Płoty drewniane wokół nas: czy ogrodzenie musi być nudne?

czwartek, 5.3.2020 17:33 14625

Dzisiaj postanowiliśmy przygotować dla was małą ściągawkę, jak zabrać się za stawianie drewnianego ogrodzenia. Jedną z rzeczy, która niestety od lat rzuca się w oczy, jest monotonia lub chaos w przestrzeni publicznej. Mamy do czynienia ze skrajnymi stylistycznie elementami małej architektury: albo są nudne i bezpłciowe, albo tak skrajne estetycznie względem siebie, że zwyczajnie do siebie nie pasują. Płoty drewniane to świetne narzędzie do tworzenia ciekawych ogrodzeń.

Płot drewniany jest integralną częścią Twojego ogrodu!

Pierwszym błędem, który prowadzi to totalnego ograbienia własnego ogrodu z walorów stylistycznych, jest wybranie się na zakupy wyłącznie z logiczną półkulą mózgową. Płot drewniany musi być solidny, masywny, łatwy w montażu i impregnacji, najlepiej dostępny w okolicy, by nie tracić czasu i energii na jego dowóz… a gdzie w tym wszystkim kwestie stylistyczne?

Płoty drewniane ogrodowe występują w kilku głównych wariantach konstrukcyjnych. Na pierwszy rzut oka niewiele się różnią, ale mają zdecydowanie inne zastosowanie w przypadku różnych aranżacji ogrodowych. Na przykład płoty sztachetowe o szerokiej rozstawie pasują bardziej do ogrodów o lekkiej i sielankowej aurze, podczas gdy płoty o nieregularnej geometrii lepiej sprawdzą się w ogrodach modernistycznych.

Źródło: www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

Pamiętaj – płot drewniany jest dla ogrodu tym, czym ściana w Twoim salonie i ma dokładnie takie samo zadanie – upiększyć, narzucić styl, uzupełnić wystrój. Dziś ogrodzenie drewniane nie ma już takiej funkcji jak w średniowieczu, gdzie chroniło posesję przed kozakami albo tatarami… płoty drewniane to urocze elementy małej architektury, polecamy odchodzić od monolitycznych linii ogrodzenia, zamykając w ten sposób swój dom i ogród na świat zewnętrzny.

Jakie płoty drewniane znajdziemy na polskim rynku?

Wspomnieliśmy już płoty drewniane sztachetowe. Faktycznie to największa grupa płotów ogrodowych, są zarówno wysokie na ponad 2 metry, jak i niskie do ok. 1,2 m, tzw. płoty myśliwskie, które spotkamy najczęściej w ogródkach działkowych. Płoty sztachetowe mają moc zastosowań, świetnie nadają się do linii ogrodzenia, można urozmaicać je, dodając co któreś przęsło płot drewniany ażurowy, albo ustawiać w różnej wysokości, np. schodkowo.

Płoty drewniane ażurowe, w formie całych przęseł lub połączenia płotów lamelowych i ażurowych, to kolejny pomysł na nieco świeżości w ogrodzeniach. Ażurowe wstawki, czyli okienka lub całej kratownicowe paski, powiększają optycznie ogród i dodają trochę urozmaicenia, zwłaszcza długim ogrodzeniom. A poza tym… przez okienko zawsze można zamienić kilka słów z sąsiadem!

Płoty drewniane panelowe to ogrodzenia solidne, trwałe i przez to właśnie bardzo popularne. To właśnie na ich wybór będzie stawiała nasza logiczna półkula: są to ogrodzenia wieloletnie, odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w impregnacji, odporne na silne podmuchy wiatru i łatwe w montażu. Same zalety! Choć nasza druga półkula podpowiada, że brakuje im czasem nieco życia. Wtedy polecamy płoty drewniane panelowe pomalować od strony ogrodu w jakiś ciekawy i nieszablonowy sposób, opierając na tym pozostałą aranżację ogrodu.