Policyjne drony w Dzierżoniowie

wtorek, 16.5.2023 13:39 292

Zastępca inspektora Tomasz Krupa, rzecznik Komendanta Głównego Policji w Białymstoku, powiedział, że od piątku policja szuka drona, który podczas działań w okolicach Makowa Mazowieckiego spadł na niezamieszkały teren. W tej chwili nie wiadomo, dlaczego utracono łączność z urządzeniem.

Poszukiwania policyjnego sprzętu

O przypadku policyjnego drona, w wyniku którego utracono łączność, po raz pierwszy poinformowano w niedzielę. Jak wynika z ustaleń, białostoccy policjanci operowali w okolicach Makowa Mazowieckiego i wykorzystywali do tego celu drony obserwacyjne. Podczas operacji utracono kontrolę nad maszyną. Od tamtego czasu trwają poszukiwania. Podinspektor Krupa, rzecznik Komendanta Głównego Policji Państwowej w Białymstoku, potwierdził, że w piątek policjant stracił kontakt z dronem podczas operacji w okolicach Makowa Mazowieckiego. Dodał również, że jest to teren niezamieszkały, zatem nie ma mowy o wystąpieniu jakiekolwiek zagrożenia.

Do czego policja wykorzystuje drony?

Policyjne drony są często przydatne w łapaniu niebezpiecznych przestępców. Wykorzystywane mogą być również do tajnych operacji, poszukiwania osób zaginionych, a także zabezpieczania imprez masowych. Drony wykorzystywane są również do monitorowania ruchu drogowego. Bezzałogowe statki powietrzne, bo tak należy je nazywać mogą stanowić nieocenione wsparcie we wszystkich operacjach poszukiwawczych, zwłaszcza gdy użycie śmigłowca jest bardzo trudne lub niemożliwe. Zwiększa to również zakres działań lotnictwa policyjnego. A to nie wszystko, ponieważ dron analizuje i dokumentuje zebrane informacje i działa nawet w trudnych warunkach atmosferycznych oraz w nocy. https://ironsky.pl Wiele nowoczesnych modeli jest wyposażonych w komponenty termowizyjne i noktowizyjne. Z perspektywy policji użycie dronów może znacznie obniżyć koszty operacyjne. 

Jak wygląda sterowanie dronem?

Bezzałogowe statki powietrzne znajdują się w rękach wielu sił policyjnych. Mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Przeznaczone są do śledzenia kierowców, którzy poważnie naruszają przepisy ruchu drogowego i stwarzają realne zagrożenie dla życia oraz zdrowia innych ludzi.

Sterowanie dronem to zadanie dwóch policjantów, którzy muszą ściśle ze sobą współpracować. Pilotowanie dronem wymaga dwóch policjantów, którzy zajmą się jego obsługą. Jeden z nich zajmuje się  sterowaniem dronem, a drugi sterowaniem kamerą. Wyposażone w 30-krotny zoom optyczny i 180-krotny zoom cyfrowy, urządzenie może zdalnie rejestrować zachowanie użytkowników dróg.

Policyjne drony są wykorzystywane przez do wykrywania przestępstw, w których kierowcy nie stosowali się do znaków drogowych. W szczególności, jeśli kierowca nie przestrzega znaków drogowych, w tym między innymi znaków stopu i innych, popełnia błędy podczas wyprzedzania, ignoruje sygnalizację świetlną, korzysta z telefonu komórkowego itp. W Polsce wypisano już wiele mandatów, które wychwycił dron, a mowa tutaj o sytuacjach kiedy kierowca miał niezapięte pasy bezpieczeństwa lub nie przepuścił pieszego na przejściu.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ironsky.pl/drony-w-policji/