego kontaktu. Aby się upewnić, czy dziecko ma płaskostopie, należy odcisną ślad mokrej stopy na nawierzchni i w ten sposób sprawdzić, czy stopa przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Jeśli po odciśnięciu stopy nie będzie widoczny fizjologiczny łuk, wówczas należy udać się z dzieckiem do ortopedy, który pomoże określić, jak poważna jest wada. Płaskostopie można również rozpoznać za pomocą podoskopu. Jest to przyrząd wyraźnie pokazujący, która część stopy jest obciążona i na tej podstawie dokonuje się oceny tego, jak poważna jest deformacja. W taki sposób często diagnozuje się płaskostopie u dorosłych osób.

W jaki sposób leczy się płaskostopie?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że leczenie płaskostopia możliwe jest wyłącznie u dzieci. W przypadku osób dorosłych cofnięcie deformacji nie jest już możliwe. Dlatego tak istotna jest obserwacja dziecka. Jeśli chodzi o samo leczenie, to realizowane jest ono poprzez rehabilitację. Na podstawie diagnozy lekarza i określenia stopnia deformacji stopy odpowiednio dobiera się zestaw ćwiczeń. W przypadku najłagodniejszego stadium deformacji ćwiczenia mogą być wykonywane przez pacjenta samodzielnie w domu. Jeśli natomiast płaskostopie jest już dość zaawansowanie, wówczas konieczne jest dobranie specjalistycznych wkładek do butów ortopedycznych.